32

Д ве противоположни коалиции в Близкия Изток се борят в съперничество, което заплашва да разкъса региона. От едната страна на конфронтацията е мрежата от държавни и недържавни организации, създадена от Иран. А от другата са Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Израел, подкрепяни от Запада, пише в анализ, представен от Европейския съвет за чуждестранни отношения.

Съперничеството между Рияд и Техеран, разиграно чрез поредица от периферни конфликти, е една от определящите характеристики на региона поне през последното десетилетие.

Но ситуацията постепенно ескалира. И подобно на Балканите през първата половина на XX век, в ситуацията в Близкия изток се замесват големи външни сили като САЩ и Русия.

Паника, десетки жертви и стотици ранени, отложиха погребението на ген. Солеймани

Сирия показва опасностите от тези тенденции. Бойното поле там се превърна в зона на объркващо много припокриващи се конфликти. Например през 2018 г. ирански дрон, използван в сирийската гражданска война, навлезе във въздушното пространство на Израел.

Това предизвика поредица от ответни удари и дори свалянето на израелски изтребител от сирийските противовъздушни сили. Така Иран и Израел се оказаха вплетени в пряка конфронтация в Сирия, което засили опасенията за война между двете държави.

Така че в Близкия изток вече няма такова нещо като локален конфликт. А рискът от междудържавна война се засилва.

Досега европейците се съпротивляваха на натиска от САЩ да дадат пълна подкрепа на антииранската коалиция.

Станала е грешка, САЩ няма да се изтегля от Ирак

Техеран упражнява различна степен на контрол в Ирак, Ливан, Сирия и Йемен - много повече, отколкото преди американската инвазия през 2003 г. срещу режима на иракския лидер Саддам Хюсеин.

Традиционните съюзници на Европа - Съветът за сътрудничество в Персийския залив и Израел, виждат военното влияние на Иран чрез мрежата от партньори като пряка заплаха за своята сигурност.

В допълнение към връзките си с иракския политически елит на шиитите, Техеран се ангажира с широко социално популяризиране на иракската шиитска общност и насърчава милиони ирански поклонници да пътуват до Ирак всяка година. Иран е важен търговски партньор за Ирак и също така е инвестирал в региона на Кюрдистан, където е ключов доставчик на електроенергия. Тези отношения вероятно ще се засилят и разширят в нови области - например Багдад и Техеран наскоро обявиха планове за възобновяване на проект за тръбопровод, който ще пренася нефт от иракския Киркук в Иран, за износ в трети страни.

От Европа до Африка, къде ще удари Иран

В Ливан най-близкият съюзник на Иран Хизбула доминира както в политическата, така и във военната сфера, като ефективно държи правото на вето върху вземането на държавни решения.

Междувременно в Сирия народното въстание срещу Башар Асад - чийто баща беше един от малкото поддръжници на Техеран по време на войната между Иран и Ирак през 1980-1988 г. - бива постепенно потушавано с помощта на Русия и ирански военни.

Последният саудитски военен ангажимент в Йемен, който започна през 2015 г., създаде нов фронт за Иран, който предоставя на бунтовниците хуси дронове, ракети и други оръжия.

Има два основни двигателя на регионалната стратегия на Иран. Първо, Техеран се стреми да възпира онова, което разглежда като реална и непосредствена заплаха за властта на управляващия режим след ислямската революция в страната.

Второ, Иран играе значителна политическа роля за формиране на регионалния баланс на силите.

Според Техеран САЩ и техните регионални съюзници се стремят и не успяват да овладеят Иран чрез икономически, военни и политически средства.

Воден от смесица от национализъм и идеология, Иран отхвърля всеки регионален ред, който има за цел да го изключи. Той се стреми да използва военното си присъствие на място, за да оформи политически резултати, които запазват интересите му.

Иранският прагматизъм понякога надвишава антизападната идеология. Въпреки враждата си със САЩ, Техеран е отворен за преговори с Вашингтон.

Но стратегията на Иран е свързана с увеличаващи се разходи. Сега страната носи отговорност за стабилизиране на своите активи в региона, задача, която ще става по-предизвикателна.

А фокусът върху външната политика води до икономически проблеми и недоволство вътре в самия Иран. За това допринасят и санкциите, налагани от САЩ.

Засилването на позициите на Техеран пък кара всички други държави в региона да обединят сили. Те вярват на Иран и смятат, че той може да бъде надвит само с военни средства.

САЩ насърчават тази своеобразна коалиция, защото виждат в нея начин да сближат традиционния си съюзник Израел с арабските страни.

Въпреки сближаването на интереси - и подкрепата на САЩ - формирането на истинска жизнеспособна и активна коалиция все още не се случва. Докато Саудитска Арабия, ОАЕ и Израел се обединиха около широката антииранска цел, те не успяват да преодолеят различията помежду си.

А Техеран показва удивителната способност да мобилизира своите ресурси и съюзници.

В същото време Израел не вярва на арабите. А те пък не могат да си позволят открит съюз с традиционния си исторически и религиозен противник. Другата голяма сила в региона – Египет, пък не иска да се конфронтира с Иран.

