С ъпругът на починалата лекарка в Сливен също е дал положителна проба за коронавирус. Първият му тест е показал отрицателен резултат.

Неговите възрастни родителите също са заразени с COVID-19. 

Всички те, както и 12-годишното дете на лекарката, са настанени във Военната болница в града, състоянието им е добро.

Десетки лекари от Сливен изпратиха с аплодисменти и вой на сирени от линейките починалата от коронавирус лекарка в Инфекциозното отделение.

Днес по обяд пред административния вход на МБАЛ "Д-р Иван Селимински" се проведе поклонение в нейна памет, където колеги и приятели се простиха символично с д-р Илияна Иванова.

Това е първа жертва от лекарското съсловие в борбата срещу COVID-19. Д-р Илияна Иванова бе заразена на първа линия.

В събота вечерта колеги на д-р Иванова от Спешната помощ, където е работила над 10 години, я изпратиха с аплодисменти.

Съболезнования към семейството на починалата лекарка от Сливен поднесе от свое и от името на ДПС зам.-председателят на партията Янко Янков, който е бивш депутат от региона и бивш кмет на града под Сините камъни. 

Именно Янков съобщи, че депутатът Делян Пеевски дарява 10 000 лв. за семейството на д-р Илиана Иванова, което също е заразено с коронавирус.

Янков познава лично педиатърката и инфекционист, за която пациентите не крият прекрасните си впечатления от професионализма ѝ. 

За DarikNews той разкри, че с помощта на шефа на Националния оперативен щаб ген. Мутафчийски е била създадена организация да се осъществи и преливане на кръвна плазма на д-р Иванова на място, но, за съжаление, тя е починала много бързо.

"Бяхме тръгнали със съдействието на ген. Мутафчийски и лекари от Инфекциозното да направим опит с плазма. Тръгна комуникация с Националния кръвен център, трябваше да се провери кръвната група на двама преболедували пациенти, ако е същата кръвната група на д-р Иванова, да се направи преливане на плазма, но за съжаление жената почина много бързо", разказа бившият сливенски депутат.

Специалисти от София пък са се опитали да бъдат в помощ на колегите си от Инфекциозното с консултация за лечението на лекарката.

"Д-р Иванова беше изключителен лекар, съпругът й е също лекар в Инфекциозното отделение и смятам, че дарението е един жест на Делян Пеевски, който ще бъде високо оценен от сливенските граждани. И смятам, че това трябва да бъде и знак към бизнеса в България. Трябва да ценим жестовете на такива хора като Делян Пеевски. А аз лично се гордея, че с този човек сме в една партия и на мен лично ми е добър приятел", призна зам.-председателят на ДПС.

"Това е третото дарение на нашия народен представител Делян Пеевски за Сливен и Сливенски регион. Бяха дарени няколко хиляди маски, които нашите активисти раздадоха по селата, а след това и на МБАЛ-Сливен беше направено сериозно дарение със защитни облекла и маски от висок клас, както и шлемове за лекарите", обяви Янко Янков. 

Той уточни, че дарението за сливенските медици ще продължи, а към момента първоначалните проблеми с екипирането и оборудването на лекарите са решени след разговор с директора на болницата д-р Васислав Петров от какво точно имат нужда.

Бившият депутат от региона заяви още, че ще се търсят начини преливането на плазма от вече преболедували хора с коронавирус да се лекуват и други пациенти, но не само в София, а и в Сливен и други градове на страната, защото опитът досега е позитивен. Обсъдена е била възможността с ген. Мутафчийски ВМА-Сливен да получи подкрепа, за да се превърне в едно иновативно, модерно здравно заведение по отношение на борбата с коронавируса с възможности за усвояване на най-модерните методи за лечение.

"Тази болница може би е време да се докаже, като едно място, което в такива трудни времена е от изключителна полза за гражданите на Сливен и региона", коментира Янков, като припомни, че с много усилия преди години лечебното заведение е спасено от закриване.

Още един починал лекар с COVID-19 у нас

Борисов: От 2 седмици Щабът ме умолява да се спре гаврата с тях

Ген. Мутафчийски: Молбата за начина на оповестяване беше лично наша

Мария Габриел: Ще намерим ваксина срещу коронавируса до края на годината

Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Иран: Обогатеният ни уран няма да бъде прехвърлен никъде

Свят Преди 52 минути

Иран опроверга по-ранното твърдение на президента на САЩ Доналд Тръмп, че Ислямската република е дала съгласие да ги предаде

,

Гняв в Португалия: Хиляди на протест срещу закон за по-лесни уволнения

Свят Преди 1 час

За да бъде приет законът, ще е необходима подкрепата или на лявата социалистическа опозиция, или на крайнодясната партия „Чега“

.

