И зпълнителната комисия на ГЕРБ свали политическото си доверие от кмета на столичния район "Младост" д-р Цвета Авджиева и призова за нейната оставка, а часове по-късно това стана факт.

Причината е липсата на адекватни мотиви в процедурите по одобрението и разрешението за строеж в междублоково пространство на блокове с номера 19, 20 и 21 в квартал "Младост 1". Това съобщиха от пресцентъра на ПП ГЕРБ.

Решението е взето, след като кметът на София Йорданка

Фандъкова е запознала премиера

и председател на ГЕРБ Бойко Борисов с всички факти, свързани със случая.

"Правителството, Столична община и ГЕРБ като партия са направили толкова много за "Младост". От една спалня, която беше преди 10-15 години, в момента е един от най-хубавите квартали. Като се започне от прекарването на Южната дъга, бизнес центъра, метрото, санираните училища и детски градини, трилентовите булеварди… Той стана един от най-хубавите квартали", коментира днес Борисов като посочи, че последните събития са създали възможност някой да се възползва, за да говори за влошено качество на живот.

"Толкова паркове се направиха в София

– не го заслужаваме и който го е допуснал, да си понесе още днес отговорността. Ще направим така, че с президентските избори да се проведат частични избори за кмет на район "Младост", каза премиерът. 

Ръководството на ГЕРБ смята, че има действия от страна на кмета на "Младост", които са недопустими и следва Цвета Авджиева да поеме отговорност за решенията си "в името на развитието на района и спокойствието на жителите му".

По заповед на кмета на София в момента тече пълна проверка на всички процедури и решения, които се отнасят до терена от реституцията му през 2003 г. насам и строителството е спряно.

В началото на миналата седмица на среща с граждани от "Младост 1" Фандъкова е поела личен ангажимент да се намери трайно решение за запазване на детската площадка и зеленото пространство при бл. 19, 20 и 21.

По заповед на кмета главният архитект на София ще направи проверка и доклад за всички случаи на частни имоти, които се намират в обособени междублокови пространства на територията на район "Младост".

"Подробните устройствени планове на "Младост", в съответствие с общия план, предвиждат поголовно застрояване на голяма част от зелените площи в района, отнемане на много паркинги и детски площадки за строежи”, обяви междувременно във "Фейсбук" общинският съветник от коалиция “Сердика” Войслав Тодоров.

Той публикува карти, които показват предвидени за застрояване десетки места в междублоковите пространства.

Жителите на района искат мораториум върху строителството, докато не се гарантира запазването на зелените площи чрез промяна на устройствените планове и днес готвят протест пред общината.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Китай има проблем: По-слаб растеж, срив в раждаемостта

Свят Преди 9 минути

Китай отбелязва по-слаб икономически растеж, а прогнозите предвиждат това да продължи

Не игнорирайте този нощен навик: Може да сигнализира за сериозно заболяване

Не игнорирайте този нощен навик: Може да сигнализира за сериозно заболяване

Любопитно Преди 31 минути

Кога честите посещения в тоалетната престават да бъдат нормални и кои са скритите причини за тях?

Ремонти, сменят трасетата на трамваи в София

Ремонти, сменят трасетата на трамваи в София

България Преди 9 часа

Усилията са насочени както към изграждането на нови трамвайни линии

Обявиха червен код за Атина в Гърция

Обявиха червен код за Атина в Гърция

Свят Преди 10 часа

Общинските власти призоваха всички граждани да избягват ненужни пътувания

"Величие" съобщи за побой:  Ще те убием. Да го удавим в канала!

"Величие" съобщи за побой: Ще те убием. Да го удавим в канала!

България Преди 10 часа

Сигналът е за нападение, при което пострадалият е пребит с дървени пръти

Зеленски: Трябва ни поне 3 милионна армия срещу Русия

Зеленски: Трябва ни поне 3 милионна армия срещу Русия

Свят Преди 11 часа

Документите за мир в Украйна са близо до финализиране

Сирия обяви примирие с кюрдите

Сирия обяви примирие с кюрдите

Свят Преди 11 часа

Кюрдите: Няма да предприемаме никакви военни действия, ако нашите сили не бъдат атакувани

Украйна иска 700 милиарда долара за армията си

Украйна иска 700 милиарда долара за армията си

Свят Преди 12 часа

Сумата се отнася до разходи за отбрана, които не са предвидени в украинския бюджет

<p>365 дни управление: Как 47-ият президент прекрои САЩ</p>

365 дни управление: Как 47-ият президент прекрои САЩ с укази, мита и депортации

Свят Преди 13 часа

Първата година на "Тръмп 2.0" донесе депортации, мита и залавянето на президента Мадуро

Откриха евро съкровище в стената на къща в Неготино

Откриха евро съкровище в стената на къща в Неготино

Свят Преди 13 часа

Съдия от Апелативния съд в Скопие е заподозрян

Невиждан потоп заля Тунис, има жертви

Невиждан потоп заля Тунис, има жертви

Свят Преди 14 часа

Най-малко четирима души загинаха

Ето какво не е харесвала кралица Елизабет II в себе си

Ето какво не е харесвала кралица Елизабет II в себе си

Любопитно Преди 14 часа

По време на фотосесия за Златния си юбилей Елизабет II шеговито признава пред фотографа, че не харесва ръцете си – малка лична несигурност, която разкрива човешката страна зад кралския образ

ЦИК заличи четири партии от "БСП - Обединена левица"

ЦИК заличи четири партии от "БСП - Обединена левица"

България Преди 14 часа

Решението подлежи на обжалване

Нана Гладуиш е диагностицирана за трети път с рак

Нана Гладуиш е диагностицирана за трети път с рак

България Преди 14 часа

Тя уточни, че диагнозата е поставена навреме и според лекарите всичко е под контрол

Вижте неудобния момент, в който Дейвид Бекъм отказа да отговаря на въпроси за отношенията със сина си

Вижте неудобния момент, в който Дейвид Бекъм отказа да отговаря на въпроси за отношенията със сина си

Любопитно Преди 14 часа

Дейвид Бекъм демонстративно запази мълчание пред медиите в Давос, след като синът му Бруклин публично обвини него и Виктория Бекъм в контролиращо поведение, опити да разрушат брака му с Никола Пелц и години на емоционално напрежение

Декодираха Макрон: Какво написа на Тръмп и какво всъщност имаше предвид

Декодираха Макрон: Какво написа на Тръмп и какво всъщност имаше предвид

Свят Преди 14 часа

Апелът на френския президент разкрива по-дълбок подтекст за състоянието на геополитическия ред