6

О т какво зависи как ще се развива пандемията през следващите седмици и месеци? Как ще влияят мутациите и ваксинациите, по-топлото време или евентуални нови ограничения?

Добри новини за разпространението на COVID-19 у нас

1. На какво можем да се надяваме през лятото?

Според авторите на публикация в германския вестник "Ди Цайт", цитиран от "Дойче веле", още през май броят на инфекциите рязко ще спадне. А колкото по-слънчеви и топли се окажат юни, юли, август и септември, толкова по-малко новозаразени ще има. Коронавирусите са много зависими от сезона, подчертават експерти от университета в Мичиган, цитирани от изданието.

Проучване: Обездвижването увеличава риска от смърт при Ковид-19

Това е така най-вече заради ултравиолетовите лъчи, които през лятото са до десет пъти повече, отколкото през зимата, и които много ефикасно убиват вируса. Освен това през зимата човешката имунна система се бори срещу вирусите по-трудно отколкото през лятото. И накрая: през лятото хората много по-често се събират на открито, където опасността от зараза е значително по-ниска, отколкото в затворени помещения. Във връзка с всичко това германският епидемиолог Клаус Щьор твърди, че през лятото "инфекциозното налягане" ще спадне десет пъти.

2.  Възможно ли е да се постигне групов имунитет?

Груповият (стаден) имунитет се постига едва тогава, когато две трети от населението е имунно срещу вируса – в резултат от ваксинация или от преболедуване. Нито в Германия, нито в повечето други европейски държави засега е ясно кога и дали две трети от хората ще придобият имунитет срещу коронавируса. Имунизационните кампании тепърва набират скорост.

Ангелов: Който не желае втора доза от „АстраЗенека“, ще получи друга ваксина

Според прогнозата на германската фондация „Ханс Бьоклер", всички желаещи да се имунизират в страната ще получат ваксинация до края на юли, а може би още до края на юни. Нека не забравяме обаче, че част от хората в Германия, а и в цяла Европа, все още са скептични и може изобщо да откажат ваксинация – процентът на тези хора е различен в различните европейски държави.

Освен това груповият имунитет зависи много от гъстотата на населението – в гъсто населените градове, например, за него са необходими 90% имунни хора.

„Ди Цайт" цитира Марк Липшиц от университета в Харвард, един от водещите световни епидемиолози, който казва, че не знае дали и кога ще има групов имунитет. Липшиц пояснява, че дори ако бъдат имунизирани 80% от хората, а ваксината под черта създаде имунитет у 80% от ваксинираните, това пак води към един обезкуражаващ извод: за групов имунитет трябва да бъдат ваксинирани над 100% от хората.

Там предвкусват нов свят - нито вирус, нито рестрикции

А Джереми Фарар, директор на британския Welcome Trust, който инвестира много пари в световното здравеопазване, обобщава, че решение само за Европа не може да има: „Пандемията ще приключи едва тогава, когато приключи в целия свят."

3.  Най-застрашените

От самото начало на пандемията беше ясно, че особено голяма опасност от тежко протичане на Ковид и от смърт съществува сред най-възрастната част от населението. Учените вече разполагат и със съвсем точна информация за риска. „Важи следният принцип: опасността да умреш от Ковид-19 се удвоява на всеки шест години от човешкия живот," казва пред „Ди Цайт" статистикът Щефан Шолц от института „Роберт Кох". А при над 60-годишните опасността от летален изход се увеличава допълнително. Сред групата на особено застрашените влизат и хората с хронични заболявания. Рискът от заболяване, от тежко протичане на болестта и от смъртен изход много зависи и от образователното равнище, от хигиенните навици и от социално-икономическото положение на хората – колкото те са по-ниски, толкова рискът е по-висок.

Лекар: Имаме работа с нещо необичайно, невиждано от нас

4. Разпространението на заразата сред по-младите

Навсякъде в Европа възрастните хора получават ваксинация с предимство, защото са най-застрашени. Имунизационните кампании обхващат и най-застрашените професионални групи. Така се оказва, че вирусът занапред може „да си търси гостоприемници" най-вече сред децата и подрастващите. В Германия вече беше установено нарастване на новите зарази във възрастовите групи 15-44 години и под 14-годишна възраст, но това отчасти се обяснява с масовите тестове, особено сред учениците. И все пак, опасността от заболяване с тежки усложнения сред по-младите, децата и юношите си остава значително по-ниска, смятат германските специалисти. Все още обаче не е достатъчно проучен въпросът какви могат да са дълготрайните последствия от прекаран Ковид сред тези групи. Специалистите наблюдават така наречения „пост-Ковид синдром" у редица деца, но засега не се знае нито колко разпространен е той, нито кои фактори го пораждат, нито пък коя е най-добрата терапия.

5.  Помагат ли ограниченията за излизане навън?

В Германия, а и в цяла Европа, политиците и здравните власти опитват различни мерки. Сред тях са по-строгите или по-меки форми на локдаун, както и въвеждането на „вечерен час" и други ограничения за излизане. Логиката на тези ограничения е, че хората се заразяват най-вече в частни контакти. За ефикасността им обаче все още няма благонадеждни данни. Ефектът от въвеждането на вечерен част се подлага на проверка във Франция и Нидерландия, а Великобритания и Португалия, които бяха тежко засегнати от мутацията В.1.1.7, наложиха сериозни забрани да се излиза от домовете и ограничиха придвижването на хората - което навярно им помогна да овладеят положението. Според едно британско изследване, въвеждането на вечерен час снижава репродукционния фактор R с 6 до 20%. Както е известно, с този фактор се обозначава броят хората, които се заразяват от един вирусоносител. До сходни изводи стига и едно нидерландско проучване. Авторите му твърдят, че R-факторът спада с 40% след затварянето на магазините за стоки от първа необходимост; с 30% в резултат от забраната да се събират повече от двама души от различни домакинства; и едва с 10% от затварянето на училищата и университетите. Известният германски здравен експерт Карл Лаутербах цитира още едно изследване, според което вечерният час може да снижи R-фактора с 13% - в зависимост и от редица други обстоятелства.

Коментари 6
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

6 коментара
 
Сержант обяснява на новобранците: - Ако камък бъде хвърлен нагоре, то той ще падне на земята. Това се дължи на земното притегляне. Новобранец: - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Пускат движението по АМ "Тракия" в платното за Бургас

Пускат движението по АМ "Тракия" в платното за Бургас

България Преди 38 минути

От 5 март потокът от превозни средства се осъществяваше двупосочно в платното за София заради ремонт

НС гласува увеличението на заплатите на военнослужещите

НС гласува увеличението на заплатите на военнослужещите

България Преди 1 час

Според текстовете възнагражденият им ще се повишат средно с 30%

Alphabet: AI е възможност, която идва веднъж в живота

Alphabet: AI е възможност, която идва веднъж в живота

Технологии Преди 1 час

ИТ гигантът вижда огромен потенциал в технологията

Как да се освободим от стреса - 5 оригинални идеи

Как да се освободим от стреса - 5 оригинални идеи

Любопитно Преди 1 час

Как да се справим със стреса четете в следващите редове

Любимката на шеф Ангелов си тръгна от Hell's Kitchen

Любимката на шеф Ангелов си тръгна от Hell's Kitchen

Любопитно Преди 8 часа

Брокерката Симона напусна надпреварата на крачка от черните куртки

Българчетата са първи в Европа по алкохол, цигари и канабис

Българчетата са първи в Европа по алкохол, цигари и канабис

България Преди 10 часа

Това сочи доклад на ООН за здравословното поведение на децата в училищна възраст

Две комисии подкрепиха законопроекта за рекламата на хазарта, браншът с остра реакция

Две комисии подкрепиха законопроекта за рекламата на хазарта, браншът с остра реакция

България Преди 11 часа

Според Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори ограничаването на рекламата ще доведе до ръст на залози в нелегални сайтове и обекти

Румен Радев настоя за ясна стратегия за българската енергетика

Румен Радев настоя за ясна стратегия за българската енергетика

България Преди 12 часа

Радев: Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България

Починa театралният режисьор Александър Илиев

Починa театралният режисьор Александър Илиев

България Преди 12 часа

Режисьорският му дебют е с „Адвокатът Пиер Патлен” във Видинския театър през 1986 г.

В Испания са арестувани 15 българи

В Испания са арестувани 15 българи

Свят Преди 13 часа

Те са били съпричастни към изграждане на нелегални фабрики за производство на цигари

ММС не дава „Септември“ и „Юнак“ на Столична община

ММС не дава „Септември“ и „Юнак“ на Столична община

България Преди 13 часа

Министерство на младежта и спорта не е било уведомено

Електроразпределителна мрежа

Само в Унгария са плащали по-ниски цените на ток от нас за второто полугодие на 2023 година

България Преди 14 часа

Битовите сметки за електричество и газ в ЕС са намалели в сравнение с периода през 2022 г.

Бременна ли е отново Кайли Дженър?

Бременна ли е отново Кайли Дженър?

Любопитно Преди 14 часа

Спекулациите започнаха да набират скорост заради нейна снимка

Съд отмени присъдата на Харви Уайнстийн

Съд отмени присъдата на Харви Уайнстийн

Свят Преди 14 часа

В решението си съдиите се позовават на грешки в начина, по който е бил проведен процесът

о

Пеещите фонтани в Пловдив отново работят (ВИДЕО)

България Преди 14 часа

Музикално-светлинното шоу продължава 30 минути