З апочна изборът на нов папа във Ватикана. Точно в 18.00 часа кардиналите положиха клетва, че ще пазят тайна. След това беше обявено „екстра омнес“ (всички да напуснат - бел. ред.) и  всички, освен кардиналите, напуснаха Сикстинската капела. После, в 18.46 ч., вратите на сградата бяха затворени.

Преди 16 дни светът загуби папа Франциск и е време Католическата църква да избере нов лидер, чрез процес, практически непроменен от 800 години. 

Папа Франциск почина на 21 април, Светли понеделник, на 88 години и тялото му беше положено в базиликата „Св. Мария Майор“ на 26 април. 

Докато вярващите скърбят през деветдневния период на траур, известен като “Novendiales”/ Novemdiales, подготовката за конклава, средството за избор на нов папа, вече е в ход.

Конклавът, който представлява строго регулиран  демократичен процес, с множество кръгове на гласуване, докато се появи ясен консенсус за това кой ще е следващият папа. 

Защо на кардиналите им е забранено да ядат пиле и равиоли по време на конклава

Ето какво трябва да знаете за това какво предстои. 

Как ще се развият днешните събития?

  • 17:00 ч.: Кардиналите ще се съберат в базиликата „Свети Петър“ за тържествена литургия.
  • 18:00 ч.: Кардиналите ще влязат в Сикстинската капела, където всеки от тях ще положи клетва да спазва правилата за избор на нов папа. След това отец Раниеро Канталамеса ще изнесе втората си духовна медитация. След нея всички, с изключение на кардиналите-избиратели, ще напуснат параклиса, за да започне конклавът при строго уединение.
  • След 20:00 ч.: Ще се проведе едно гласуване. Малко по-късно от комина на Сикстинската капела ще се появи дим.

Черен дим ще означава, че не е избран нов папа и гласуванията ще продължат в следващите дни.

Бял дим ще е знак, че конклавът е избрал нов Свети отец.

Четвъртък сутрин:

Ако нов папа не бъде избран до сряда вечер, кардиналите ще отслужат литургия в 8:15 ч. в четвъртък, след което ще се проведат две нови гласувания.

Гледайте на живо ТУК:

След края на литургията кардиналите бавно излизат от базиликата Свети Петър

Кардиналите отбелязват края на специалната предконклавна литургия, като бавно излизат от базиликата Свети Петър на дълга опашка.

Кардиналите са облечени в традиционните си дълги алени раса и бели шапки, докато се движат по централната пътека на базиликата и излизат през главния вход. Докато го правят, хиляди богомолци гледат как органите на църквата се удрят и отекват в нейните блестящи пещерни зали.

Сега кардиналите ще се подготвят за следобедното шествие, за да отбележат началото на конклава.

Преди мъжкия конклав: Активистки ще пуснат розов дим край Ватикана

Часове преди началото на конклава, активистки за ръкополагане на жени планират да изпуснат розов дим от хълм в близост до Ватикана. Това съобщиха от организацията, която насърчава женското свещеничество, пред агенция Reuters в понеделник.

„Изключването на жените от конклава и от ръкоположеното служение е грях и скандал“, заяви изпълнителният директор Кейт МакЕлуи. „Група ръкоположени мъже, които се събират при закрити врати, за да вземат решения за бъдещето на църквата, е класически пример за "клуб на старите момчета".

Поговорката гласи - "който влиза в конклава като папа, излиза като кардинал"

Някои от кардиналите, смятани за най-добри претенденти да станат следващия папа, бяха видими тази сутрин. Сред тях бяха кардинал Пиетро Паролин, смятан от мнозина за фаворит , и кардинал Луис Антонио Тагле от Филипините, който беше забелязан на първия ред.

Кристофър Ламб, кореспондент на CNN във Ватикана, каза, че присъствието на високопоставени кардинали на видими позиции е “важно”, но предупреди да не се приема ясен фаворит.

“Има поговорка: "този, който влиза в конклава като папа, излиза като кардинал", каза той. “Политиката наистина играе роля и мисля, че е накарала някои кардинали да мислят, че предишната конвенционална мъдрост –, че не може да има американски папа, вече не е валидна.”

