111

К итай налива ресурси в своите въоръжени сили и милитаризира Южнокитайско море. Основната цел e да се открият слабите точки в ръководения от САЩ Съюз за сигурност в региона. Досега главният отговор на Вашингтон е икономически.

Ако историята е някакъв показател, това може би е решителната, дори повратната точка, от която няма връщане назад, пише анализаторът Джейкъб Шапиро в „Геополитикал фючърс” (GPF).

Тръмп "върза ръцете" на Китай, наложи мита за 50 млрд. долара

Китай отвръща на САЩ с $50 милиарда мита

Китай: САЩ започнаха най-голямата търговска война в историята

Американското петролно ембарго беше това, което доведе Япония до заключението, че войната е единствената възможност да се справи със САЩ през 1941 г.

Но истината е, че големите конфликти и в двете водещи световни икономики в света сега са вътрешни.

Неравенство на доходите в САЩ и в Китай е достигнало астрономически нива и няма признаци за преодоляването му.

Евентуално двете държави могат да се превърнат в стратегически съперници, но неотложните им проблеми няма как да се решат с военен конфликт помежду им.

Китай

Китай сам по себе си е едно противоречие. Той има втората по големина икономика в света и все пак 550 милиона души в нея живеят с по-малко от 5,5 долара на ден. Китайските крайбрежни провинции и градове блестят с най-изискана инфраструктура с технология от XXI век, докато повечето от вътрешните провинции спадат категорично към третия свят.

Китай представя себе си като пазител на околната среда и поддръжник на режима на глобалната търговия, докато списъкът с данни за нарушаване на човешките права, търговските режими и екологичните норми е безкраен.

И все пак, независимо от сложността на Китай, неговата дълга история е определяна от постоянно повтарящи се закономерности. Силни династии идват на власт, за да обединят страната в името на просперитета и управляват, докато икономическите интереси на крайбрежието и вътрешността станат толкова противоречиви, че гражданска война довежда до рухването на държавата.

Бъдещето на Китай следователно се свежда до относително простия въпрос: В кой момент от този цикъл понастоящем е страната? Последователите на Мао управляват от 1948 г., и ако сега се провалят, това ще превърне Комунистическата партия в най-късо просъществувалата династия в китайската история.

Но и бързината на настоящите успехи е безпрецедентна. Дори СССР не претърпява такава бърза модернизация като тази, която Китай изживява през последните 70 години.

Изследване на Пекинския университет показва, че 25% от населението на страната притежава само 1 % от общото богатство. Най-богатият 1% от китайците пък държат в ръцете си 33% от националните блага.

За сравнение през 1978 г. според почти всеки индикатор, Китай е бил бедна, но една от икономически най-справедливите страни в света. Сега той е богат, но икономически разединен, въпреки налаганата от президента Си нова идеология за обединение, включваща и култ към личността.

САЩ

Съединените щати също са страна на противоречията. Американската икономика е най-голямата в света - и все пак над 43 милиона американци живеят в крайна бедност. Обществото е разкъсвано от насилие, расови конфликти, криза с употребата на опиоиди, която отнема повече човешки животи, отколкото предходните проблеми взети заедно и струва на икономиката половин трилион долара годишно.

САЩ са една от най-свободните страни в света по отношение на правата на личността и все пак в затворите се намира по-голям дял от населението, от която и да е друга държава - много повече в сравнение с Китай или Русия.

Външната политика на Вашингтон е хаотична. Там се опитват да намалят своите ангажименти в чужбина, а американските стратегически съперници и партньори говорят за появата на многополюсен свят - и все пак, когато настъпи криза, първият въпрос, който е задаван е какво ще направят САЩ и ще го направят ли възможно най-бързо.

Американската история е много по-кратка от китайската. Но САЩ са се сблъсквали с подобни предизвикателства най-малко два пъти - последният в навечерието на Голямата депресия, през „бурните и ревящи двадесет години” на XX век.

Неравенството в благосъстоянието и доходите в Съединените щати достига зашеметяващи нива. Най-богатите 10% получават 50% от целия национален доход. Исторически този факт няма прецедент. В същото време възнагражденията на работещите от т. нар. средна класа и по-бедните намаляват през последните 4 десетилетия. За сравнение в Китай, където и неравенството все още е по-малко, доходите в същите сегменти на обществото са нараснали с 550% в реално изражение за периода.

Въпреки тези зловещи показатели, може би най-тревожно от всичко е, че американците упорито продължават да харчат повече. Частният дълг сега е по-много по-голям в сравнение с този преди финансовата криза през 2008 г.