Под натиска на ситуацията в Сирия, Турция играе по правилата на Русия, която негласно подкрепя Техеран срещу САЩ.

Въпреки това Вашингтон прави всичко възможно да промени ситуацията и тепърва ще сме свидетели на регионален фронт, способен да атакува Иран.

Европа не е неутрална в тази регионална борба. Европейските страни имат дълбоко вкоренени военни и икономически връзки с всички държави от антииранския фронт.

Франция, Германия и Обединеното кралство категорично се противопоставят на дестабилизиращите действия на Иран. За разлика от САЩ, Израел и арабските страни, обаче Европа търси мирно решение.

Всъщност през последните години всеки опит за оспорване на регионалното поведение на Техеран с помощта на военна сила има обратен ефект. Действията на Техеран стават още по-авантюристични.

Сирия и Йемен са най-добрите примери за този катастрофален подход. Там конфликтите директно засилиха ролята на Иран в региона.

В сравнение със САЩ, Европа и Русия имат едно ясно предимство, което те могат ефективно да използват: достъпът им до всички регионални участници.

Европейците могат да използват този достъп, за да отворят пространството за регионален баланс на силите, основаващ се на признание, че нито една от страните не може да постигне окончателна победа.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 32
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

32 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
уран

Австралия закрива ураново находище, за да предпази аборигенско племе

Любопитно Преди 14 минути

Това е едно от най-големите неизползвани находища на висококачествен уран в света

Как да пием кафе правилно: Две важни правила

Как да пием кафе правилно: Две важни правила

Любопитно Преди 53 минути

Подробности може да прочетете в следващите редове

След решението на КС може да започне избор на главен прокурор

След решението на КС може да започне избор на главен прокурор

България Преди 12 часа

Проф. Киров отбеляза, че изборът на главен прокурор може да направи нов състав на Висшия съдебен съвет

Отново критична ситуация на границата с Гърция

Отново критична ситуация на границата с Гърция

България Преди 12 часа

Пожарникари, горски служители и военни с пръскачки и лопати опитват да не допуснат огъня на наша територия

Ваканцията на депутатите ще е от 17 до 31-ви август

Ваканцията на депутатите ще е от 17 до 31-ви август

България Преди 14 часа

Темата за депутатската ваканция беше обсъдена вчера на председателски съвет

Задържаха българи за оскверняване на Мемориала на Холокоста в Париж

Задържаха българи за оскверняване на Мемориала на Холокоста в Париж

България Преди 14 часа

ДАНС провежда действия по установяване на подбудителите и съучастниците

Остър конфликт между СЗО и тютюнопроизводителите в Малави

Остър конфликт между СЗО и тютюнопроизводителите в Малави

Свят Преди 15 часа

Кампанията срещу тютюнопушенето на СЗО казва, че отглеждането на тютюн представлява сериозен риск за общественото здраве

<p>&quot;Тези рестрикции нарушават човешките им права&quot;</p>

Законни ли са "виртуалните процеси" срещу политически затворници в Никарагуа (ВИДЕО)

Свят Преди 15 часа

"Тези рестрикции нарушават човешките им права"

Трите сестри, които искат да спасят планетата (ВИДЕО)

Трите сестри, които искат да спасят планетата (ВИДЕО)

Свят Преди 15 часа

Проектът за устойчива мода има икономическо, екологично и социално въздействие

Чакъров заподозря натиск, Пеевски изпрати сигнал

Чакъров заподозря натиск, Пеевски изпрати сигнал

България Преди 15 часа

От НАП категорично отхвърлиха обвиненията, отправени от Чакъров

Престъпност, убийства, трафик на наркотици: Насилието в Еквадор продължава

Престъпност, убийства, трафик на наркотици: Насилието в Еквадор продължава

Свят Преди 15 часа

Експерт посочва, че гражданите са загубили доверието си в парламентарната институция

<p>Пластичен хирург посочи името на най-красивата жена</p>

Определиха Аня Тейлър Джой за най-красивата жена в света

Любопитно Преди 15 часа

Според хирург пропорциите ѝ са 94,66 процента близки до съвършенството

Харви Уайнстийн е в болница с COVID-19

Харви Уайнстийн е в болница с COVID-19

Свят Преди 15 часа

През февруари 2020 г. съдебните заседатели в Манхатън го признаха за виновен по обвинения в изнасилване

Главният секретар на МВР: Няма горящ огън, има тлеене в складовете за фойерверки край Елин Пелин

Главният секретар на МВР: Няма горящ огън, има тлеене в складовете за фойерверки край Елин Пелин

България Преди 16 часа

Калганджиев посочи, че са направени няколко облитания и обливания над горящите складове

Съдът потвърди: Васил Терзиев е кмет на София

Съдът потвърди: Васил Терзиев е кмет на София

България Преди 16 часа

Решението подлежи на обжалване пред Върховен административен съд

<p>НС реши - ускоряваме приемането на еврото</p>

Народното събрание реши - ускоряваме приемането на еврото

България Преди 16 часа

Костадинов коментира, че това е национално предателство