Много от фаворитите са италианци, въпреки че Ламб отбеляза, че кардиналите в страната исторически са се борили да се обединят зад едно име.

“Разбира се, тъй като папата е епископ на Рим, италианците очевидно изпитват чувство за собственост върху папството, каза той. “Всеки път, когато се случи конклавът, италианците биха искали папата да е от Италия. Но няма италиански папа от 1978 г.”

“Asia също си струва да се разгледа”, добави Ламб. “Католическата църква в Азия е много динамична, говори се за кардинал Тагле.”

Кардиналите трябва да са офлайн от 15 ч. местно време

След половин час, в 16:00 ч. българско време, губернаторството на Ватикана ще изключи всички мобилни телекомуникационни сигнали на територията на града-държава, с изключение на площад Свети Петър.

Докато офисът първоначално каза, че ще прекъсне сигнала от цялата територия на Ватикана, директорът на пресслужбата на Ватикана, Матео Бруни по-късно поясни, че спирането няма да засегне известния площад, където хиляди поклонници и десетки новинарски екипи на живо ще очакват съобщението за нов понтифекс.

Сигналът ще бъде възстановен едва след “обявяването на избора на Върховния понтифекс", се казва в изявлението на губернаторството, добавяйки, че това ще бъде направено “толкова бързо, колкото позволява технологията на мобилните оператори."

“Кардиналите са поканени да оставят мобилните си телефони в Casa Santa Marta до края на Конклава", допълни Бруни. 

Откъде идват 133-мата кардинали?

133-мата кардинали, които ще изберат новия папа измежду себе си, са в Рим от понеделник, 5 април.

Те са се събрали от цял ​​свят - ето откъде са:

52 от Европа
23 от Азия
20 от Северна Америка
17 от Африка
17 от Южна Америка
Четирима от Океания

Италия има най-много кардинали, които могат да гласуват – 17, докато САЩ имат 10, а Бразилия – седем. Обединеното кралство има трима.

Кардиналите, известни общо като Колегията на кардиналите, ще се отправят към Сикстинската капела около 17:00 българско време и ще положат клетва за тайна преди началото на конклава.

Заслужава да се отбележи, че 108 от 133-мата кардинали са назначени от папа Франциск, което означава, че мнозинството от тях се стреми да продължи неговото наследство чрез избора си на кандидат.

Будистки монах споделя възхищението си от папа Франциск

Папа Франциск беше известен с това, че достигна отвъд католицизма и се опита да достигне до хора от други религии и култури. Това означаваше много за 49-годишния Нянаяша, будистки монах от Индонезия, който наблюдаваше литургията преди конклава от площад Свети Петър.

“Като будист наистина се възхищавах на работата му през живота му, на подхода му към човечеството, а не само към католическата доктрина", каза монахът.

"Който приеме папството, ще има огромно влияние далеч отвъд самата църква", добави той, ” така че конклавът е наистина решаващ момент в историята.“

“Имам голяма надежда за този конклав, че независимо къде се намира новият папа, той ще бъде по-прогресивен", добави той. “Че новоизбраният папа ще продължи работата на Франциск на състрадание към човечеството, а не само към католиците.”

Литургията в базиликата Свети Петър

Лек дъжд направи калдъръмените камъни около базиликата, някои от които положени още по времето на папа Сикст V през 1500 г., хлъзгави. 

Тълпи започват да се събират на и около площада, нетърпеливи да гледат дима, издигащ се от Сикстинската капела след първия тур на гласуването този следобед.

Кардиналите избиратели, които трябва да гласуват в конклава днес, се стекоха в базиликата Свети Петър, за да участват в специална литургия, водена от кардинал Джовани Батиста Ре.

Облечени в традиционни червени одежди, всички кардинали отслужиха литургията Pro Eligendo Pontifice (За избора на папа), отбелязвайки събитието, като пееха химни и се молеха за 133-мата кардинали, които бяха натоварени със задачата да изберат 267-ия папа.

Много хора се разхождат внимателно около колоните, ограждащи този исторически площад. И с основателна причина: Един колоездач се преобърна болезнено, докато колелото му се плъзгаше изпод него върху мократа настилка, разказва NDTV.

Бури както метеорологични, така и може би църковни се прогнозират по-късно.

