К андидатите на ГЕРБ печелят още на първи тур кметските места в 10 от областните градове - София, Бургас, Варна, Благоевград, Велико Търново, Габрово, Русе, Смолян, Стара Загора и Ямбол.

Кандидатът на ДПС Хасан Азис остава кмет на Кърджали. В Кюстендил трети мандат спечели Петър Паунов, а Златко Живков в Монтана ще бъде кмет пети поред мандат.

На втори тур ще избират кмет във Видин, Враца, Добрич, Ловеч, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Разград, Силистра, Сливен, Търговище, Хасково и Шумен.

Късно вечерта след вота за местна власт и за национален референдум започна преброяването на бюлетините за кметове, листа на общински съветници и референдума.

Ето каква е ситуацията в по-големите общини по данни на ЦИК:

В София Йорданка Фандъкова, кандидат на партия ГЕРБ, печели 59,01 на сто от гласовете в местните избори.

Резултатите за общински съвет показват, че ГЕРБ печели 42,22%, РБ – 16,47%, БСП – 10,15%, ВМРО – 4,95%, "Сердика (АБВ, Български социалдемократи)" – 3,56%, „Глас народен“ - 3,19%.

В община Благоевград при обработени 94,49% протоколи кандидатът на ГЕРБ Атанас Камбитов печели 58,03 на сто.

Според резултатите за общински съвет ГЕРБ печели 18,9%, "Заедно за Благоевград" – 13,56%, Партия на Зелените – 7,35%, БСП – 6,12%.

В Бургас досегашният кмет Димитър Николов, подкрепен от ГЕРБ и РБ, печели безапелационно с 83,99% от гласовете, при обработени 97,95% СИК протоколи. Общинският съвет също ще бъде доминиран от ГЕРБ - 51,48%, следвана от БСП - 9,03%, НФСБ - 7,18 и РБ - 7,15.

В морската столица Варна печели след първия тур досегашният кмет от ГЕРБ Иван Портних с 62,69%, според резултатите при обработени 70,78% СИК протоколи в ОИК. В общинския съвет ГЕРБ също води с 37,34%, следвана от коалиция „Реформатори и патриоти“ - 10,30% и БСП с 9,20% от гласовете.

Даниел Панов, кандидат на ГЕРБ, печели втори управленски мандат във Велико Търново, по данните от обработени 76,87% СИК протоколи в ОИК. Той има подкрепата на 66,37 на сто от гласоподавателите.

Във Видин при обработени 81,89% СИК протоколи най-много са гласувалите за Росица Кирова от коалиция "Единни за промяна" – 26,26%, втори е кандидатът на ГЕРБ Огнян Ценков – 21,06%. На трето място е досегашният кмет на Видин Герго Гергов.

Във Враца при обработени 96,33% СИК протоколи на балотаж отиват Калин Каменов от ГЕРБ – 38,12% и Николай Иванов, спечелил 36,95 на сто от гласовете.

Кандидатът за кмет на Габрово, регистриран от партия ГЕРБ – Таня Христова, печели местния вот на първи тур с 68,38 на сто избирателна подкрепа, сочат данните от ОИК на базата на 100% от обработените секционни протоколи. 

В общинския съвет най-много представители ще има партия ГЕРБ, която е подкрепена с 53,04 на сто от избирателите. Лявата коалиция, в която влиза и БСП, е спечелила 14,98 на сто.

Досегашният кмет на Добрич Детелина Николова и кандидатът на РБ Йордан Йорданов за управленския пост в новия мандат отиват на балотаж, съобщиха от ОИК след обработка на протоколите от всички секционни избирателни комисии в общината.

За Николова, която се състезава с бюлетината на ГЕРБ за четвърти мандат, са дали вота си 49,05 на сто от избирателите. Подкрепата за Йорданов е 19,31 на сто. 

В общинския съвет през новия мандат най-голямо представителство ще има ГЕРБ, печелейки 38,13 на сто от вота. За Реформаторския блок са гласували 17,62 на сто от избирателите, за БСП – 13,65 на сто. Подкрепата за Атака е 5,10 на сто от гласовете, за ДПС – 4,85 на сто, за АБВ – 4,16 на сто, за Националния фронт за спасение на България – 4,10 на сто.

В Кърджали при обработени 100% СИК протоколи в ОИК кандидатът на ДПС Хасан Азис води с 59,41%. Общинският съвет ще бъде доминиран от ДПС - 54,69%, следвано от ГЕРБ - 24,21 и БСП - 9,17%.

Досегашният кмет на Кюстендил Петър Паунов печели изборите за кмет на община от първия тур. Според обработени 98,18% протокола в ОИК в Кюстендил, за Паунов са гласували 59,31 процента от избирателите. Това ще бъде трети пореден мандат за Паунов.

Коалиция "Кюстендил", издигнала кандидатурата на Паунов за кмет, печели вота в избора за общински съветници, с резултат от 42,68 процента. Коалиция "За промяна" е събрала 17,9 процента, АБВ - 6,69 процента. "Зелена партия" има резултат от 6,03 на сто. 

При 100% обработени протокола на СИК в Ловеч ще има сигурен балотаж между кандидата на ГЕРБ за кмет на общината Корнелия Маринова и Минчо Казанджиев от БСП. Резултатът на Маринова е 35,21%, а този на Казанджиев - 35,17.

Най-много избиратели са избрали листата с общински съветници на ГЕРБ - 28,49%. Следващи по вот са листите на БСП - 25,8%, и Реформаторския блок - 10,66 на сто.

При обработени 98,85% протоколи в община Монтана надпреварата за кмет печели Златко Живков, подкрепен от коалиция „Заедно за Монтана“, с 54,53%.

Кметът на община Пазарджик ще бъде избран на втори тур, до който стигат досегашният кмет Тодор Попов, издигнат от инициативен комитет, и Найден Шопов от ГЕРБ, показват окончателните резултати от секционните протоколи.

За Тодор Попов са гласували 19 366 избиратели или 44,34% от упражнилите правото си на глас в общината. Кандидатът на ГЕРБ Найден Шопов е получил 7 413 гласа, което е 16,97 на сто от гласоподавателите. Трети с 14,53 процента е Благо Солов, подкрепен от партриотични формации.

Във вота за общински съвет коалиция „Тодор Попов за Пазарджик“ получава 31,93%, следват ГЕРБ – с 18,48% и БСП – с 11,98% подкрепа.  

В Перник при 79,43% обработени протоколи води кандидатът на ГЕРБ д-р Вяра Церовска. За нея са гласували 40,64% от избирателите. Претендентът за кметския пост от БСП Ерик Рангелов е получил доверието на 20,12%. За общински съветници отново води ГЕРБ - 25,57%, следвана от листите на БДЦ - 15,02 и БСП - 14,25%. 

В община Плевен, при обработени 98,81% протоколи, първи е Георг Спартански, издигнат от местна коалиция „Плевен може – Плевен побеждава“ (РБ и ВМРО), с 33,37%. Втори е Димитър Стойков от ГЕРБ с 31,18%.

При обработени 67,88% СИК протоколи в община Пловдив води досегашният кмет Иван Тотев от ГЕРБ с 39,52%, следван от кандидата на Патриотичния фронт Славчо Атанасов – 21,30%.

Кметът на Разград ще бъде избран на балотаж. За доверието на жителите на общината ще се борят досегашният градоначалник Денчо Бояджиев и кандидатът на ГЕРБ д-р Валентин Василев, показват окончателните данни от преброените протоколи от всички секционни избирателни комисии, съобщиха от ОИК.

За независимия кандидат Денчо Бояджиев, подкрепен от БСП, своя вот са дали 27,76 на сто от избирателите, а за д-р Василев са гласували 28,28 на сто от жителите на общината. 

В местния общински съвет най-голяма ще бъде групата съветници на ГЕРБ, след като листата на управляващата партия спечели 28,36% от гласовете. За листата на ДПС са гласували 19,09 на сто от избирателите, следвана от кандидатите за съветници от БСП с 16,62 процента и на Реформаторския блок с 16,14 процента. За "Кауза Разград" са гласували 3,82 на сто от избирателите, подкрепата за БДЦ е 3,09, а за Атака - 2,08.

