С ъобщава се, че Владимир Путин е подложен на все по-голям натиск да възприеме по-агресивен подход към войната си срещу Украйна и да въведе пълномащабна мобилизация, но руският президент се бави поради опасения, че това ще наруши пропагандния наратив, който той прокарва вече повече от 18 месеца, твърдят експерти пред "Нюзуик".

В Русия трябва да бъде въведено военно положение, а Путин да обяви втора вълна на мобилизация, за да привлече още стотици хиляди войници да се бият в Украйна, твърдолинейни членове на руския сектор за сигурност казват на руския лидер, съобщи в неделя агенция "Блумбърг", като се позова на пет лица, запознати със ситуацията.

Путин обяви "частична мобилизация" на населението през есента на 2022 г. Руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви на 21 септември миналата година, че Русия ще се насочи към 300 000 резервисти и бивши военнослужещи с "определени военни специалности и съответен опит". Числото в указа на Путин обаче не е оповестена публично.

Newsweek: Колко огнева мощ остава на Русия?

Кремъл многократно е отхвърлял съобщенията за скрита мобилизация или че може да се проведе втора вълна на мобилизация. Украинският министър на отбраната Олексий Резников по-рано твърдеше, че втората вълна на мобилизация в Русия ще започне през януари 2023 г.

"Днес няма такава необходимост", заяви Путин пред група руски военни кореспонденти и военни блогъри по време на телевизионна среща през юни, когато му бе зададен въпрос дали ще обяви нова мобилизация.

Той обаче каза, че "някои публични фигури казват, че трябва да съберем 1 милион или 2 милиона", като добави: "Зависи от това какво искаме."

"Нюзуик" се е свързал с Министерството на външните работи на Русия за коментар.

Newsweek: Провалът на руския „Бог на войната“

Константин Сонин, политикономист от Чикагския университет, роден в Русия, смята, че Путин вероятно се въздържа от обявяването на масова мобилизация, защото осъзнава, че войната е "дълбоко непопулярна сред огромното мнозинство от руското население".

"Има няколко милиона, които са много щастливи, че има война срещу Украйна, има няколко милиона, които се противопоставят на войната, и има десетки милиони, които не я подкрепят и не протестират", казва Сонин пред "Нюзуик", като отбелязва обаче, че набирането на "доброволци" в Русия е в разгара си, като се предлагат изключително високи заплати в сравнение със средните за страната.

Всички руски бойци, които се сражават в Украйна, имат право на еднократно плащане от Министерството на отбраната в размер на 195 000 рубли (2 080 долара) при подписване на договор за поне една година. Месечните възнаграждения варират в зависимост от военното звание, длъжността и продължителността на службата, но са не по-малко от 204 000 рубли (2 176 долара). Бойците получават и регионални плащания от властите, които варират в цялата страна, според анализ на групата "Не говори Москва", създадена от независими руски журналисти.

Путин вдигна с пет години възрастта за запасна военна служба

Друг фактор, който възпира Путин от открита масова мобилизация, е, че пропагандният разказ, който той и обкръжението му прокарват, е, че Русия не води война, а провежда ограничена по мащаб военна операция, казва Сонин.

"Това му подават в докладите на армията и полицията и това е езикът, на който той говори на своите подчинени и на широката общественост. Обявяването на открита мобилизация ще бъде драстично отклонение от този мироглед, почти като спукване от информационен балон", продължава Сонин, като обяснява, че дори Путин да се опита да мобилизира повече хора за войната, това ще бъде съпроводено с реторика, твърдяща, че не се случва нищо ново.

Нийл Мелвин, директор на отдел "Изследвания на международната сигурност" в британския мозъчен тръст за отбрана и сигурност Кралски институт на обединените служби (RUSI), се съгласява, като заявява пред "Нюзуик", че пропагандното послание на Путин означава, че той "продължава да се движи по ръба по въпроса за мобилизацията".

Освен "Вагнер": Какви други частни армии има в Русия

Мелвин посочва, че досега Путин е успял да води войната, без да се налага да свиква значителен брой млади мъже от големите градски райони на Русия, като основната тежест на бойните действия пада върху войници, привлечени от малцинствата, както и от селските райони и по-малките градове.

Много от призованите при частичната мобилизация на Путин са от руските етнически малцинства, като активисти и местни служители твърдят, че тези групи са били непропорционално засегнати. Още преди обявяването на частичната мобилизация в тези региони са регистрирани повече смъртни случаи, свързани с войната в Украйна.

"Путин се притеснява да не започне масова мобилизация на децата на ключовите си избиратели, които го подкрепят, особено когато Русия се насочва към изборна година през 2024 г.", отчита Мелвин.

Пригожин: Руското военно ръководство заблуждава Путин за войната в Украйна

Той посочва, че макар властта на руския президент да се основава все повече на принуда и контрол върху националните медии, Путин също така се стреми да поддържа социален договор с руското население, който до голяма степен държи последиците от войната в Украйна далеч от ежедневието на руснаците.

"Масовата мобилизация, която става все по-належаща предвид изтощаването на руските сили в Украйна, ще наруши този договор и ще доведе до това семействата в цяла Русия да разберат цената на войната", добавя Мелвин.

Може ли руската икономика да издържи на втора мобилизация?

Руската рубла се срина на фона на санкциите, наложени от Европейския съюз, Съединените щати и други западни съюзници в отговор на нахлуването на Путин в Украйна през февруари 2022 г.

Военен експерт: Украйна има нужда от четири чудеса

Русия беше изхвърлена от глобалната банкова система SWIFT, а западните държави блокираха достъпа на Русия до част от чуждестранните ѝ резерви. Европа също така замрази покупките на руски нефт и газ, а през декември 2022 г. Г-7 се споразумя за ограничаване на цените на руския суров петрол и рафинирани петролни продукти, което допълнително натовари рублата.

Ник Трикет, експерт по руската икономика и стоковите пазари, казва пред "Нюзуик", че колкото повече режимът на Путин използва по-високи нива на разходи, за да поддържа войната, толкова по-трудно е да се управлява обменният курс на рублата.

"Ако мобилизирате икономиката за война, като увеличавате разходите за отбрана, увеличавате търсенето на внос и работна ръка. По-голямата част от стойността на повечето потребителски стоки все още се внася. Колкото повече внасяте, особено при намалени приходи от износа на енергия, толкова по-слаба става рублата", обяснява Трикет.

Путин нареди мобилизация на резерва за обучение - 2 млн. войници

"Колкото по-слаба става рублата, толкова по-висока е инфлацията. Колкото по-висока е инфлацията, толкова повече трябва да се повишават лихвените проценти, за да се убие инфлацията, което смазва строителството и потребителските разходи и изпраща икономиката в по-дълбока рецесия", казва той.

Трикет добавя, че по-нататъшна мобилизация е възможна, но ще бъде свързана с висока икономическа и политическа цена, "скрита от твърде много хора, които приемат данните за руския БВП за чиста монета".

Сонин подчертава, че според него руската икономика няма да загуби много в номинални стойности на БВП, "защото към момента тя се движи предимно от надутия принос на увеличеното военно производство и ще продължи да се срива по отношение на качеството на живот".

Лондон: Москва се опитва да примами мигранти да се бият в Украйна

"Мобилизирането на 500 000 души няма да довърши руската икономика, дори и 5 милиона няма да я довършат, но в икономически план няма нищо добро", посочва Сонин .

Подкрепата за войната намалява

Проучване на общественото мнение сред 1604 души в цялата страна, проведено през юни от "Руско поле" - непартийна изследователска компания, базирана в Москва - установи, че подкрепата на руската общественост за войната на Путин в Украйна е намаляла значително.

Според проучването само 45% от анкетираните подкрепят продължаването на "специалната военна операция" на Кремъл. Това е с 9 процентни пункта по-малко в сравнение с проучването на компанията, проведено през април 2022 г., само няколко седмици след началото на войната.

"Какви призовки? Дори не знам за какво говорите"

Макар че руската общественост остава разделена по въпроса за продължаването на войната, масовата мобилизация би засилила пацифистките настроения, показва последното проучване.

Повече от половината респонденти (54%) биха предпочели Русия да участва в мирни преговори, ако се наложи втора вълна на мобилизация за продължаване на "военната операция".

В същото време повече от една трета (35%) са за продължаване на военните действия, ако Путин обяви нуждата от нова вълна наборни войници, които да се бият в Украйна.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 41 минути

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 2 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 2 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 2 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 2 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 3 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 3 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 4 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 4 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 5 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 5 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас