В аксинираните вече няма да имат задължението да носят маски в някои закрити пространства. Това каза пред журналисти заместник-министърът на здравеопазването Александър Златанов, цитиран от Агенция „Фокус“.

"На база на настъпващите горещини искаме да предприемем и мерки

във връзка със задължителното носене на маски в някои закрити пространства като зали за спорт, фитнес, фризьорски салони, малки търговски обекти, трудови колективи с не повече от 5-7 човека и всички са имунизирани", посочи Златанов.

"Това е условие тези хора да нямат задължението да носят маски. Може би в понеделник ще излезем с такава заповед. Стъпката е внимателна и премислена. Това е първата стъпка с цел да бъдем много внимателни по отношение на рисковете, които това действие би могло да донесе, а те са минимални. Трябва да нормализираме нещата и да стимулираме процеса на имунизация", допълни той.

"Вероятността е понеделник или вторник да имаме такава заповед, която ще даде възможност на местата, които казах, лицата да бъдат без маски, ако са имунизирани. Маските ще останат в рисковите зони, които сме определили - големите търговски обекти, административни сгради, където не можем да контролираме хората, които са с ваксини", каза още той.

Ваксинирането ще се доказва със сертификат,

за градския транспорт засега не предвиждаме хората да са без маски.

"Ваксинирането ще се доказва по нормалния начин - със сертификат. Мисля, че не е проблем да се носи сертификат, защото това е една хартийка. Няма да носят маски и работещите в малки магазини, а клиентите ще носят. Изискванията ще бъдат свързани с работещите и търговската площ на магазина. Посетителите ще бъдат с маски, независимо дали са имунизирани, или не", посочи Златанов.

"Ще дадем едни основни параметри, които да се спазват

и правото на РЗИ да решават казуси, които са специфични за района. Стъпваме на изследванията, че ваксинираните не преболедуват или боледуват много леко и вероятността да предават вируса е много малка", каза още Златанов.

По думите му се запазва сегашният капацитет в концертните зали, кина и стадиони.

"Остава капацитетът на 50%. Приемете това като действие, което е внимателно и несъздаващо риск и разширяване в зависимост от епидемиологичната обстановка в България и света. За градския транспорт засега не предвиждаме хората да са без маски", допълни той. По думите му персоналът в малките заведения също ще бъде без маски, ако са ваксинирани.

"Маските, когато не може да се спазва дистанция от 1.5 м, има събития с много хора,

контролът е труден и не сме сигурни, че хората, които участват в събитието, са имунизирани или преболедували, маски ще се носят. Това е първата стъпка. Втората стъпка е, че ще търсим вариант хората да имат предимство за това, че са се имунизирали. Контрол на достъпа чрез сертификати ще упражняват досегашните органи – общинските служители, МВР и РЗИ. Не може да се извършва проверка на всички обекти едновременно. Ще се правят изненадващи проверки. Спазването на едни правила зависи основно от хората. Разчитаме на самосъзнанието на хората. Няма толкова контролни органи, които във всеки един момент да контролират навсякъде. РЗИ имат различен капацитет, съобразен с обектите, които контролират. По около 30-40 инспектори имаме, които се занимават с това", посочи зам.-министърът.

"Сертификатите важат навсякъде. Заповедта ще указва точно какво ограничение

няма да има за хората със сертификат. Ще оставим правото и възможността на РЗИ да преценяват за конкретното място. Важат и са валидни всички сертификати", заяви той.

"Постоянно се опитваме да стимулираме хората. Опитваме се да търсим всякакви варианти. Правим информационна кампания, защото се убедихме, че е важно да информираме хората по-добре. В последната седмица имаше лек спад в желанието за имунизиране, но тенденцията е да има все повече желаещи. Важи само условието преболедувалите не повече от 180 дни от датата, към която ще имат сертификата, се валидизират. Антигенните тестове се обсъжда на европейско ниво дали на тази база да се издава сертификат. Все още въпросът не е решен", допълни той.

По думите му са предприети всички мерки, за да няма проблеми със сертификатите. "Има си ред, по който всеки български гражданин може да получи сертификат. Засега няма затруднения. Издават се сертификати", посочи той. 

COVID-19: 4 области са без нови случаи, починали

Проблеми с ковид сертификатите на 100 000 българи

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп иска да прекрати защитата на сирийските имигранти

Тръмп иска да прекрати защитата на сирийските имигранти

Свят Преди 49 минути

Министерството на правосъдието поиска спешно от Върховния съд да отмени съдебно решение от ноември

Мелания Тръмп ще ръководи заседание на Съвета за сигурност на ООН

Мелания Тръмп ще ръководи заседание на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 54 минути

Американският президент Доналд Тръмп е явен критик на ООН

<p>&bdquo;Голяма победа&ldquo; в съда на &bdquo;Алтернатива за Германия&ldquo;</p>

Съдът в Кьолн: „Алтернатива за Германия“ не може да бъде класифицирана като „екстремистка“

Свят Преди 3 часа

Решението ще попречи на вътрешното разузнаване на Германия да наложи полицейско наблюдение на партията

<p>Партиите извън НС да получат 20 451 евро за изборите, за медийни кампании</p>

Партиите извън парламента да получат 20 451 евро за изборите, за медийни кампании

България Преди 3 часа

Средствата по медийните пакети са за сметка на държавния бюджет

Австрия прие закон срещу "шринкфлацията"

Австрия прие закон срещу "шринкфлацията"

Свят Преди 4 часа

Той обхваща продукти, чийто грамаж е бил намален, без това да се отрази на цената

Гюров назначи Велизар Шаламанов за зам.-министър на външните работи

Гюров назначи Велизар Шаламанов за зам.-министър на външните работи

България Преди 4 часа

Шаламанов има дългогодишен професионален опит в сферата на отбраната и националната сигурност

Започва сериал за изчезването на Маделин Маккан

Започва сериал за изчезването на Маделин Маккан

Любопитно Преди 5 часа

Въпреки че изчезването на Маделин е било обект на множество документални филми през годините, това е първият път, в който историята се пренася в игралното кино

Алекс Раева: Това е най-добрият сезон на “Като две капки вода” досега

Алекс Раева: Това е най-добрият сезон на “Като две капки вода” досега

Любопитно Преди 5 часа

От сцената на “Като две капки вода” до майчинството, Слави Трифонов и дивите 4000 гмуркания - Алекс Раева разказва всичко

СОС одобри споразумение с БАН за парк „Кукуряк“ в „Овча купел“

СОС одобри споразумение с БАН за парк „Кукуряк“ в „Овча купел“

България Преди 5 часа

Решението проправя пътя към изграждането на парка

Домът на една първа дама: Какво се случи с апартамента на Джаки Кенеди на Пето авеню

Домът на една първа дама: Какво се случи с апартамента на Джаки Кенеди на Пето авеню

Любопитно Преди 6 часа

Домът на Джаки Кенеди на Пето авеню, закупен през 1964 г. за 200 000$, бе изцяло обновен след смъртта ѝ и продаден за 32 млн. $ на Глен Дъбин, оставайки и до днес обект на огромен обществен интерес и филмови възстановки

Смъртта на "Ел Менчо" окупира вестникарските заглавия в Мексико

Еротичен модел отрича да е виновна за смъртта на "Ел Менчо"

Свят Преди 6 часа

„Искам да заявя абсолютно ясно: нямам нищо общо с тази ситуация“, написа Мария Хулиса

Полицията спря водач без книжка с шипове след гонка

Полицията спря водач без книжка с шипове след гонка

България Преди 6 часа

Той отказва да му бъде извършена проверка за употреба на наркотични вещества

,

Шеф-мечта: Китайски милионер раздаде 26 млн. долара бонуси по време на фирмен банкет

Любопитно Преди 6 часа

Докато повечето служители се надяват на скромна 13-а заплата, един китайски бос реши да сподели 70% от годишната си печалба със своите работници. Сцената на банкета напомняше на филм, а служителите си тръгнаха с цели пачки в ръце

НАСА проговори за историческата евакуация от МКС след седмици догадки

НАСА проговори за историческата евакуация от МКС след седмици догадки

Свят Преди 6 часа

„Благодарение на тяхната бърза реакция и напътствията на нашите полетни хирурзи от НАСА, състоянието ми бързо се стабилизира“, пише астронавтът