К итай налива ресурси в своите въоръжени сили и милитаризира Южнокитайско море. Основната цел e да се открият слабите точки в ръководения от САЩ Съюз за сигурност в региона. Досега главният отговор на Вашингтон е икономически.

Ако историята е някакъв показател, това може би е решителната, дори повратната точка, от която няма връщане назад, пише анализаторът Джейкъб Шапиро в „Геополитикал фючърс” (GPF).

Тръмп "върза ръцете" на Китай, наложи мита за 50 млрд. долара

Китай отвръща на САЩ с $50 милиарда мита

Китай: САЩ започнаха най-голямата търговска война в историята

Американското петролно ембарго беше това, което доведе Япония до заключението, че войната е единствената възможност да се справи със САЩ през 1941 г.

Но истината е, че големите конфликти и в двете водещи световни икономики в света сега са вътрешни.

Неравенство на доходите в САЩ и в Китай е достигнало астрономически нива и няма признаци за преодоляването му.

Евентуално двете държави могат да се превърнат в стратегически съперници, но неотложните им проблеми няма как да се решат с военен конфликт помежду им.

Китай

Китай сам по себе си е едно противоречие. Той има втората по големина икономика в света и все пак 550 милиона души в нея живеят с по-малко от 5,5 долара на ден. Китайските крайбрежни провинции и градове блестят с най-изискана инфраструктура с технология от XXI век, докато повечето от вътрешните провинции спадат категорично към третия свят.

Китай представя себе си като пазител на околната среда и поддръжник на режима на глобалната търговия, докато списъкът с данни за нарушаване на човешките права, търговските режими и екологичните норми е безкраен.

И все пак, независимо от сложността на Китай, неговата дълга история е определяна от постоянно повтарящи се закономерности. Силни династии идват на власт, за да обединят страната в името на просперитета и управляват, докато икономическите интереси на крайбрежието и вътрешността станат толкова противоречиви, че гражданска война довежда до рухването на държавата.

Бъдещето на Китай следователно се свежда до относително простия въпрос: В кой момент от този цикъл понастоящем е страната? Последователите на Мао управляват от 1948 г., и ако сега се провалят, това ще превърне Комунистическата партия в най-късо просъществувалата династия в китайската история.

Но и бързината на настоящите успехи е безпрецедентна. Дори СССР не претърпява такава бърза модернизация като тази, която Китай изживява през последните 70 години.

Изследване на Пекинския университет показва, че 25% от населението на страната притежава само 1 % от общото богатство. Най-богатият 1% от китайците пък държат в ръцете си 33% от националните блага.

За сравнение през 1978 г. според почти всеки индикатор, Китай е бил бедна, но една от икономически най-справедливите страни в света. Сега той е богат, но икономически разединен, въпреки налаганата от президента Си нова идеология за обединение, включваща и култ към личността.

САЩ

Съединените щати също са страна на противоречията. Американската икономика е най-голямата в света - и все пак над 43 милиона американци живеят в крайна бедност. Обществото е разкъсвано от насилие, расови конфликти, криза с употребата на опиоиди, която отнема повече човешки животи, отколкото предходните проблеми взети заедно и струва на икономиката половин трилион долара годишно.

САЩ са една от най-свободните страни в света по отношение на правата на личността и все пак в затворите се намира по-голям дял от населението, от която и да е друга държава - много повече в сравнение с Китай или Русия.

Външната политика на Вашингтон е хаотична. Там се опитват да намалят своите ангажименти в чужбина, а американските стратегически съперници и партньори говорят за появата на многополюсен свят - и все пак, когато настъпи криза, първият въпрос, който е задаван е какво ще направят САЩ и ще го направят ли възможно най-бързо.

Американската история е много по-кратка от китайската. Но САЩ са се сблъсквали с подобни предизвикателства най-малко два пъти - последният в навечерието на Голямата депресия, през „бурните и ревящи двадесет години” на XX век.

Неравенството в благосъстоянието и доходите в Съединените щати достига зашеметяващи нива. Най-богатите 10% получават 50% от целия национален доход. Исторически този факт няма прецедент. В същото време възнагражденията на работещите от т. нар. средна класа и по-бедните намаляват през последните 4 десетилетия. За сравнение в Китай, където и неравенството все още е по-малко, доходите в същите сегменти на обществото са нараснали с 550% в реално изражение за периода.

Въпреки тези зловещи показатели, може би най-тревожно от всичко е, че американците упорито продължават да харчат повече. Частният дълг сега е по-много по-голям в сравнение с този преди финансовата криза през 2008 г.

Според доклад на „Ройтерс”, публикуван миналата седмица, през последните две години потребителските разходи в САЩ са се увеличили с 60%, а заплатите са в стагнация, така мнозинството от хората задлъжняват, харчейки повече, отколкото изкарват.

Избирането на популиста Доналд Тръмп за президент не беше случайно събитие. Това е първия политически израз на много по-дълбок социален и морален упадък и недоволство в САЩ от политиката на управляващите.

САЩ и Китай

По ирония на съдбата, САЩ и Китай са изправени пред сходни предизвикателства. И двете държави имат световни апетити и интереси. И двете се сблъскват с вътрешно неравенство и в резултат се наблюдава появява на обществено напрежение. И Китай, и САЩ се борят да адаптират своите политически институции, за да могат да отговорят на предизвикателствата, пред които са изправени.

