8

Ж илищата в България поскъпнаха с близо 35% за 12-те години след влизането ни в ЕС, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат, цитирани от вестник "Труд“.

В този период цените не се движеха само нагоре. Заради международната финансова криза в периода от 2009 г. до 2013 г. беше отчетен спад в цените.

През последните пет години обаче тенденцията се обърна и имотите регистрират сериозно поскъпване.

Само за периода от 2014 г. до 2018 г. цените на жилищата в страната са нараснали с над 29%, показват данните на Евростат.

Сред основните причини за това са повишаването на доходите, падането на лихвите по кредити и депозити, желанието на хората да живеят в нови и по-големи апартаменти, както и миграцията на населението към градове, в които дават по-високи заплати.

Оказва се, че движението на цените на апартаментите в България отговаря на тенденциите на пазара на имоти в целия ЕС.

Защо 1,2 милион жилища у нас пустеят, а младите семейства не могат да си купят собствен дом

Общо за страните от Общността повишението на цените на жилищата за последните 12 години е с 21,7%.

Финансовата криза се отразява не само на пазара в България, а и на сделките с имоти в повечето страни от Европа. През 2009 г. общо за страните от ЕС цените на апартаментите са се понижили с 4,4%. След леко покачване през 2010 г. и 2011 г., през 2012 г. и 2013 г. отново е регистрирано поевтиняване на имотите в ЕС съответно с 1,9% и 1,2%. Изключение от общите тенденции е Германия, където апартаментите поскъпват през всяка от последните 10 години.

В България вече има над 1,2 милиона необитаеми жилища

В Швеция жилищата също поскъпват по време на финансовата криза,

но през миналата година е отчетен спад с 0,9%. Общо за последните 12 години, най-голямо повишение на цените сред страните от ЕС е отчетено в Швеция, където имотите са поскъпнали почти два пъти – с 96%. На второ място е Малта с повишение от 67,7%, а третата позиция е за Словакия с близо 60% ръст на цените. Челната петица се допълва от Полша с 47% и Германия с 40%. България влиза в топ 10 на страните от ЕС по ръст на цените. След Германия в класацията се нареждат Белгия (+37,3%), Великобритания (+35,5%) и България (+34,9%).

Последните две страни в топ 10 са Естония и Литва.

В редица европейски държави, които не са членки на ЕС, имотите също са поскъпнали много за последните 12 години. Например цените на апартаментите в Исландия са нараснали над два пъти, а в Норвегия с 87%. Само за последните пет години, през които цените на имотите в повечето страни от Европа трайно вървят нагоре, жилищата в ЕС са поскъпнали средно с 18,6%, сочат данните на Евростат.

Първото място сред страните от ЕС е за Ирландия, където ръстът на цените за този период е над 70%. Челната тройка се допълва от Унгария с 55%, и Естония с 42%. В 12 старани от ЕС поскъпването на апартаментите за 5-годишния период е по-голямо отколкото в България. Явно бързото покачване на цените на жилищата у нас следва тенденциите на пазара на имоти в Европа.

Нещо повече, още в три държави от ЕС апартаментите са поскъпнали колкото в България – с малко над 29%. Това са Холандия, Словакия и Австрия.

България се нарежда на 18-то място в света по поскъпване на жилищата, показват данни на консултантска компания на пазара на имоти.

Цените на жилищата в страната са нараснали с 5,5% през първото тримесечие на годината спрямо същия период на миналата. От края на декември до март жилищата са поскъпнали с 0,9%. За разлика от много показатели като например повишаването на доходите, по поскъпване на имотите се представяме по-добре от Румъния. Цените на жилищата в северната ни съседка са нараснали с 5,3% за година, което отрежда на Румъния 19-то място.

Брокери: Бум на фалшиви обяви за наеми в София

В Гърция жилищата поскъпват четири поредни тримесечия, но повишението на годишна база е доста по-малко, отколкото у нас – с 2,4%. Цените на жилищата там все още са с 40,8% по-ниски, отколкото бяха по време на пика през третото тримесечие на 2008 г. За второ поредно тримесечие малка Словения е на върха на класацията като най-горещ имотен пазар в света. За една година цените там са се покачили с 18,2%, показват данните на консултантската компания. Само за трите месеца от края на декември до март жилищата в Словения са поскъпнали с 6,5%. „Намаляващата безработица, ниските лихви и, доскоро, ограниченото предлагане, стоят зад силния ръст на цените“, посочват авторите на доклада. Шест от десетте най-горещи пазара на имоти в света са в Европа.

На втора позиция е Латвия с ръст от 11,9%. В топ три влиза и Китай с повишение от 11,6%. Останалите държави в топ 10 по поскъпване на имотите са Малта (10,8% ръст), Чехия (9,9%), Люксембург (9,3%), Унгария (9,2%), Мексико (9%), Тайван (8,4%) и Колумбия (8,3%). Спад има в седем държави от общо 56, включени в класацията. Това са Швейцария (-0,1%), Швеция (-0,3%), Италия (-0,6%), Израел (-0,7%), Мароко (-0,8%), Финландия (-1,6%) и Австралия (-5,1%). Като цяло цените на жилищата в света нарастват с 3,9% за година. В пет държави от ЕС хората дават около 5% от доходите си за инвестиции в дома, като тук влизат както разходите за покупка на жилище, така и за ремонти.