Кандидатът за втори мандат за кмет на Русе Пламен Стоилов (ГЕРБ) печели с 52,69% процента при обработени 82,63% СИК протокола. Втори е кандидатът на местната коалиция "Патриотите - ВМРО" Искрен Веселинов – 16,88%.

При вота за общински съветници първа е листата на ГЕРБ с 36,84 процента, следвана от листата на местната коалиция "Патриотите - ВМРО" – 11,19 процента, на БСП – 10,74 процента, и на Реформаторския блок – 10,06%.

В община Силистра при обработени 100% СИК протоколи първи е Юлиян Найденов (ГЕРБ) с 44,58%, следван от Александър Сабанов, подкрепен от местна коалиция „Гражданско единство“, с 23,61%. 

Минимална е разликата между кандидатите на ГЕРБ Стефан Радев и БСП Кольо Милев в Сливен, които ще се явят на балотаж следващата неделя, показват окончателните резултати. За Радев са гласували 33,95 на сто, а за досегашния кмет на Сливен БСП Кольо Милев - 33 на сто. Трети с резултат 8,25% е бившият кмет Йордан Лечков.

В общинския съвет първи са ГЕРБ с 25,58 на сто, следвани от БСП с 23,24%. Реформаторският блок е получил 6,97 процента, коалиция „Движение Обединени региони“ – 6,38 на сто, местната коалиция „Съюз за Сливен“ – 4,76 на сто и Народен съюз – 4,6 на сто.

В Смолян при обработени 97,80% СИК протоколи в ОИК на първи тур печели Николай Мелемов от ГЕРБ с 54,25%.

Резултатите за кмет на Стара Загора при обработени 99,52% СИК протоколи в ОИК дават категорична победа за кандидата на ГЕРБ Живко Тодоров със 79,10%.

Кметът на Търговище ще бъде избран на балотаж между кандидатите на ГЕРБ и ДПС. За кандидат-кмета на ГЕРБ Дарин Димитров са гласували 35,06% от избиратели, а за този на ДПС Емине Якубова – 34,68%, сочат окончателните данни.

Ясно е и разпределението на мандатите в общинския съвет. ДПС е първа политическа сила и ще има 12 общински съветника, ГЕРБ – 10 , БСП – 6, МК "Обединени за Търговище" – 3 и АБВ – 2.  

При обработени 44,44% СИК протоколи в Хасково води кандидатът на ГЕРБ Добри Беливанов с 47,92 на сто, следван от досегашния кмет Георги Иванов, подкрепен от коалиция „За Хасково, който е получил 30,25% от гласовете на избирателите. 

В Шумен при обработени 100% СИК протоколи в ОИК първи е Любомир Христов от ГЕРБ с 37,95%, а втори - Иван Иванов (БСП) – 17,51%.

Окончателните данни при преброяването в Ямбол показват, че досегашният кмет Георги Славов печели 54,84 на сто от гласовете.

При избора на общински съветници за ГЕРБ са гласували 42,39 на сто от избирателите, втори са БСП с 16,36 на сто, на трето място са Реформаторският блок с 6 на сто, на четвърто е коалиция "Народен съюз" с 5,58%.

В Свищов ще има балотаж между досегашния кмет Станислав Благов, издигнат за пети управленски мандат от Коалиция "За Свищов", и кандидата на БСП Генчо Генчев, съобщиха от Общинската избирателна комисия. За Благов са гласували 35,7% от избирателите, а за Генчев - 24,58%.

В Общинския съвет на крайдунавския град 10 от съветниците ще бъдат представители на Коалиция "За Свищов", 6 - на БСП, от ГЕРБ ще са петима, от ДПС - трима, а от НФСБ един.