Площад Свети Петър извън литургията е осеян с туристи, които си правят селфита, някои правят знаци за мир, докато позират пред балкона с червени завеси, където ще се появи избраният викарий на Христос.

Някои двойки се хванаха в странична прегръдка и се снимат усмихнати— с лице към телефоните си и далеч от големите екрани, показващи церемонията вътре в базиликата.

Деканът на колегията на кардиналите призовава за духовна подкрепа

Деканът на Колегията на кардиналите кардинал Джовани Батиста Ре днес призова за духовна подкрепа и сила по време на тази "сложен повратен момент".

По време на проповедта си на литургията, преди конклавът да започне, Ре каза, че кардиналите избиратели ще предприемат “акт на най-висока човешка и църковна отговорност” при избора на следващия папа.

“Тук сме, за да призовем помощта на Светия Дух, да умоляваме неговата светлина и сила, така че избраният папа да бъде този, от когото църквата и човечеството се нуждаят в тази трудна и сложна повратна точка в историята, каза той в базиликата Св. Петър.

Позовавайки се на Апостолическата конституция Universi Dominici Gregis, Ре каза, че Сикстинската капела, мястото, където кардиналите избиратели ще гласуват, е “където всичко е благоприятно за осъзнаване на присъствието на Бог, в чиито очи всеки човек един ден ще бъде съден.”

“Съвременният свят очаква много от Църквата по отношение на опазването на онези основни човешки и духовни ценности, без които човешкото съвместно съществуване няма да бъде по-добро, нито да донесе добро на бъдещите поколения”, каза Рe.

Ще бъде ли дълъг конклавът?

Сега кардиналите са изолирани във Ватикана, готови да изберат нов папа. Но преди това някои споделиха мислите си колко дълго са вярвали, че процесът ще продължи.

“Не, не мисля ”, отговори кардинал Рубен Салазар от Колумбия на въпрос дали смята, че това ще бъде дълъг конклав. 

Други са по-малко сигурни.

“Никога не знаем дали ще бъде кратък конклав", каза кардинал Вирджилио до Карло да Силва от Източен Тимор.

“Надяваме се, че всички имат идея, но това е решаващ момент, който всички чакат. Това е най-важното историческо събитие в историята на църквата", каза той.

Кой може да участва в конклава?

Изборът на нов папа се извършва единствено от членовете на Колегията на кардиналите, които са под 80 години и отговарят на съответните условия. В момента Колегията включва 134 кардинали.

Настоящият декан на Колегията е кардинал Джовани Батиста Ре, на 91г., но тъй като той и неговият заместник, кардинал Леонардо Сандри, са твърде възрастни, конклавът ще бъде ръководен от кардинал Пиетро Паролин, който е следващият най-подходящ кардинал епископ и държавен секретар на Ватикана.

Тазгодишният конклав ще бъде най-големият досега

Светът гледа към Ватикана: Конклавът през обектива на фотоапарата

Ватиканът каза, че тазгодишният конклав ще бъде най-големият досега, с повече от 130 кардинали избиратели, имащи право да участват, от които 108 са “начинаещи”, които никога преди не са участвали в избора на нов понтифекс.

Точният брой на кардиналите избиратели, участващи в конклава, не е сигурен, докато не започне, тъй като тези, които не участват, обикновено не могат да присъстват по здравословни или пътни причини. Точният брой, необходим за избор на папа, също се променя въз основа на общия брой присъстващи избиратели.

Само петима кардинали, присъстващи на конклава днес, гласуваха през 2005 г.: Филип Барбарин от Франция, Йосип Бозанич от Хърватия, Петер Ердьо от Унгария, Винко Пулич от Босна и Петер Турксон от Гана.

Началото на конклава

Конклавът ще започне днес, на 7 май 2025 г. След погребението на папата, което се проведе в събота, 26 април, деветдневният период на траур приключи на 5 май. Според Ватиканските правила, изборният процес трябва да започне между 15 и 20 дни след смъртта на папата.

Кардиналът, който отговаря за организацията на изборния процес е избран от папата, и се нарича камерленго. 

Настоящият камерленго, кардинал Кевин Фарел, следи процеса на погребението на папата и да организира унищожаването на папския пръстен, за да се избегнат фалшификации на папските заповеди. Той е и кардиналът, който запечатва вратата на кабинета и стаите на папата с традиционна червена панделка.

 Кардинал Кевин Фарел заема позицията от 2019 г., и е  американски католически прелат, роден в Ирландия.

История на конклава

Системата на конклавите e формализирана през 1274 година и нейното регламентиране е изложено в апостолическата конституция от 1996 г. „Universi Dominici Gregis“ на папа Йоан Павел II. 

Същият следобед кардиналите, които ще участват в избора, ще влязат в Сикстинската капела, скандирайки “Veni Creator Spiritus, ” призовавайки напътствието на Светия Дух. След като влезе вътре, всеки кардинал ще положи клетва да спазва процедурите, да пази тайна и да гласува за кандидата, който смята за най-достоен.

Когато последният от кардиналите избиратели положи клетва, майсторът на папските литургични тържества, архиепископ Диего Равели, ще даде заповед “Extra omnes” (“Everyone out”), като посочи, че всички, които не участват в конклава, трябва да напуснат Сикстинската капела.

Освен кардиналите, единствените хора, на които е позволено да останат в параклиса, са майсторът на папските литургични тържества и член на духовенството, избран да проповядва медитация на кардиналите. След като медитацията приключи, той и майсторът на папските литургични тържества ще напуснат параклиса (въпреки че майсторът на папските литургични тържества ще трябва да бъде приет отново няколко пъти по време на процеса, особено когато предстои гласуване). 

След това вратите на параклиса ще бъдат затворени за външния свят, докато не бъде избран нов папа.

Кадри от сбогуването с папа Франциск: Вижте емоционалните моменти от Ватикана

Как протича изборът на нов папа?

Всяка сутрин и следобед се провеждат гласувания, като кардиналите индивидуално пускат бюлетини в урна, описваща желаните кандидати.

Всеки път, когато напускат Сикстинската капела за хранене и сън, не им е позволено да обсъждат нищо, свързано с изборите.

За избор на нов папа е необходима подкрепата на две трети от гласовете.

Всички бюлетини носят думите “Eligo in summum pontificem” (Аз избирам за върховен понтиф), над мястото, в което кардиналите пишат име. По време на гласуването кардиналите индивидуално подхождат към картината на Микеланджело Страшния съд, изповядват клетва на латински и пускат бюлетината си в голяма урна.

Това е клетвата, с която кардиналите се молят по време на гласуването: „Призовавам за мой свидетел Христос Господ, който ще бъде мой съдия, и гласът ми да бъде даден на този, когото пред Бога смятам, че трябва да бъде избран.“

След това трима произволно избрани кардинали, наречени проверяващи, представят резултатите в таблица пред събранието. Първо, те преброяват бюлетините, а ако броят им не съвпада с броя на избирателите, те незабавно се изгарят и се провежда ново гласуване.

Ако броят на бюлетините е правилен, тримата проверяващи четат всяка бюлетина, а последният от тях обявява името на глас и го записва. Всеки избирател също записва текущия резултат на предоставен за целта лист. 

Други трима произволно избрани кардинали, проверяват броя на бюлетините и бележките на проверяващите, за да гарантират точността на таблицата с резултатите.

Допълнително, трима кардинали избиратели, известни като "infirmarii", са избрани на случаен принцип, за да помагат на тези избиратели, които макар и в заграждението на конклава, са твърде болни, за да присъстват в Сикстинската капела. 

За да бъде избран следващият папа, един кандидат трябва да получи две трети от гласовете – в настоящия случай, 90 гласа. Анализът на записите от миналия век показва, че обикновено колегията избира нов папа средно до следобеда на третия ден след началото на конклава, след около осем гласувания.

Обявяването на новия папа

Когато новият папа бъде избран, той е запитан дали приема позицията. След съгласие, той става епископ на Рим и избира папското си име. Публичното обявяване на новия папа става чрез старшия кардинал дякон, който от лоджията на базиликата „Свети Петър“ обявява: “Habemus papam!” (“Имаме папа!”).

Ако сесията за гласуване приключи без човек да достигне необходимото мнозинство, бюлетините се изгарят с мокра слама, което води до изтичане на черен дим от комина на Сикстинската капела. Ако обаче бъде избран папа, бюлетините се изгарят с добавка на химически агент, произвеждащ известния бял дим. 

Традиции

Традицията на конклава през вековете е обогатена от забележителни истории и анекдоти. Един от най-известните моменти е изборът на папа Урбан VI през 1378 г.

 Той беше избран на конклав в Рим, но изборът му веднага беше оспорен от някои кардинали, които казаха, че са се почувствали притиснати. Този конфликт доведе до Западната схизма с двама съперничещи си папи, един в Рим и един в Авиньон, разделящи Църквата за няколко десетилетия.

Повече снимки вижте в Нашата Галерия!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ето какво са подписали България и Гърция за Арда

Ето какво са подписали България и Гърция за Арда

България Преди 39 минути

Външните министри на България и Гърция са подписали Съвместна междуправителствена политическа декларация за използването водите на река Арда

28 засечени "локали" от началото на годината в София

28 засечени "локали" от началото на годината в София

България Преди 58 минути

Органите на реда посочиха, че по 24 от случаите има задържани

<p>Тарифен симулатор предвижда кои сектори ще пострадат най-силно от митата&nbsp;</p>

Тарифен симулатор предвижда кои сектори ще пострадат най-силно от митата на Тръмп

Свят Преди 4 часа

Секторът на играчките може да изгуби $78,5 млрд.

ЕК заведе два иска срещу България в Съда на ЕС

ЕК заведе два иска срещу България в Съда на ЕС

България Преди 5 часа

Комисията също така призовава България да спазва Акта за цифровите услуги

Паднали дървета, наводнения, силна буря удари Хасково

Паднали дървета, наводнения, силна буря удари Хасково

България Преди 5 часа

Падна и градушка с големината на лешник

<p>Ще пеят ли Лейди Гага и Елтън Джон на сватбата на Джеф Безос във Венеция?</p>

Ще пеят ли Лейди Гага и Елтън Джон на сватбата на Джеф Безос във Венеция? Ето какво знаем

Любопитно Преди 6 часа

По предварителна информация сватбените тържества ще продължат три дни – от 24 до 26 юни

Порой наводни Асеновград, градушка като орехи в 6 села

Порой наводни Асеновград, градушка като орехи в 6 села

България Преди 6 часа

Има изпочупени стъкла на автомобили, а реколтата на хората е поразена.

<p>Украинският външен министър: Путин се подиграва със САЩ&nbsp;</p>

Украинският външен министър: Путин се подиграва с усилията на САЩ за мир

България Преди 7 часа

Ръководителят на украинската дипломация изрази тази позиция в социалната мрежа „Екс“

Метеорологични оръжия: Конспиративна група заплашва радари в САЩ

Метеорологични оръжия: Конспиративна група заплашва радари в САЩ

Свят Преди 7 часа

Жизненоважни радари са мишена на антиправителствена милиционерска организация

След злобните коментари за тялото ѝ: Bebe Rexha разкри, че е загубила бебе

След злобните коментари за тялото ѝ: Bebe Rexha разкри, че е загубила бебе

Любопитно Преди 7 часа

Изпълнителката беше публично засрамена за външния си вид от Азилия Банкс по повод появата си на Met Gala 2025

<p>Символиката зад ослепителната рокля на Сидни Суини на Met Gala 2025</p>

Сидни Суини отдаде почит на легендарната Ким Новак с роклята си на Met Gala 2025

Любопитно Преди 8 часа

С избора си на тоалет актрисата отдаде почит на холивудската легенда Ким Новак

Какво си казаха Радев и Дуда на срещата "на четири очи"

Какво си казаха Радев и Дуда на срещата "на четири очи"

Свят Преди 8 часа

Радев и съпругата му посрещнаха Анджей Дуда и Агата Корнхаузер-Дуда на официална церемония на площад "Св. Александър Невски"

Помните ли Кончита Вурст? Ето как се промени брадатата победителка от "Евровизия"

Помните ли Кончита Вурст? Ето как се промени брадатата победителка от "Евровизия"

Любопитно Преди 8 часа

Малцина знаят, че истинското име на Кончита Вурст е Томас Нойвирт, който днес е на 36 години