Ф архана Шайх преди се гнусяла, когато ходела в обществената тоалетна в Дхарави. Но откакто започнала пандемията, усилията за борба с ковид-19 са довели до драстично подобрение на санитарните условия в един от най-големите бедняшки квартали в Азия, съобщава БТА.
На фона на рекордна смъртност в индийските градове заболеваемостта в мумбайското гето също нараства през последните седмици, а властите затегнаха противоепидемичните мерки, въведени за пръв път през миналата година - вариращи от масово тестване до дезинфекция на обществените пространства, включително на санитарните помещения.
"От миналата година тоалетната се чисти всеки ден, а не по веднъж на седмица, както беше по-рано. Има сапун и дезинфектант и кош за изхвърляне на дамски превръзки, които иначе бяха разхвърляни наоколо", разказва 30-годишната Шайх. "Хората сега са и по-внимателни: носят маски и използват дезинфектанти. Срещата със смъртни случаи и заразявания накара всеки да се страхува".
В Дхарави живеят 850 000 души, натъпкани в 55 000 предимно едностайни жилища. В понеделник потвърдените за денонощие случаи на коронавирус там паднаха до девет - след пик от 99 миналия месец според официалните данни.
COVID-19 в Индия: Нов рекорд на седмична база, СЗО бие тревога
Жители и представители на местната власт смятат, че това до голяма степен се дължи на поуките, извлечени от миналогодишната първа вълна на заразата, когато противно на очакванията Дхарави се справи с рязкото увеличение на заразените.
Сега, след като броят на инфектираните с ковид-19 за денонощие достигна двуцифрени стойности, отново е задействан протокол, включващ безплатни тестове за десетки хиляди жители, разкриване на лагери за медицински прегледи за симптоми и възстановяване на работата на обектите за карантиниране, които бяха обособени миналата година.
Въпреки недостига на ваксини от високоговорители из целият бедняшки квартал жителите са призовавани да се ваксинират. Успоредно с това се води и друга кампания, този път за преодоляване на нежеланието за ваксиниране, като се предлагаше безплатен сапун на всеки, който се имунизира.
По данни на ООН около една трета от градското население по света живее в незаконни квартали като Дхарави, което се намира в сърцето на икономическата столица на Индия.
COVID-19: Индия регистрирa повече от 4000 починали
Заради лошите условия на живот, недохранването и отслабените имунни системи обитателите на бедняшките квартали са по-уязвими към зарази.
Разтревожени от възможността Дхарави да се превърне в ковид - кошмар, властите в Мумбай внимателно следяха заболеваемостта в квартала, когато през март в Индия започна смъртоносната втора вълна. Отначало карантинните центрове в бедняшкия квартал бяха празни. Някои експерти дори допуснаха, че мегаполисът може да е постигнал колективен имунитет след миналогодишния епидемичен взрив.
"Всички усещаха, че ако Дхарави е добре, значи Мумбай е добре. Леко подценихме положението в Дхарави, като си мислехме, че тишината и спокойствието там означават, че всичко е под контрол", отчита Киран Дигхавкар, помощник общински комисар в Мумбай.
През целия месец март заболеваемостта в Мумбай и Дхарави плавно се покачваше, достигайки пик от 11 000 случая за едно денонощие през април, след което постепенно спадна на по-малко от 2000 в понеделник.
"Петнайсетте дни от 10 до 25 април бяха ужасяващи. Полудявахме", каза Дигхавкар и добави, че извлечените от гетото поуки са помогнали на целия град да отговори на кризата. "Възприехме модела на Дхарави на усилено тестване и преглеждане. И това всъщност помогна".
Как държавата създаде ковид - катастрофата в Индия
Местният политик и жител на Дхарави Бабу Хан години наред спори с градската управа на Мумбай заради лошата хигиена, пренаселеността и изхвърлянето на сметта в бедняшкия квартал, което увеличава опасността от болести.
Едва кризата с ковид-19 накара властите и много от хората да преосмислят въпроса за санитарните условия и опазването на общественото здраве.
"Коронавирусът промени много неща: лекарите, здравните пунктове и персоналът на отделенията сега обръщат внимание на нашите проблеми. На Дхарави се обръща вниманието, както искахме през всичките тези години", посочва Хан.
Местните жители също са по-внимателни, а тесните улици на бедняшкия квартал са по-чисти.
"След първия смъртен случай от ковид-19 в Дхарави миналата година хората изпаднаха в паника. Те станаха по-бдителни и осъзнаха, че сами трябва да се спасят", обяснява Хан.
Местният лекар Судхир Патил, който от години практикува в Дхарави, отчита, че броят на астматичните бронхити и случаите на туберкулоза са намалели през последната година, защото хората носят маски и вече внимават какво ядат.
Въпреки сдържания оптимизъм, че най-лошото е минало, властите вече се подготвят за евентуална трета вълна, включително създавайки и места за настаняване на деца, тъй като те нямат право на ваксинация.
"Тези промени в Дхарави имаха и положително отражение върху децата, които отрано започнаха да придобиват добри навици. А това ще е трайна промяна," смята Патил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!