Е вропейската централна банка (ЕЦБ) обяви редица мерки, за да гарантира, че банките, които се намират под неин пряк контрол, ще могат да продължат да изпълняват ролята си при финансирането на реалната икономика в условията на разпространение на COVID-19.

"Коронавирусът предизвика значителен шок за нашите икономики. Банките трябва да са в състояние да продължат да финансират домакинства и предприятия, които изпитват временни затруднения", зави Андреа Енрия, председател на Надзорния съвет на ЕЦБ.

Загуби за милиони, заплаха от фалити заради Covid-19 у нас

Договорените надзорни мерки имат за цел подпомагане на банките при обслужването на икономиката и справяне с оперативните предизвикателства, включително оказването на натиск върху техния персонал.

Капиталите и ликвидните буфери (неочаквани ликвидни нужди) са създадени с цел да позволят на банките да издържат на стресови ситуации като настоящата. 

Европейският банков сектор е изградил значително количество от тези буфери. ЕЦБ ще позволи на банките да оперират временно под нивото на капитала, определен от насоките по Стълб ІІ (P2G), буфера за запазване на капитала (CCB) и коефициентът на покритие на ликвидността (LCR). 

ЕЦБ счита, че тези временни мерки ще бъдат засилени чрез подходящо облекчаване на антицикличния капиталов буфер (CCyB) от националните макропруденциални органи (наблюдаващи финансовата система и откриващи рискове и слабости).

ЕС с остри критики към САЩ, забраната на Тръмп срина финансовите пазари

Банките също така ще могат да използват частично инструменти на капитала, които не са квалифицирани като капитал от типа Common Equity Tier 1 (CET1). Това води до мярка, която първоначално беше планирана да влезе в сила през януари 2021 г., като част от последната ревизия на Директивата за капиталовите изисквания (CRD V).

Горепосочените мерки осигуряват значително облекчение на капитала за банките в подкрепа на икономиката. Очаква се банките да използват положителните ефекти, произлизащи от тези мерки, за да подкрепят икономиката и да не увеличават разпределението на дивиденти или променливото (непостоянното) възнаграждение.

ЕС с остри критики към САЩ, забраната на Тръмп срина финансовите пазари

Освен това ЕЦБ обсъжда с банките индивидуални мерки, като коригиране на графици, процеси и срокове. Например, ЕЦБ ще помисли за разсрочване на проверките на място и удължаване на сроковете за въвеждане на мерки за оздравяване, произтичащи от скорошни проверки на място и вътрешни модели на разследвания, като същевременно гарантира общата пруденциална стабилност на контролираните банки. 

В този контекст Ръководството на ЕЦБ към банките за необслужвани заеми също предоставя на надзорните органи достатъчно гъвкавост, за да се приспособят към специфичните за банката обстоятелства. Ще се вземе предвид и удължаването на крайните срокове за някои некритични надзорни мерки и искания за данни. 

В светлината на оперативния натиск върху банките ЕЦБ подкрепя решението на Европейския банков орган за отлагане на стрес-теста за целия ЕС за 2020 г. на Европейския банков регулатор (ЕВА) и ще бъде разширено до отлагане за всички банки, подлежащи на стрес-тест през 2020 г.

Банките трябва да продължат да прилагат стабилни осигурителни стандарти и да провеждат адекватни политики.

Тези действия следват писмо, изпратено на 3 март 2020 г. до всички значими банки, за да им напомни за критичната необходимост да разгледат и включат риска от пандемия в своите стратегии за действие в извънредни ситуации. 

Банките са помолени да преразгледат плановете си за продължаване на бизнеса и да обмислят какви действия могат да бъдат предприети за повишаване на готовността за минимизиране на потенциалните неблагоприятни ефекти от разпространението на коронавируса. 

Банковият надзор на ЕЦБ ще работи с банките, за да гарантира непрекъснатостта на техните критични функции. Надзорният съвет на ЕЦБ следи развитието. Тези мерки ще бъдат преразгледани при необходимост.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа

Урсула фон дер Лайен: Унгария избра Европа

Свят Преди 1 час

Урсула фон дер Лайен: Съюзът става по-силен

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Саудитска Арабия екзекутира седем души за ден

Свят Преди 2 часа

Саудитска Арабия възобнови екзекуциите за наркопрестъпления в края на 2022 г.

Мадяр: Властта на Орбан е в последните си часове

Мадяр: Властта на Орбан е в последните си часове

Свят Преди 7 часа

Той отхвърли твърденията, че някой подготвя насилствени действия

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 7 часа

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

Тежка катастрофа със загинали край Берковица

България Преди 8 часа

Две деца - брат и сестра са транспортирани и настанени в болницата в Монтана

И Канада се готви за война

И Канада се готви за война

Свят Преди 9 часа

Генерал Джени Каринян: Трябва да сме подготвени за мащабни конфликти

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Нетаняху предлагал атака срещу Иран на няколко предишни президенти на САЩ?

Свят Преди 9 часа

Те обаче отказали, твърди бившият държавен секретар Джон Кери

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 10 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 10 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 11 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 11 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 12 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 12 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 12 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 12 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово