Н ачалото на октомври беше кърваво за Ирак. Протестиращи в централната част на столицата Багдад бяха атакувани с брутална сила от силите за сигурност, след като демонстрациите поставиха премиера Адел Абдул Махди в критична ситуация за бъдещето на правителството му.

Една година след формирането на сегашния кабинет, иракските политици са изправени пред вълна от протести, продиктувани от лошите икономически условия в страната. Пета по залежи на петрол държава, Ирак има дефицит от близо 24 милиарда долара, а безработицата удари 25%. Използването на сила допълнително разгневи протестиращите.

Кървави протести в Ирак, жертви и стотици ранени

Нови жертви и полицейски час в Ирак

На 2 октомври анализатори и интелектуалци от всички движения и партийни цветове призоваха правителството да спре с използването на сила, след като предишната нощ бяха убити двама души, а десетки бяха ранени. Часове по-късно, протестите продължиха, а до 3 октомври вече има 13 жертви и стотици ранени, 40 от които членове на силите за сигурност. Междувременно, държавата потъна в тъмнина, след като властите спряха достъпа до интернет, а последните кадри, дошли от Ирак, показваха запалени гуми и скандиращи протестиращи, както и изстрели, идващи от полицията и членовете на милициите Хашд ал Шааби.

Кой седи зад протестите?

На първо време, трябва да се спомене, че това не е първата вълна от демонстрации, заляла Ирак през последните години. От 2016 г. насам има най-малко три подобни кризисни ситуации, като всички – включително сегашната – са провокирани от икономическата ситуация в страната и обвиненията в корупция и злоупотреба с власт. Като епицентър на протестите през последните години се счита Южен Ирак, който традиционно е бастион на всички правителства след падането на режима на Саддам Хюсеин през 2003 г.

Един от най-засегнатите градове е Басра, където въпреки мащабната петролна индустрия, местните хора често остават без достъп до електричество и чиста питейна вода. Главна причина за това е провалът на администрация при прилагане на нужни реформи и завършването на инфраструктурни проекти.

През последната година избухваха няколко пъти спонтанни протести, но утихваха бързо. Сунитските градове като Мосул или Тикрит като цяло не участват в демонстрациите, а за основна причина за това анализаторите посочват страха на местните да не бъдат определени за симпатизанти на Саддам или на джихадистката групитовка „Ислямска държава” , въпреки че и жителите на тези градове споделят същите несгоди като техните съграждани в Южен и Централен Ирак. Политическата реторика в страната често използва този мотив на обвинение в принадлежност към екстремистки групи, за да раздели протестния лагер на религиозна основа.

И все пак, сигнали за съпричастност има и извън Южен Ирак. Също така, демонстрациите този път ескалираха в Багдад, а не в Басра, което допълнително придаде тежест на ситуацията. Силите за сигурност не успяха да спрат протестиращите и се обърнаха към мощните проирански милиции Хашд ал Шааби, които от парламентарните избори през 2018 г. участват със своя партия в управлението на страната. Това изнерви демонстрантите, които на няколко места запалиха ирански знамена. Иран е един от най-важните търговски партньори на Ирак, а също така и страната с най-голямо влияние в днешен Ирак.

В Ирак има две теории за това как са организирани протестите. Според част от анализаторите, демонстрациите са спонтанни и нямат лидерство, тъй като младежите, съставляващи голяма част от недоволните, се страхуват исканията им да не бъдат яхнати от политически лидери. Според другата теория, протестиращите са организирани през Координационни комитети, съставени от академици, студенти, членове на младежки движения и кланови лидери. В случая, става дума за Координационните комитети, които задвижиха масовите протести в Ирак през февруари 2011 г.

Какви са исканията на протестиращите?

Основната част от исканията са свързани с подобряване на обществените услуги и жизнения стандарт. Въпреки че Ирак е в топ пет на страните с големина на петролните залежи, правителствата не успяват да се справят с разпределението на приходите от петролната индустрия. Тазгодишният бюджет на Ирак е от над 111 милиарда долара, но той е силно критикуван, че не отговаря на реалностите в страната. В момента безработицата е 25%, а дефицитът е от близо 24 милиарда долара.

Друга част от исканията са свързани с нелегалната търговия с оръжия, която застрашава сигурността на цивилните, колапсът на образователната система, честите отвличания в част от градовете, където има активност на „Ислямска държава” и местни мафиотски структури, и използването на религията като инструмент от властите. В процеса на засилване на демонстрациите се появиха и анти-ирански лозунги, свързани с намесата на Иран във вътрешната политика на Ирак. Пример е Басра, където много от услугите на местната администрация, зависят от Иран.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ СБЛЪСЪЦИТЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ

Протести и сблъсъци в Ирак

Третата част от исканията са свързани с отстраняването на най-висшия военен командир в страната. Премиерът Адел Абдул Махди отстрани генерал Абдул Уахаб ал Саади от поста на ръководител на елитните контратерористични звена и го назначи в Министерството на отбраната без да бъде дадено обяснение за промяната. Ал Саади и контратерористичните сили седяха в основата на американската коалиция за изтласкването на „Ислямска държава” от иракските провинции. Решението за отстраняването на генерала създаде спекулации, че иракски политици подкрепени от Иран, не се чувстват комфортно с нарастващата популярност на военния командир.

Каква роля играят младите в Ирак?

Младежите имат основна роля в протестната вълна. Хаштагът #Nazel_akhod_haki (протестирам за своите права), организира демонстрации още на 1 октомври. Младите съставляват 20% от населението на Ирак, но безработицата е голяма: има над 1 милион безработни иракски младежи, а 80% от завършилите наскоро висшисти, са безработни. Междувременно, заради абсурдните политики на правителството, общо 10 000 фабрики и заводи бяха затворени, докато предоставяха близо половин милион работни места.

Как реагира политическият елит на протестите?

Важни политически играчи като Комунистическата партия и движението на духовника Муктада Садр отказаха да се присъединят към протестите, но призоваха за разследване на използването на сила от полицията и милициите.

Премиерът Абдул Махди също поиска разследване на смъртните случаи, но неговата популярност е много ударена предвид действията на властите със спирането на онлайн достъпа, обявяването на вечерен час и извънредно положение в част от страната. Премиерът също така отказа да заклейми решенията на силите за сигурност, наричайки ги „герои“. Демонстрантите бяха описани като „немирни демонстранти“, инфилтрирали тълпите с „лозунги, които са наказуеми по закон и заплашват социалния мир и ред“.

Най-вероятно политическата криза ще продължи по райони, включително в столицата Багдад.

Използването на брутална полицейска сила и намесването на проиранските милиции допълнително засили антиправителствените настроения. Основното искане прерасна в премахване на сегашния кабинет и установяване на временно правителство под егидата на ООН. За момента политическия елит в лицето на премиера, не дава признаци да се съобрази с исканията на улицата.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 12 минути

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 1 час

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 3 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 3 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 4 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 4 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 5 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 5 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 5 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 5 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 6 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 6 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 7 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 7 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция