Продажбите на смартфони падат за пръв път в историята
Източник: Георги Димитров / vesti.bg

П родажбите на смартфони записват глобален спад за пръв път в историята на този тип устройства. Това съобщава анализаторската компания Gartner, цитирана от онлайн изданието TechCrunch.

Тим Кук: Apple не гледа конкурентите си

Според данните на Gartner, през последното тримесечие на миналата година са продадени близо 408 млн. бройки смартфони на крайни потребители. Това е с 5,6% по-малко спрямо същия период на 2016 г.

Седем малко известни факта за Apple

Потребителите на iOS харчат над 100 млн. долара на ден

Подобен спад не е имало от както Gartner изчислява продажбите на смартфони от 2004 г. насам. Спад на продажбите има и при големите компании.

Лидер отново е Samsung със 74 млн. продадени бройки. Това обаче е с 3,6% по-малко спрямо последната четвърт на 2016 г.

Италия проверява Samsung и Apple заради бавни телефони

Apple се извини за гафа с батериите и бавните iPhone-и

На второ място е Apple със 73,3 млн., но и по-голям спад - 5%. След това в класацията са още Huawei, Oppo, Vivo. Единствено Huawei и Xiaomi записват ръст на продажбите си за периода. Всички останали компании имат спад.

Веднага се вижда и разлика между изчисленията на Apple и Gartner. Apple казва, че за същия период е продала 77,3 млн. iPhone-а. Компанията обаче изчислява всички доставени телефони, включително до операторите. Тези устройства са платени от тях, но не са реално купени от потребители и са в магазините на телекомите. Gartner пък изчислява единствено устройствата, които са в ръцете на крайни клиенти.

Общата картина за цялата година е малко по-положителна. Продажбите на смартфони са се увеличили с 2,7% до 1,5 млрд. бройки. Пазарният дял на Samsung е 21%, а на Apple - 14%. На трето място е Huawei с 9,8% дял. Най-популярната операционна система е Android с цели 86%  дял. iOS на Apple има 14%.

Apple работи по устройството, което ще замени iPhone

Возняк: iPhone 8 е същият като iPhone 7 и като iPhone 6

Според Gartner общата ситуация на пазара на смартфони става по-заплетена. Анализаторите казват, че липсват достатъчно качествени и евтини смартфони, които да привличат потребителите. Затова повечето от тях, които не искат да дават много пари за мобилен телефон, предпочитат да останат със старите си устройства включително и т.нар. feature телефони или обикновените мобилни телефони.

Хората, които пък вече имат смартфон от висок клас, също предпочитат да го използват по-дълго. Gartner очаква, че през тази година ситуацията за Apple ще се подобри. През миналата година е имало забавяне на продажбите заради по-късното излизане на пазара на iPhone X.

Защо iPhone X все още изостава от конкуренцията

Ерата на Apple приключи, смята Питър Тийл

Анализаторите очакват известен възход и за Samsung в началото на годината. Тази седмица компанията ще представи своя нов флагман Galaxy S9, както и множество други модели по време на световния мобилен конгрес в Барселона. Въпреки всичко пазарът на мобилни телефони изглежда доста наситен. В комбинация с достатъчно способните устройства, които държат работа по-дълго време, за компаниите вече ще е доста по-трудно да мотивират повече потребители да купуват нови телефони по-често.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ взривиха поредна лодка в Тихия океан: Без доказателства за дрога

САЩ взривиха поредна лодка в Тихия океан: Без доказателства за дрога

Свят Преди 36 минути

Кампанията на администрацията на президента Тръмп за взривяване на плавателни съдове заради предполагаем трафик на наркотици в латиноамерикански води започна в началото на септември миналата година и оттогава са убити най-малко 183 души

Сезонът на кърлежите: Как да се предпазим и какво да правим при ухапване

Сезонът на кърлежите: Как да се предпазим и какво да правим при ухапване

Любопитно Преди 1 час

Със затоплянето на времето сезонът на кърлежите навлиза в пиковата си фаза. Експерти съветват как да изберем правилно облекло и репелент, как безопасно да отстраним паразита и кога симптомите изискват незабавно посещение при лекар

Георги Кандев: Оценката за МВР я даде обществото

Георги Кандев: Оценката за МВР я даде обществото

Свят Преди 10 часа

По думите му МВР е „голяма и тромава машина“

Захарова: Новите санкции на ЕС ще имат тежки последствия за развиващите се страни

Захарова: Новите санкции на ЕС ще имат тежки последствия за развиващите се страни

Свят Преди 10 часа

Русия, каза Захарова, ще предприеме „твърди“ ответни мерки срещу ЕС

Какво е състоянието на детето, паднало от тераса на НДК

Какво е състоянието на детето, паднало от тераса на НДК

България Преди 11 часа

Предстоят диагностично-терапевтични мероприятия

ЦИК обяви имената на 240-те народни представители в 52-ото НС

ЦИК обяви имената на 240-те народни представители в 52-ото НС

България Преди 11 часа

Вижте списък на новите 240 депутати по многомандатен изборен район и политическа формация

Белият дом: Уиткоф и Къшнър пътуват до Пакистан за разговори с Иран

Белият дом: Уиткоф и Къшнър пътуват до Пакистан за разговори с Иран

Свят Преди 12 часа

Очаква се Абас Арагчи днес да пристигне в Исламабад, за да обсъди предложения за възобновяване на мирните преговори със САЩ

ЕС: Твърде рано е за облекчаване на санкциите срещу Иран

ЕС: Твърде рано е за облекчаване на санкциите срещу Иран

Свят Преди 12 часа

Мерц посочи, от своя страна,, че лидерите на ЕС са склонни да облекчат поетапно санкциите срещу Иран, в случай че бъде постигнато всеобхватно споразумение

"Пред закона всички сме равни": Глобиха Румен Радев за неправилно паркиране

"Пред закона всички сме равни": Глобиха Румен Радев за неправилно паркиране

България Преди 13 часа

Санкцията е наложена от "Пътна полиция" към СДВР за нарушение в изборния ден

Торнадо премина през военновъздушната база "Ванс" в Оклахома

Торнадо премина през военновъздушната база "Ванс" в Оклахома

Свят Преди 13 часа

Силни бури причиниха щети и спасителни операции в северната част на щата

Дете е в кома, падна от тераса на НДК

Дете е в кома, падна от тераса на НДК

България Преди 13 часа

Противоречиви са данните за инцидента

Украйна отстранява висши офицери

Украйна отстранява висши офицери

Свят Преди 14 часа

В изявление на Генералния щаб в социалните мрежи се казва, че командирите са загубили редица позиции и са допуснали грешки във връзка с военните доставки

Започнаха разследване срещу Питър Манделсън

Започнаха разследване срещу Питър Манделсън

Свят Преди 14 часа

ОЛАФ проверява сигнал, свързан със случая Джефри Епстийн

Полски F-16 прехванаха руски изтребители над Балтийско море

Полски F-16 прехванаха руски изтребители над Балтийско море

Свят Преди 15 часа

НАТО реагира, но руските самолети не са навлезли във въздушното пространство на Полша

"Топлофикация София" съобщи кога спира парното

"Топлофикация София" съобщи кога спира парното

България Преди 15 часа

Живущите в сгради-етажна собственост, които желаят продължаване на отоплителния сезон, могат да подадат заявление за това, като то трябва да е придружено с решение на Общо събрание

Президентът на РСМ честити изборната победа на Румен Радев

Президентът на РСМ честити изборната победа на Румен Радев

България Преди 16 часа

Мнозинството и стабилността в България са важни, за да има с кого да разговаряме, каза Силяновска