Коронавирусът не е тръгнал от животинския пазар в Ухан
Пазарът в Ухан, от който се твърдеше, че е тръгнал коронавируса   
Източник: ЕПА/БГНЕС

П ървият случай на SARS-CoV-2, вирусът, който причинява COVID-19, не се е появил на пазара за живи диви животни в Ухан, твърдят специалисти от Института по вирусология в Ухан.

Вместо това пазарът може би е бил мястото на суперразпространение на заразата, при което един човек е заразил много други, споделя американски експерт пред сайта „Лайв Сайънс” (Live Science).

От първите дни на пандемията, докладите сочат, че SARS-CoV-2 се е предал от животни на хора на пазара за търговия с морски животни в Ухан. Сега, експерти от Института по вирусология в Ухан заявиха публично, че

теорията е грешна и че вирусът трябва да е възникнал другаде.

Какво знаем за института по вирусология в Ухан

Колин Карлсън, професор от Джорджтаунския университет, който изучава разпространението на зоонотични вируси, които предават между животни и хора потвърждава твърдението на китайские си колеги. „Като изследовател, който изучава зоонотична болест, не съм видял нещо, което да ме убеди, че този пазар е вероятна опция за предаването на вируса от животно на човек”, казва той.

Ученият смята че все пак тази теория е била правдоподобна. За да може вирусът да прескочи от животни към хора, животното гостоприемник трябва да влезе в контакт с хората някъде. А

вирусите често прескачат от едно животно на друго, преди да проникнат в човешката популация.

Китай се отказа от вековна традиция в храненето

Всъщност геномът на SARS-CoV-2 е най-тясно свързан с коронавирусите, изолирани при определен вид прилепи в Китай. Оттам учените подозират, че вирусът може да е скочил на друго животно и да е преминал след това при хората. Животинските пазари, където са събрани много различни видове живи животни и много хора влизат в контакт с тях, предлагат възможности за този вид предаване. И епидемията от друг коронавирус, наречен ТОРС, започна на подобен пазар през 2002 г., след като беше предаден от прилепи на цивети*.

Редица ранни случаи на заразени в Ухан бяха свързани с въпросния пазар. По-късно учени взеха проби от пазара, предполагайки, че вирусът живее върху повърхности на това място. Но в крайна сметка в тъканните проби от  животните на пазара не са открити следи от вируса. За да може вирусът да се предаде от животно на човек, животното трябва да носи вируса.

Доказателството, че коронавирусът няма как да е създаден в лаборатория

„Нито едно от животните не е дало положителна проба.

Ето защо от януари насам тази теория за пазара не е особено убедителна. Тя обаче се превърна в удобен разказ”, смята проф. Колин Карлсън.

Той заяви, че колегите му в Китай са били внимателни и прецизни в работата си, публикувайки данни според международните разпоредби, които всеки учен навсякъде по света може да проучи, и това категорично подкрепя извода, че пазарът не е източникът на вируса.

„Това е вирус, който е преминал може би от прилеп на човек, може би чрез друго животно, може би чрез добитък.

Все още нямаме нужните данни, за да знаем къде или как. Това отнема време.

Ето кой е нулевият пациент с коронавирус в Ухан, заразил целия свят

Изследването, което категорично доказа прилепите, от които тръгна ТОРС, беше публикувано през 2017 г., около 15 години след появата на заразата за първи път”, обяснява ученият.

„Отне толкова много време да минем през пещери, през проби, да изградим такава база от доказателства, която да ни позволи уверено да кажем: „Беше от този вид прилеп, в тази пещера, по това време”, казва  проф. Карлсън.

И така, кога ще знаем със сигурност откъде идва SARS-CoV-2? „Отхвърлянето на едно място (бел.ред. пазара) отне няколко месеца. Намирането на окончателното място на произход вероятно ще отнеме много повече време”, заключва той.

*цивета – малък, мършав, предимно нощен бозайник, родом от тропическа Азия и Африка, особено от тропическите гори.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Италианският възпитаник Галин завърши на четвърто място в Hell’s Kitchen

Италианският възпитаник Галин завърши на четвърто място в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 7 часа

Ексклузивно интервю с него може да гледате в подкаста “Кухнята след Ада”

Опасен ремонт: Семейство откри британска граната и „Бухалка“ в дома си

Опасен ремонт: Семейство откри британска граната и „Бухалка“ в дома си

България Преди 8 часа

Боеприпасите са открити в частен имот по време на ремонт в село Петрелик, община Хаджидимово

„Не присъствайте на парада на 9 май!“: Зеленски с предупреждение към съюзниците на Москва

„Не присъствайте на парада на 9 май!“: Зеленски с предупреждение към съюзниците на Москва

Свят Преди 9 часа

Министерството на отбраната на Русия обяви по-рано днес прекратяване на огъня в Украйна, считано от полунощ до 10 май

Делян Пеевски

Кабинетът на Пеевски в Народното събрание става читалня

България Преди 10 часа

Това съобщи председателят на парламента Михаела Доцова, като уточни, че новото пространство ще бъде достъпно за граждани и посетители

Нова ера в Будапеща: Мадяр начерта бъдещето на Унгария пред Мелони

Нова ера в Будапеща: Мадяр начерта бъдещето на Унгария пред Мелони

Свят Преди 10 часа

След победата на Мадяр миналия месец Мелони го поздрави, но същевременно благодари на Орбан „за интензивното сътрудничество“ през годините

Светът гледа към България: Как чуждите медии разчетоха кабинета „Радев“

Светът гледа към България: Как чуждите медии разчетоха кабинета „Радев“

България Преди 11 часа

Международните агенции припомнят, че България премина през продължителна политическа нестабилност след серия антиправителствени и антикорупционни протести

Карълайн Левит

Говорителката на Белия дом стана майка за втори път

Свят Преди 11 часа

Момиченцето, което носи името Вивиана, е родено на 1 май

Рустем Умеров

Рустем Умеров пристигна в САЩ за среща с пратеника на Тръмп

Свят Преди 11 часа

Очаква се Умеров да се срещне в Маями със специалния пратеник на американкия президент Доналд Тръмп – Стив Уиткоф

Русия удари пътнически влак в Николаевска област

Русия удари пътнически влак в Николаевска област

Свят Преди 11 часа

Няма данни за жертви и ранени

<p>Кабинетът &quot;Радев&quot; е готов: Кои са големите изненади</p>

Кабинетът "Радев" е готов: Вижте пълния списък и биографии на министрите и кои са големите изненади

България Преди 12 часа

Предложеният Министерски съвет включва министър-председател, четирима заместник-министър председатели и 18 министерства

Симона: Не позволявам на хейт коментарите да ми влияят

Симона: Не позволявам на хейт коментарите да ми влияят

Любопитно Преди 12 часа

Симона за пътя от детската мечта до голямата сцена, битката с хейта, етикетите в музиката и вълнението пред най-голямото ѝ изпитание в “Като две капки вода”

Кой е Пламен Абровски - номиниран за министър на земеделието и храните от „Прогресивна България“

Кой е Пламен Абровски - номиниран за министър на земеделието и храните от „Прогресивна България“

България Преди 12 часа

Номинацията е свързана с дългогодишен експерт в областта на европейското земеделско право и Общата селскостопанска политика на Европейския съюз.

Коя е Росица Атанасова Карамфилова - Благова - номинирана за министър на околната среда и водите

Коя е Росица Атанасова Карамфилова - Благова - номинирана за министър на околната среда и водите

България Преди 12 часа

Тя е член на Управителния съвет на Европейската агенция по околна среда

Коя е Ива Петрова - номинирана за министър на енергетиката от „Прогресивна България“

Коя е Ива Петрова - номинирана за министър на енергетиката от „Прогресивна България“

България Преди 12 часа

Номинацията е насочена към дългогодишен експерт с опит както в държавната администрация, така и в корпоративния и академичния сектор в областта на енергетиката