Най-хубавото на старостта е, че си забравил колко глупости си правил.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Ивайло Мирчев: Сайтът &quot;Колко струва&quot; не струва</p>

Ивайло Мирчев: Сайтът "Колко струва" не струва! Пишем "Слаб 2" на правителството

България Преди 2 минути

"Внесохме законопроект за бодикамери за всички в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" съобщи още съпредседателят на ДБ

Принцеса Ан и първата дама на Украйна Олена Зеленска посетиха мемориала за децата,з агинали във войната с Русия

Тайно кралско посещение в Киев: Принцеса Ан почете загиналите деца във войната с Русия

Свят Преди 5 минути

Посещението на принцесата цели да привлече вниманието върху травматичните преживявания на децата, живеещи на фронтовата линия и да изрази непоколебимата подкрепа на Обединеното кралство за Украйна

,

В какво състояние е руската икономика

Свят Преди 36 минути

Военната промишленост все още крепи икономиката на Русия, но в много други браншове има сериозни проблеми

Европейски лидери в Копенхаген: 5 трудни въпроса за Украйна

Европейски лидери в Копенхаген: 5 трудни въпроса за Украйна

Свят Преди 36 минути

Европейските лидери се събират в Копенхаген днес, 1 октомври, за неформални разговори за войната между Русия и Украйна

Разследват причините за пожара в Свиленград

Разследват причините за пожара в Свиленград

България Преди 36 минути

Две постройки бяха засегнати от огъня

Васил Терзиев

Кметът Терзиев: Държавата саботира София, умишлено бавят плащанията

България Преди 42 минути

Според градоначалника това е „политическа игра“, която наказва столичани и блокира развитието на града, който генерира над 43% от БВП на страната

Важно: Кога НОИ ще изплати пенсиите и майчинските през октомври

Важно: Кога НОИ ще изплати пенсиите и майчинските през октомври

България Преди 47 минути

Датата за изплащане на обезщетенията за безработица през този месец е 15 октомври

Руска атака в Харков: 6 ранени, пожари обхванаха сгради

Руска атака в Харков: 6 ранени, пожари обхванаха сгради

Свят Преди 51 минути

Петима от ранените са откарани в болница, каза областният управител на Харковска област Олег Синегубов

9 загинали, сред тях дете, след поройния дъжд в Одеса

9 загинали, сред тях дете, след поройния дъжд в Одеса

Свят Преди 53 минути

Спасителите отстраняват последствията от лошото време в Одеса и Одеска област

<p>2/3 от лекарите у нас са жертви на агресия от пациенти</p>

2/3 от лекарите у нас са жертви на агресия от пациенти

България Преди 57 минути

В същото време обществото поставя високи изисквания към лекарите

Този прост 20-секунден трик помага за запазване на зрението ви

Този прост 20-секунден трик помага за запазване на зрението ви

Любопитно Преди 1 час

Този трик може да се направи навсякъде

<p>Въвеждат нови правила за семейните помощи</p>

Въвеждат нови правила за семейните помощи

България Преди 1 час

Ще ги изплащат само в брой от януари догодина

Желязков: Работим за увеличаване на добавката към пенсията на починал съпруг

Желязков: Работим за увеличаване на добавката към пенсията на починал съпруг

България Преди 1 час

"Наш дълг е да осигурим достойни доходи, качествена грижа и заслужено уважение", отбелязва премиерът

Мащабна стачка в Гърция:Страната протестира срещу 13-часов ден

Мащабна стачка в Гърция:Страната протестира срещу 13-часов ден

Свят Преди 1 час

Протестите е планирано да се проведат около обяд в цялата страна, за да се противопоставят на реформата, застъпвана от консервативното правителство на Кириакос Мицотакис

Променят движението в два участъка от „Тракия“ край Стара Загора

Променят движението в два участъка от „Тракия“ край Стара Загора

България Преди 2 часа

Днес ще продължи и изкърпването на трасето между 285 и 289 км

След месеци на преговори: Тръмп обяви, че има сделка с Харвадр

След месеци на преговори: Тръмп обяви, че има сделка с Харвадр

Свят Преди 2 часа

Университетът ще плати 500 млн. долара