„Минаха 40 години. С времето истината ще излезе наяве. Естествено Ватиканът знае истината. Вероятно и американското правителство я знае. Кремъл също знае истината”, това коментира пред Даниела Тренчева за NOVA Мехмет Али Агджа, извършителят на атентата срещу папа Йоан Павел II през 1981 г.

Първоначално Агджа хвърля вината за поръчителството на атентата върху България. В хода на процеса обаче повечето от твърденията му са опровергани.

„Истината има два аспекта. Единият е метафизичен. Една свръхестествена истина, която Ватиканът така и не обясни. Истина, свързана с пророчеството от Фатима. Има и друга истина, която е свързана с Кремъл”, каза Агджа.

Отрича ли Мехмед Али Агджа за българска следа в атентата срещу папа Йоан Павел II?

„Мога да кажа, че българите, говоря за България - няма вина за атентата срещу папата. Това е напълно достатъчно”.

„Да посочих имената на Сергей Антонов, Рим Тодор Айвазов и Жельо Василев, но тогава беше необходимо да го направя. В шпионските игри се случват такива неща. В крайна сметка българите бяха освободени”, заявява Агджа. „Когато става дума за война в световен мащаб, това се случва. Българите бяха, да кажем, пожертвани”.

ЦРУ изфабрикувало "българската следа"

„На България мога да повторя думите на папа Йоан Павел II при посещението му. Той каза, че българският народ няма нищо общо с атентата. Това е исторически факт. Следователно върху България и българския народ не съществува никакво бреме за един толкова ужасен атентат. Нека повторим: България е невинна за атентата срещу папата, това е факт”, категоричен е Агджа.

Али Агджа положил цветя на гроба на папа Йоан-Павел II

„Това не беше нещо лично. Става дума за световна война между НАТО и Варшавския договор, между Америка и СССР, между Ватикана и комунизма. В една световна война винаги ще има човешки трагедии”.

След хиляди откази на интервюта в последните 40 години, Али Агджа призна пред Даниела Тренчева, че е обучаван в лагер за терористи, че е бил в България преди покушението срещу папата и е работил с контрабандисти в нашата страна.

Освен Агджа, екипът на NOVA издири хора, които по това време са били в Рим и са се грижили за Сергей Антонов. Които са търсили доказателства, за да опровергаят думите на атентатора. Оказва се, че за всяко едно твърдение на Агджа българските дипломати са търсили документи, полагайки огромни усилия.

„Едно от най-важните неща, които каза Агджа е, че няма българска следа. На въпроса обаче защо подхвърля имена, той дава определение „те бяха бойни” – това означава, че някой му ги е казал, за да ги посочи. Някой му е дал описанията на Сергей Антонов, на останалите българи, и той ги посочва в албумите по време на процеса", обсяни Даниела Тренчева в „Здравей, България”.

„Той стигна до края. Призна какво точно се е случило – къде му е поръчан атентатът, кой точно го е направил. Тук правим уговорката, че Агджа нееднократно в рамките на процеса посочва имена на хора, има различни версии за това кой стои зад атентата и защо му е поръчано да го направи. Тези версии бяха опровергавани от различни служби, от адвоката на Сергей Антонов - Джузепе Консоло, затова не спряхме само с това интервю. Потърсихме хората, които по онова време са били в Рим и  са се грижили за Сергей Антонов и за събирането на доказателства, които да опровергават тезите на Агджа. И тук е много интересно, защото се оказва, че зад всяко едно твърдение нашите са търсили документи. Аз наистина съм поразена и не очаквах усилията по това време от страна на дипломати, разузнавачи, контраразузнавачи, на психиатъра на Сергей Антонов да са толкова огромни в този период от време. Защото Агджа казва: „Имаше български ТИР, с който трябваше след атентата мен и останалите мои съучастници българи да бъдем изведени извън Италия.“ В този момент от посолството и дипломатите започват да доказват, че български ТИР няма как да излезе от Италия без да бъде запечатан от техните власти, от митницата. Всеки един детайл, който измисля Агджа в рамките на този процес, за да уличи нашите, за да разкаже как е извършил атентата, в крайна сметка бива опроверган доста трудно в процеса. Включително и това, че той познава съпругата на Сергей Антонов – Росица и че заедно с нея са уговаряли как да стане атентата. Една абсурдна теория!”, посочи Даниела Тренчева.

„Няколко са версиите. Колеги журналисти, включително и Кеворк Кеворкян, и Алексения Димитрова във времето разговарят с представители на ЦРУ, които казват, че е имало един мистичен доклад, не кой знае колко сериозен, в който имало български източник. Той казва, че българите участват в атентата. В крайна сметка за първи път се появява при Клеър Стърлинг – журналистката, която пише книга и твърди, че правили разследване и е разговаряла с хора от КГБ, ЦРУ, от службите, и че те вярват в българската следа. Всъщност това е книгата, предшествана от публикации, от която тръгва българската следа. По-късно обаче самите представители на ЦРУ я опровергават т.е. цитираните от нея източници казват, че не са посочвали българи, не сме казвали, че съществува такава българска следа. Но това, което пише тя и започването на „търкалянето” на българската следа води до много тежки последици – нашите разузнавачи там казват, че в Италия по същото време българи не са можели да си зареждат гориво – това са били едни хора, които в този момент се превръщат в абсолютни врагове. Да не говорим за много тежките икономически последици не само за „Балкан”, а като цяло за България”, подчерта Даниела Тренчева.

Тя добави, че „до Али Агджа се стига трудно. Търся го от години и в интерес на истината след 2010 г. не беше ясно какво се е случило с него, защото той преди 20 г. е преместен от италиански в турски затвор, за да доизлежи присъдата си за убийството на журналиста Ипекчи. Малко след това не беше публично оповестено, че той е освободен. Аз не знаех дали се намира под домашен арест, дали службите го наблюдават, дали все още продължава да му е забранено да пътува в различни страни – след атентата срещу Папата той има такава забрана. В крайна сметка аз започнах да го търся, научавайки от публикации на турски колеги, че той е на свобода живее спокойно, грижи се за кучета и котки в предградията на Истанбул. Намерих го с много упоритост и с добри продуценти както в телевизията, така и в „Телеман”, защото някой трябва да ти повярва! За нас българите е важно да чуем от него това, което чухме: Няма българска следа! Измислих имената, защото те ми бяха казани, а не защото съм организирал с българите конкретния атентат. Аз лично не изключвах той да постави условия от свои юридически, морални или емоционални съображения – да не говори или да не му задаваме някакви въпроси. Очаквах това да се случи. То, за щастие, не се случи. Той отговори на всички въпроси!”

Не пропускайте документалната поредица на Даниела Тренчева, посветена на атентата срещу папа Йоан Павел II, всяка събота до края на май в „Ничия земя” от 18:00 часа по NOVA.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&bdquo;Седях в банята с пистолет в устата, без да знам какво правя&ldquo;: Признанията н Хълк Хоган преди смъртта му</p>

Последните дни на Хълк Хоган: Легендата не можел дори да отвори бутилка вода без помощ

Свят Преди 23 минути

Новата документална поредица на Netflix „Hulk Hogan: Real American“ разкрива шокиращи подробности за здравословното състояние, тежката зависимост от фентанил и личните трагедии на кеч идола преди смъртта му

Промениха статута на парк „Врана“ на публична държавна собственост

Промениха статута на парк „Врана“ на публична държавна собственост

България Преди 26 минути

Имотът с площ 958 362 кв. м е със статут на единична недвижима културна ценност

ЕС деблокира заема от 90 млрд. евро за Украйна

ЕС деблокира заема от 90 млрд. евро за Украйна

Свят Преди 1 час

Будапеща е дала съгласие за започване на процедурата

АПИ уволнява свой служител, карал пиян

АПИ уволнява свой служител, карал пиян

България Преди 1 час

Тестът за употреба на алкохол отчете 1,98 промила

Папа Лъв XIV: Бъдещето на човечеството е в опасност

Папа Лъв XIV: Бъдещето на човечеството е в опасност

Свят Преди 1 час

Той порица “колонизирането“ на природните ресурси на Земята

.

Тръмп обмисля последици за съюзниците от НАТО, които са в списъка на "непослушните"

Свят Преди 2 часа

Това усилие е поредният знак, че президентът Доналд Тръмп планира да изпълни заплахите си срещу членове, които не се смятат за "образцови съюзници"

Снимката е илюстративна

Роботи влизат в тунелите на „Ноевия ковчег“ след сензационно откритие

Любопитно Преди 2 часа

„Вълнуващи нови открития“ относно скалното образувание, открито за първи път през 1959 г. на турската планина Арарат, могат да докажат, че лодката от Книгата Битие някога е съществувала

<p>Тръгва делото&nbsp;срещу двамата полицаи, обвинени за убийство на арестант в Казанлък</p>

Делото срещу двамата полицаи, обвинени за убийство на арестант в Казанлък, започва по същество

България Преди 2 часа

До 24 април, в три последователни дни, разширеният съдебен състав ще проведе разпит на свидетели и вещи лица

Снимката е илюстративна

България е втора в ЕС по ръст на дълга, дължим близо 35 млрд. евро

България Преди 2 часа

Въпреки че страната ни остава сред държавите с най-ниска задлъжнялост в ЕС, скоростта на натрупване на нови заеми ни нареди на второ място по ръст в Европа, изпреварвайки почти всички останали членки

Зоуи Кравиц

Сгодени ли са Зоуи Кравиц и Хари Стайлс? Актрисата се появи с пръстен на „онзи“ пръст

Любопитно Преди 2 часа

Зоуи Кравиц разпали мрежата! Актрисата се появи в Лондон с огромен диамант на „онзи“ пръст, докато целуваше Хари Стайлс. След раздялата с Чанинг Тейтъм, Зоуи изглежда е открила новата голяма любов. Дали Хари е задал важния въпрос, или е просто стил?

Снимката е архивна

Напрежение в Ормузкия проток: Иран задържа два кораба, един от тях е свързан с Израел

Свят Преди 2 часа

Корпусът на гвардейците на ислямската революция спря плавателните съдове „MSC Francesca“ и „Epaminondas“, обвинявайки ги в нарушения на сигурността и правилата за преминаване през ключовия петролен маршрут

<p>Министър&nbsp;Христанов: Хижа &quot;Ведра&quot; е превърната в бардак, държавата ще си я върне</p>

Министър Христанов: До края на седмицата сигнализираме прокуратурата във връзка с продажбата на хижа "Ведра"

България Преди 2 часа

Фирмата зад сделката била свързана с лице, известно с прякора "Вълка"

Снимката е илюстративна

Истината за „ядрените кодове“: Скандалните твърдения за Тръмп и генерал Кейн

Свят Преди 3 часа

Упорито твърдение, според което президентът Доналд Тръмп се е опитал да „използва ядрените кодове“ по време на напрегната среща в събота вечер, свързана с кризата с Иран, се разпространява в различни платформи, въпреки липсата на доказателства