Т урция и САЩ постигнаха сделка за изпращането на американски ракетни установки по турската граница със Сирия.

Мобилната ракетно-артилерийска система HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) ще бъде изпратена на турската граница през май като част от споразумение с Вашингтон, съобщи външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу. Във видеото: протести в Килин след атака на „Ислямска държава”.

HIMARS ще се използва, за да може да се атакуват „по-ефективно“ цели на „Ислямска държава“, допълни той.

Турция, която е член на водената от САЩ коалиция срещу джихадистите, засили своите атаки на сирийска територия след няколко кървави атентата.

Турската армия обаче е обвинявана, че провежда операции основно срещу кюрдите в Сирия, а не срещу „Ислямска държава”.

Най-скорошната атака на терористичната групировка срещу Турция беше осъществена в неделя. Тогава от сирийска територия беше изстреляна, която порази джамия на 100 метра от кметството на турския град Килис. При атаката беше убит един и ранени 26 души. В момента на нападението, на посещение в града беше вицепремиерът Ялджин Акдоган.

Анкара също така разрешава на американски изтребители да използват базата в Инджирлик като плацдарм за бомбардировки срещу обекти на „Ислямска държава“.

Според Чавушоглу HIMARS ще позволи да се увеличи обсега  на обстрела на сирийска територия от 40 на 90 км.

Докъде е готова да стигне Турция

Ужасяваща драма с кюрди в Турция

Лавров: Намесата на Русия обърна войната в Сирия

Целта на Анкара е да поеме контрол върху т. нар. проход Манбидж – пограничен маршрут, използван от „Ислямска държава“ за транспортиране на джихадисти и провизии към Сирия.

Турция иска да установи безопасна зона по 98-километровото протежение между Манбидж и границата, където да бъдат настанявани сирийски бежанци, допълни Чавушоглу.

Анкара от дълго време настоява за създаването на такава безопасна зона. По време на посещението си тази седмица в Турция германският канцлер Ангела Меркел заяви, че такива зони са от изключителна важност.

В същото време САЩ официално са против идеята, тъй като тя ще изисква установяването на пространство свободно от полети, което може да доведе до конфликт с руските самолети, летящи над Сирия.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ванс Боултър

Две доживотни присъди и още 40 години затвор за убийство на конгресмен в САЩ

Свят Преди 3 часа

Петдесет и деветгодишният Боултър се съгласи да се признае за виновен

Румен Радев говори с главния мюфтия Ахмед Хасанов

Румен Радев говори с главния мюфтия Ахмед Хасанов

България Преди 5 часа

По време на срещата беше обсъдено опазването на културно-историческите паметници

Майката на Ивайло Калушев встъпи във владение на хижа „Петрохан“

Майката на Ивайло Калушев встъпи във владение на хижа „Петрохан“

България Преди 6 часа

Близките на загиналите влязоха в хижа „Петрохан“ днес

Две резолюции в САЩ за спиране на войната с Иран, едната мина, другата не

Две резолюции в САЩ за спиране на войната с Иран, едната мина, другата не

Свят Преди 7 часа

Четирима републиканци гласуваха заедно с демократите в Камарата на представителите

Българин, издирван с червена бюлетина за сексуална експлоатация на деца, е задържан

Българин, издирван с червена бюлетина за сексуална експлоатация на деца, е задържан

България Преди 7 часа

Арестът е осъществен в рамките на специализирана полицейска операция

Условна присъда за румънския шофьор, предлагал подкуп на полицаи

Условна присъда за румънския шофьор, предлагал подкуп на полицаи

България Преди 8 часа

Румънският гражданин каза, че съжалява и помоли за по-леко наказание

Опасно каране докара глоба на младеж с „Мерцедес“ в Сливен

Опасно каране докара глоба на младеж с „Мерцедес“ в Сливен

България Преди 8 часа

Нарушението е заснето в 20:45 часа на бул. „Бургаско шосе“

Обрат в Близкия изток: Саудитска Арабия се превръща в ядрена сила

Обрат в Близкия изток: Саудитска Арабия се превръща в ядрена сила

Свят Преди 8 часа

САЩ ще помогнат на Саудитска Арабия да разработи своя гражданска ядрена програма

<p>Холанд е най-скъпият играч в историята на Фентъзи лигата на Висшата лига</p>

С цена от 15,5 милиона лири: Ерлинг Холанд е най-скъпият играч в историята на Фентъзи лигата на Висшата лига

Свят Преди 8 часа

Феновете вече могат да създават своите отбори с бюджет от 100 милиона лири и да се състезават през новия сезон.

Снимката е илюстративна

Милионерът биохакер Брайън Джонсън с шокиращ ход: Твърди, че е клонирал самия себе си като бебе за органи

Свят Преди 9 часа

48-годишният предприемач смята да използва органите на „клона“ в Петриева паница, за да победи неизлечима болест и стареенето

MO отрече България да иска полските самолети МиГ-29

MO отрече България да иска полските самолети МиГ-29

България Преди 9 часа

Полша е получила запитване от съюзническа държава от НАТО относно резервни части и компонентна поддръжка за изтребителите МиГ-29

Мрачната тайна от миналото на „Семейство Симпсън“, която така и не стигна до ефир

Мрачната тайна от миналото на „Семейство Симпсън“, която така и не стигна до ефир

Любопитно Преди 9 часа

Сценаристът и продуцент Майк Рийс разкрива непоказвани детайли около „Семейство Симпсън“ — от мрачен епизод с оръжие, който никога не е излъчен, през финансовия колапс, застрашил сериала, до истината за характерния жълт цвят на героите

ГЕРБ отговори на вицепремиера Пулев за „Райнметал“

ГЕРБ отговори на вицепремиера Пулев за „Райнметал“

България Преди 9 часа

Според Теменужка Петкова финансирането е било предвидено в проекта на държавния бюджет за 2026 г.