П ри направени нови 6 433 PCR теста през последното денонощие са регистрирани нови 297 заразени с коронавируса у нас, сочат данните на Единния информационен портал.

Жертвите на заразата са 11, а 47 души се лекуват в интензивните отделения.

Броят на излекуваните е 220, с което общият им брой нарасна до 7374 души.

От началото на пандемията у нас са се заразили 13 014 души, а жертви на болестта са станали 435 души.

От медицинския персонал случаите на заразени са 729, сред които има 255 лекари, 244 медицински сестри, 116 санитари и 13 фелдшери.

Хората, поставени под карантина, досега са общо 280 019 души, от тях към момента активни под карантина са 8 448 души.

Регистрирани и потвърдени са 16 нови случая на COVID-19 в Разградско.

Те са на украинци, работещи на газопровода "Балкански поток" край лознишкото село Трапище. Oбластният управител Гюнай Хюсмен смята, че те вероятно са пренесли заразата от родината си.

По неговите думи всички заразени са изолирани в хотела в Разград, в който са били настанени, но не са имали контакти с местни хора, предава БТА. 

Взети са всички противоепидемични мерки, като обеззаразяване на хотела. Пробите на изследвания персонал все още не са излезли, допълни Хюсмен.

Ангелов: Всички сценарии са възможни. Ние се готвим за най-лошия

Ако продължаваме така, ще има много хора в болниците 

Вдигат заплатите на изложените на първа линия срещу коронавируса

БЛС: Лекарите са изтощени, пазете ги!

Лекарите у нас са изправени пред огромно психическо натоварване, а почти половината от тях са подложени на вербална агресия по време на работа. Това се казва в позиция на Българския лекарски съюз.

"В условията на Covid-19  беше успешно реализирана първата в България донорска ситуация. Независимо от тежките условия, в които сме принудени да работим  през последните месеци, българските лекари за пореден път показаха, че владеят медицина на световно ниво. В същото време, всички ние, сме изправени пред огромно психическо натоварване", се казва в позицията.

Проведеното от БЛС национално проучване "Здравни проблеми сред работещото население и лекарското съсловие" показа, че всеки втори медик изпитва психическо изтощение при работа. Освен това всеки втори лекар е бил жертва на вербална агресия по време на работа (48%).

"Да си лекар в България е задача на границата на човешките възможности.От БЛС призоваваме – Оставете ни да работим спокойно! Използването на обидни квалификации,  агресия и закани за саморазправа са накърняващи човешкото достойнство и категорично неприемливи. Невъзможно е да работим в условията на недоверие и страх от саморазправа. Агресията, както и езика на омразата, пречат на всички нас и рушат доверието помежду ни", заявяват от БЛС. Оттам призовават за спазване на моралните ценности и професионална етика. 

"Пазете ни! Само заедно можем да се справим!", продължава позицията.

"Благодарим Ви колеги, ценим Вашата работа, отдаденост и безценната помощ, която денонощно оказвате на пациентите", завършва позицията.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Най-трудното в Нобеловите награди за медицина тази година &ndash; да открият победителя</p>

Комитетът за Нобеловите награди не може да се свърже с победител, тъй като той е на поход

Свят Преди 5 минути

Мери Брънков, Фред Рамсдел и Шимон Сакагучи спечелиха Нобеловата награда за медицина за 2025 г.

Снимката е архивна

Руснаците напират към Купянск: какво се случва там

Свят Преди 12 минути

Жителите на Купянск и предградията се евакуират заради настъплението на руските части към града. Украинската армия се опитва да ги изтласка обратно и да им отреже пътя. Какво се случва там. Репортаж на ДВ

Управителят на БНБ: Еврото отваря възможности, но и изисква повече дисциплина

Управителят на БНБ: Еврото отваря възможности, но и изисква повече дисциплина

България Преди 58 минути

Управителят на Българската народна банка Димитър Радев очертава предизвикателствата и възможностите, които очакват страната ни

Заради опасения от шпионаж: ЕС ограничава пътуванията на руски дипломати

Заради опасения от шпионаж: ЕС ограничава пътуванията на руски дипломати

Свят Преди 1 час

Мярката идва след рязко увеличаване на хибридните операции срещу партньорите на Украйна в ЕС и НАТО

<p>МВР отхвърли спекулации: Разследваме запалените камиони в София</p>

МВР категорично отхвърля "политическите" спекулации за запалените камиони в София

България Преди 1 час

Категорично не отговарят на истината твърденията, че МВР или СДВР укрива или не работи по случай "със запалени камиони в София в края на юли", отговориха от министерството

Започват строги проверки: Глоби до 1 милион лева за спекула

Започват строги проверки: Глоби до 1 милион лева за спекула

Пари Преди 1 час

От утре, 8 октомври изтича адаптационният период, предвиден в Закона за въвеждане на еврото и започва налагането на ефективни санкции

Второто най-близко преминаване на астероид край Земята, регистрирано някога, току-що прелетя над Антарктида

Второто най-близко преминаване на астероид край Земята, регистрирано някога, току-що прелетя над Антарктида

Свят Преди 1 час

Небесният обект 2025 TF, открит едва часове след като отмина планетата, е минал по-ниско от орбитата на Международната космическа станция. Макар да е бил само няколко метра в диаметър, случаят отново поставя въпроса защо човечеството често забелязва такива обекти едва след като вече са ни подминали

Никол Кидман дебютира с нова визия на Седмицата на модата в Париж

Никол Кидман дебютира с нова визия на Седмицата на модата в Париж

Любопитно Преди 1 час

Това е първата публична поява на Никол с дъщерите ѝ след новината за края на брака ѝ

<p>Кметът и главният архитект на Несебър разкриха &quot;цялата истина&quot; за &quot;Елените&quot;</p>

Кметът и главният архитект на Несебър представиха цялата документация на "Елените" (ВИДЕО)

България Преди 1 час

Във видео, публикувано в YouTube, двамата обявиха, че разкриват "цялата истина по въпроса"

Тръмп потвърди, че Шон "Диди" Комбс го е помолил за помилване

Тръмп потвърди, че Шон "Диди" Комбс го е помолил за помилване

Свят Преди 2 часа

„Бях много приятелски настроен към него, разбирахме се чудесно и ми изглеждаше като симпатичен човек"

<p>Дженифър Лопес и Бен Афлек отново заедно на червения килим след развода (СНИМКИ)</p>

За първи път след развода: Дженифър Лопес и Бен Афлек отново заедно

Любопитно Преди 2 часа

Двамата присъстваха на премиерата на мюзикъла „Целувката на жената-паяк“ в Ню Йорк

ВВС ще получи обувки за над 1 милион лева от кожа на едър рогат добитък

ВВС ще получи обувки за над 1 милион лева от кожа на едър рогат добитък

България Преди 2 часа

Пилотите от Военновъздушните сили ще получат 2504 чифта нови обувки, описани в публикувана обществена поръчка от Министерството на отбраната

<p>Дончев: Повечето бедствия са комбинация между стихиите на природата и човешката глупост</p>

Томислав Дончев: Големият проблем в "Елените" е, че за едно място отговарят много институции

България Преди 2 часа

Повечето бедствия са комбинация между стихиите на природата и човешката глупост, отбеляза вицепремиерът

Как да спрете да купувате ненужни лекарства

Как да спрете да купувате ненужни лекарства

Свят Преди 2 часа

За да избегнете „хвърлянето на пари на вятъра“, е достатъчно да промените няколко навика

<p>Осъдиха банкерката, източила близо 2 млн. лева от сметки на Мартин Петров</p>

Осъдиха на 15 години затвор банкерка, източила близо 2 млн. лева от сметки на футболиста Мартин Петров

България Преди 2 часа

Софийският градски съд е наложил и конфискация на цялото ѝ имущество

Дилемата на Макрон: Франция на ръба на политически срив

Дилемата на Макрон: Франция на ръба на политически срив

Свят Преди 2 часа

След оставката на Льокорню, президентът е изолиран и без ясно мнозинство. Възможностите му - от предсрочни избори до лична оставка - заплашват да пренапишат френската политическа карта