Но там се крие най-голямата разлика и ключът към разбирането какво ще се случи по-нататък. Съединените щати са либерална демокрация, а Китай - авторитарна, комунистическа държава. Те ще отговорят на предизвикателствата по диаметрално противоположни начини.

В краткосрочен план политическият строй прави Китай по-последователен в сравнение със САЩ. Основните промени в политиката на Вашингтон се случват само по време истинска криза, като например война или икономическа депресия.

И все пак, въпреки огромните ресурси и потенциал на Китай, това все още е страна, чиито слабости изискват силен държавен контрол над всички аспекти на живота на гражданите и където човешкият живот се счита за заменим.

А въпреки всички грешки на Съединените щати, те са държава, в която се защитават индивидуалните права и където хората могат да отстранят всеки лидер, когото не харесват с избори.

Ако американската система на управление се провали, както това се случва през 1861 г. – икономическият конфликт между Севера и Юга, прераснал във военен, за Китай дори няма да е необходимо да воюва, за да се превърне в единствена световна сила. Подобен сценарий обаче може да събори и властта в Пекин.

От друга страна, ако САЩ и Китай преодолеят вътрешните си кризи, конфликтът за глобално господство между двете държави изглежда неизбежен, но засега ще трябва да почака.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Джафар Панахи

Триумф в Кан: Иранският режисьор Джафар Панахи спечели "Златна палма"

Любопитно Преди 8 часа

Режисьорът два пъти е бил в затвора в Иран, като доскоро нямаше право да напуска родината си

Отиде си легендата на българския футбол Кирил Ивков

Отиде си легендата на българския футбол Кирил Ивков

България Преди 9 часа

Легендата на "Левски" почина на 78-годишна възраст

Започна розоберът в Казанлъшко

Започна розоберът в Казанлъшко

България Преди 10 часа

Традиционните ритуали розобер са част от програмата на “Празник на Розата”

Александър Варов: Нека да не приемаме изкуствения интелект за говореща маймунка

Александър Варов: Нека да не приемаме изкуствения интелект за говореща маймунка

България Преди 10 часа

Изпълнителният директор на „Нетинфо“ е сред участниците в 20-а Световна среща на българските медии

62 мъртви, 0 виновни: Траурен марш за жертвите от „Пулс“ в Кочани

62 мъртви, 0 виновни: Траурен марш за жертвите от „Пулс“ в Кочани

Свят Преди 11 часа

Протестът е организиран от семействата на жертвите при пожара в дискотека „Пулс“

Градушка с размери на орех удари Старозагорско (ВИДЕО)

Градушка с размери на орех удари Старозагорско (ВИДЕО)

България Преди 11 часа

Има нанесени поражения върху овошки и селскостопанска продукция

Премиерът разпореди допълнителни мерки по пътя Телиш - Радомирци

Премиерът разпореди допълнителни мерки по пътя Телиш - Радомирци

България Преди 11 часа

Това съобщиха от правителствената пресслужба

"Екс" се срина: Хиляди съобщават за проблеми със социалната мрежа

"Екс" се срина: Хиляди съобщават за проблеми със социалната мрежа

Свят Преди 12 часа

За втори път тази седмица се наблюдават нарушения в достъпа до социалната мрежа

Министър Вълчев: Бъдещето е на изкуствения интелект, трябва да имаме повече програмисти

Министър Вълчев: Бъдещето е на изкуствения интелект, трябва да имаме повече програмисти

България Преди 12 часа

Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който участва във втория панел "Новото знание в медиите"

„Той е точно като нас!“: Педро Паскал летя в икономична класа на път за Кан (ВИДЕО)

„Той е точно като нас!“: Педро Паскал летя в икономична класа на път за Кан (ВИДЕО)

Любопитно Преди 13 часа

Актьорът изненада феновете си, след като беше заснет да лети с редовен търговски полет от Лондон до Ница

Тир помля бензиностанция край Плевен – за щастие, без жертви

Тир помля бензиностанция край Плевен – за щастие, без жертви

България Преди 13 часа

Превозното средство е отнесло табелката с цените на обекта

Британци се сбиха в центъра на Слънчев бряг

Британци се сбиха в центъра на Слънчев бряг

България Преди 14 часа

Не е ясна причината за сбиването, но по всяка вероятност е продиктувана от приемането на солидно количество алкохол

Ердоган се срещна със сирийския президент в Истанбул

Ердоган се срещна със сирийския президент в Истанбул

Свят Преди 14 часа

Ердоган прие Шараа с официална церемоня в президентския дворец Долмабахче

Русия и Украйна си размениха по още 307 военнопленници

Русия и Украйна си размениха по още 307 военнопленници

Свят Преди 14 часа

Ведомството заяви, че размяната на военнопленници ще продължи

Почина журналистът Красимир Ганев

Почина журналистът Красимир Ганев

България Преди 14 часа

Поклонението е на 28 май от 13:00 ч. в столичния храм „Света София“

Катастрофа затруднява движението на АМ "Струма"

Катастрофа затруднява движението на АМ "Струма"

България Преди 14 часа

В момента движението е в активната и аварийната ленти в посока Симитли