Българите инвестират средно 5% от доходите в жилището си, показват последните данни на Евростат.

Като тук влизат както разходите за покупка на нов дом, така и за извършването на ремонти. Разбира се, хората, които изплащат ипотечен кредит за апартамент, дават доста по-голям дял от доходите си за жилището в сравнение със семействата, които само трябва да правят текущи ремонти. България е сред държавите от ЕС, в които хората дават най-малък дял от доходите си за инвестиции в дома. Това се дължи на факта, че въпреки сериозния ръст на покупките на жилища с кредити, повечето хора в страната живеят в собствени апартаменти или къщи, които са получили по наследство.

Евростат: Две трети от младите българи живеят в пренаселени жилища

Общо за страните от ЕС 8,3% от доходите на хората отиват за покупка на жилище или за ремонти в дома.

Оказва се, че трябва да мине доста време и повече хора да си купят дом на изплащане, за да достигнем средните нива за ЕС по този показател. Но в много държави от Общността, също както и у нас, гражданите инвестират около 5% от доходите в жилището си. Това са Ирландия (5,46%), Испания (5,43%), Португалия (5,16%) и Латвия (4,83%). Държавите-членки на ЕС, в които инвестициите в жилища имат най-голям дял от доходите на хората, са Финландия (11,3%), Холандия (11%), Кипър (10,2%) и Белгия (10,1%).

Ще поевтинеят ли имотите в София

За повече новини и съвети, свързани с личните финанси четете Pariteni

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 8
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

8 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

МВнР: България и САЩ установяват засилено партньорство в граничната сигурност

България Преди 34 минути

Това стана ясно след среща между посланик Кенет Мертен и външния министър Иван Кондов

Защо Стоунхендж все още е загадка. 7 теории за неговия произход и предназначение

Защо Стоунхендж все още е загадка. 7 теории за неговия произход и предназначение

Любопитно Преди 45 минути

Това са седемте най-често срещани теории, които се опитват да хвърлят светлина върху тази мистерия

Снимката е илюстративна

Осем години затвор за подсъдим, прегазил четирима души край Монтана

България Преди 1 час

Подсъдимият работел като шофьор във фирма за международни превози

Олаф Шолц

Politico: Шолц в Германия е на финала на играта си. Ето какво ще се случи.

Свят Преди 1 час

Вотът на доверие към канцлера Олаф Шолц в германския парламент в понеделник, който той почти сигурно ще загуби, е само последната стъпка в процеса

.

Масова 24-часова стачка блокира транспорта в Италия

Свят Преди 1 час

Причината е недоволство от проектобюджета

Каузите финансова и дигитална грамотност ангажират екипа на Пощенска банка

Каузите финансова и дигитална грамотност ангажират екипа на Пощенска банка

Пари Преди 1 час

Експерти са се посветили на каузата да повишават финансова грамотност на децата и младежите

Заради разюздано парти: Разследват персонал на Бъкингамския дворец

Заради разюздано парти: Разследват персонал на Бъкингамския дворец

Свят Преди 1 час

Афтърпартито е приключило с „побой“ и „кавга в бар“

,

Антъни Блинкън посети Ирак

Свят Преди 1 час

В Багдад той ще обсъди с иракския премиер Мохамед Шия ас Судани ситуацията в Сирия

сармат ракети ракета

Русия извърши масирана въздушна атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна

Свят Преди 2 часа

Според Зеленски срещу страната му са били насочени над 93 ракети и над 200 дрона

Алек Болдуин, Винъс Уилямс, Матю Бродерик: Звездите, извършили убийство

Алек Болдуин, Винъс Уилямс, Матю Бродерик: Звездите, извършили убийство

Свят Преди 2 часа

Вижте известните личности, чийто живот винаги ще е свързан с истински престъпления

.

Един човек загина, а друг бе ранен, при катастрофа на малък самолет в Ню Йорк

Свят Преди 2 часа

Катастрофата наложи да бъде спряно движението по магистралата

,

В Сирия бе открита огромна лаборатория за наркотици

Свят Преди 2 часа

В склада били открити и преса за хапчета, както и десетки варели, кутии и бутилки с различни химикали

Събитието „Разговор с тайконавти“ събра любители на космическите изследвания в София

Събитието „Разговор с тайконавти“ събра любители на космическите изследвания в София

Любопитно Преди 2 часа

Вълнуващото събитие „Разговор с тайконавти“ събра над 200 души в Българската академия на науките (БАН)

Тръненият венец на Христос се завръща в „Нотр Дам“

Тръненият венец на Христос се завръща в „Нотр Дам“

Свят Преди 2 часа

Венецът беше спасен от пламъците на опустошителния пожар в храма през 2019 г.

5 AI функции, които правят живота ни по-лесен

5 AI функции, които правят живота ни по-лесен

Технологии Преди 2 часа

Изкуственият интелект вече ни помага повече, отколкото осъзнаваме