Според доклад на „Ройтерс”, публикуван миналата седмица, през последните две години потребителските разходи в САЩ са се увеличили с 60%, а заплатите са в стагнация, така мнозинството от хората задлъжняват, харчейки повече, отколкото изкарват.

Избирането на популиста Доналд Тръмп за президент не беше случайно събитие. Това е първия политически израз на много по-дълбок социален и морален упадък и недоволство в САЩ от политиката на управляващите.

САЩ и Китай

По ирония на съдбата, САЩ и Китай са изправени пред сходни предизвикателства. И двете държави имат световни апетити и интереси. И двете се сблъскват с вътрешно неравенство и в резултат се наблюдава появява на обществено напрежение. И Китай, и САЩ се борят да адаптират своите политически институции, за да могат да отговорят на предизвикателствата, пред които са изправени.

Но там се крие най-голямата разлика и ключът към разбирането какво ще се случи по-нататък. Съединените щати са либерална демокрация, а Китай - авторитарна, комунистическа държава. Те ще отговорят на предизвикателствата по диаметрално противоположни начини.

В краткосрочен план политическият строй прави Китай по-последователен в сравнение със САЩ. Основните промени в политиката на Вашингтон се случват само по време истинска криза, като например война или икономическа депресия.

И все пак, въпреки огромните ресурси и потенциал на Китай, това все още е страна, чиито слабости изискват силен държавен контрол над всички аспекти на живота на гражданите и където човешкият живот се счита за заменим.

А въпреки всички грешки на Съединените щати, те са държава, в която се защитават индивидуалните права и където хората могат да отстранят всеки лидер, когото не харесват с избори.

Ако американската система на управление се провали, както това се случва през 1861 г. – икономическият конфликт между Севера и Юга, прераснал във военен, за Китай дори няма да е необходимо да воюва, за да се превърне в единствена световна сила. Подобен сценарий обаче може да събори и властта в Пекин.

От друга страна, ако САЩ и Китай преодолеят вътрешните си кризи, конфликтът за глобално господство между двете държави изглежда неизбежен, но засега ще трябва да почака.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 111
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

111 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 4 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 5 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 6 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 7 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 8 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

Втора аутопсия разследва причината за смъртта на бебето от Сандански

България Преди 8 часа

29-годишна жена от Сандански роди на път за болницата в Петрич на 27 ноември и загуби детето си

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

Глобяват шофьори с 50 лева за непочистен от колата сняг

България Преди 8 часа

В неделя и понеделник са наказани над 20 водачи

<p>Гуардиола и съпругата му се развеждат</p>

Мениджърът на „Манчестър Сити“ Пеп Гуардиола и съпругата му се развеждат

Свят Преди 8 часа

Двамата живеят разделени от близо пет години

Байдън защити $74 милиарда  от Тръмп

Байдън защити $74 милиарда от Тръмп

Свят Преди 9 часа

Тръмп обеща да премахне законопроекта за климата, когато встъпи в длъжност

Първа област въвежда противоепидемични мерки

Първа област въвежда противоепидемични мерки

България Преди 9 часа

Към момента не се обмисля вариант за обявяване на грипна ваканция

Ето кои ще са звездите на събитията по случай встъпването в длъжност на Тръмп

Ето кои ще са звездите на събитията по случай встъпването в длъжност на Тръмп

Любопитно Преди 9 часа

Кери Ъндърууд ще изпълни „America the Beautiful“ на 20 януари

Израел и "Хамас" са близо до споразумение

Израел и "Хамас" са близо до споразумение

Свят Преди 9 часа

"Докато "Хамас" не ни информира колко от нашите заложници са живи, не можем да уточним броя на затворниците, които ще бъдат освободени"

Задържаха служители на МВнР с контрабандни цигари

Задържаха служители на МВнР с контрабандни цигари

България Преди 9 часа

По случая е образувано досъдебно производство, което се ръководи от Софийската градска прокуратура

<p>&quot;<span style="color:#ff0000;">Измъчват</span> съпруга ти и вината е твоя!&quot;</p>

"Измъчват съпруга ти и вината е твоя!"

Свят Преди 9 часа

Историята на Свитлана и капанът на руските агенти

Светият синод определи листата с достоизбираемите епископи, кандидати за Видински митрополит

Светият синод определи листата с достоизбираемите епископи, кандидати за Видински митрополит

България Преди 10 часа

Изборът на двамата кандидати за нов Видински митрополит ще се състои на 2 февруари