Отмениха концерт на Кание Уест и в Полша

Любопитно Преди 3 часа

В страната бе изразено възмущение от антисемитски изказвания на американския рапър

Тръмп: САЩ ще изнесат „лека-полека“ урана от Иран

Тръмп: САЩ ще изнесат „лека-полека“ урана от Иран

Свят Преди 3 часа

Президентът заяви, че САЩ работят с Иран за премахването на мините от Ормузкия проток

,

Мощна коалиция за Ормузкия проток: 40 държави готвят военна мисия за сигурност

Свят Преди 4 часа

Макрон и Стармър призоваха корабите, преминаващи през Ормузкия проток, да не бъдат облагани с такси

Нетаняху: Израел не е приключил работата си срещу "Хизбула"

Нетаняху: Израел не е приключил работата си срещу "Хизбула"

Свят Преди 5 часа

Това заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху в първия ден от десетгодишното примирие с Ливан

Гюров: Прокуратурата проверява мен, министри и главния секретар на МВР

Гюров: Прокуратурата проверява мен, министри и главния секретар на МВР

България Преди 5 часа

Това съобщи служебният премиер във видео във Facebook

Георги Ангелов в „Телеграфно подкастът“ за петролния шок: Ормуз отваря, цените падат най-рано след половин година

Георги Ангелов в „Телеграфно подкастът“ за петролния шок: Ормуз отваря, цените падат най-рано след половин година

България Преди 5 часа

Светът е в плен на парадокс: борсите очакват край на войната до юни, но на реалния пазар в Азия барелът удари 180 долара. Пълната нормализация може да отнеме до една година

Снимката е илюстративна

Какво сънуват хората точно преди да умрат, разкрива проучване

Любопитно Преди 5 часа

Ново проучване сред терминално болни разкрива, че сънищата преди смъртта не са случайни. Пациентите често виждат стълбища, бяла светлина или починали близки, които ги чакат. Учените смятат, че тези видения са механизъм за психологическо справяне и мир

,

ООН: Над 38 000 жени и момичета са убити във войната в Газа до края на 2025 г.

Свят Преди 5 часа

Регистрирани са общо 71 000 смъртни случая

Кадри от историческата мисия на екипажа на „Артемис II“, който се отдалечи на рекордните 400 000 км от Земята

Защо НАСА блокира основни функции на iPhone 17 Pro Max в космоса

Любопитно Преди 5 часа

Астронавтите от мисията „Артемис II“ 2 използва новия модел на Apple единствено като камера. Агенцията е закупила устройствата самостоятелно, след като 8-кратното оптично увеличение е преминало през строги 4-степенни тестове за безопасност

Нов дрон изплува край Крапец, сапьори обезвредиха и граната в село Староселец

Нов дрон изплува край Крапец, сапьори обезвредиха и граната в село Староселец

България Преди 6 часа

Военноморските сили бяха вдигнати на крак за две паралелни операции в Североизточна България. Специализиран екип взриви на място безпилотен апарат с експлозив на плажа, след което обезопаси и корозирала ръчна граната в община Провадия

<p>Ормузкият проток е отворен, но на каква цена</p>

Ормузкият проток е отворен, но на каква цена: Колко бързо ще се върнат корабите

Свят Преди 6 часа

Големите корабни компании постоянно подчертават, че безопасността на техните екипажи и съдове е основен приоритет. Вероятно те ще искат да видят трайно прекратяване на военните действия, преди да се почувстват готови да се върнат към този важен маршрут

A1 Motor Park ще бъде домакин на първия мото Track Weekend в България

A1 Motor Park ще бъде домакин на първия мото Track Weekend в България

Любопитно Преди 6 часа

Двудневният мото уикенд събира любители и напреднали пилоти за свободни сесии, Superpole формат и пълно пистово изживяване на новото трасе край Самоков

,

ЕС ще тества клаузата за взаимопомощ заради заплахите на Тръмп към НАТО

Свят Преди 6 часа

Учението, след което ще има и второ, ръководено от министрите на ЕС, идва в момент, когато Тръмп разклаща доверието в НАТО