О пустошителното земетресение в понеделник миналата седмица, което разруши хиляди сгради в много райони на Турция и Сирия, поднови дискусиите за безопасността на атомната електроцентрала, която се изгражда на южния турски бряг на Средиземно море, пише Асошиейтед прес.

Атомната централа „Аккую“, разположена съответно на 338 и 394 км от епицентровете на двете силни земетресения на 6 февруари, е проектирана да издържи на мощни трусове и не е претърпяла никакви щети от земетресението с магнитуд от 7,8 по Рихтер и от вторичните трусове. Силата на земетресението обаче, най-смъртоносното в модерната история на Турция, изостри съществуващите опасения от обстоятелството, че централата се изгражда на ръба на голям разлом.

Опасната двойна игра на Ердоган в Украйна

Руската държавна компания „Росатом“, която има водеща роля в проекта, казва, че централата е проектирана „да издържи на екстремни външни влияния“ и по-конкретно на земетресение от девета степен. Вероятността от земетресение с такъв магнитуд в района на „Аккую“ „е приблизително веднъж на 10 хиляди години“, са посочили от „Росатом“ пред Асошиейтед прес миналата седмица.

На въпрос на агенцията турското министерство на енергетиката е заявило, че няма непосредствени планове за преразглеждане на проекта. Според някои активисти обаче проектът създава рискове.

Андрю Уитакър, преподавател по строително инженерство в университета в Бъфало, казва, че това, че централата е разположена на западния край на Източноанадолския разлом, означава, че проектът трябва да е бил предвиден за значителни трусове. Според него все пак би било разумно да се направи нова оценка на изчисленията за сеизмичния риск на цялата инфраструктура на региона, включително на централата. „Няма причина за безпокойство, но винаги има причина да бъдем внимателни“, казва Уитакър.

Турция планира китайци да строят АЕЦ в Тракия

Това обаче не успокоява активистите в Турция и в разположения наблизо остров Кипър. Те подновиха призивите си проектът да бъде прекратен, като заявиха, че катастрофалното земетресение е явно доказателство за големия риск, който носи атомна централа в близост до сеизмичен район.

В изявление пред Асошиейтед прес Кипърската антиядрена платформа, която обединява над 50 природозащитни групи и от двете страни на разделения остров, „призовава всички политически партии, научни и природозащитни организации да обединят усилията си и да окажат натиск върху турското правителство да прекрати плановете си за АЕЦ „Аккую“.

Кипърският евродепутат Димитрис Пападакис попита Европейската комисия какви са непосредствените действия, които ще предприеме за прекратяване на проекта.

Според Световната ядрена асоциация пък атомните електроцентрали са проектирани да издържат на земетресения и да се изключват безопасно в случай на силни трусове, а около 20 процента от тях са разположени в зони със значителна сеизмична активност. Още по-строги изисквания бяха въведени след ядрената катастрофа във Фукушима, когато цунами повреди АЕЦ „Даичи“ и доведе до разтопяването на три реактора и освобождаването на опасни дози радиация.

Какво печели Русия с АЕЦ в Турция

Според „Росатом“ проучване на турската служба по извънредните ситуации показва, че АЕЦ „Аккую“, разположена на около 95 км от северния бряг на Кипър, се намира в зона от пета степен по отношение на сеизмичния риск, т.е. в един район с най-висока сигурност в това отношение.

Компанията подчертава, че реакторите ВВЕР-1200 отговарят на изискванията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), приети след аварията във Фукушима.

Асошиейтед прес отбелязва, че възраженията срещу АЕЦ „Аккую“ имат и политически измерения. Република Кипър обвинява Турция, че се опитва да облекчи енергийната зависимост на кипърските турци от признатото кипърско правителство, за да затвърди разделението на острова. Според турските планове кипърските турци ще се снабдяват с електроенергия от Турция чрез подводен кабел. Подводен водопровод вече снабдява Северен Кипър с вода от Турция.

Първият реактор на АЕЦ „Аккую“ се очаква да влезе в експлоатация по-късно тази година, а след завършването си централата ще има мощност от 4800 мегавата и ще осигурява около 10 процента от турските нужди от електроенергия.

– Скъпа, какво ще кажеш за едно романтично пътуване? – Къде? – До хладилника и обратно – донеси ми бира!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Росен Желязков: Приветстваме постигнатото примирие за Газа

Росен Желязков: Приветстваме постигнатото примирие за Газа

България Преди 11 минути

Българя винаги се е придържала към разбирането, че устойчив мир в Близкия Изток може да стане на принципа "една територия - две държави", заяви премиерът

Украйна: Дори „Хамас“ се съгласи на примирие, Русия - не

Украйна: Дори „Хамас“ се съгласи на примирие, Русия - не

Свят Преди 22 минути

Андрий Сибиха подчерта, че Русия не е променила своите „терористични методи“ и отхвърля дипломацията

Slicr

Slicr дебютира с Radio Valley: Нова алтернативна вълна превзема България

Любопитно Преди 1 час

Slicr ще представят сингъла и на живо на 16 октомври в Soda Bar, София, по време на международната музикална конференция “So Alive”

Рязко се повиши нивото на река Янтра, наводнени са земеделски площи

Рязко се повиши нивото на река Янтра, наводнени са земеделски площи

България Преди 1 час

На този етап няма пряка опасност за населението и имуществото на хората

Министър Гуцанов категорично брани почивния понеделник от идеите на ПП-ДБ

Министър Гуцанов категорично брани почивния понеделник от идеите на ПП-ДБ

България Преди 1 час

„Да не се правят на по-големи католици от папата“, призова още той колегите си от ПП-ДБ

Русия отложи среща на върха с Арабската лига в Москва

Русия отложи среща на върха с Арабската лига в Москва

Свят Преди 1 час

Причината - участието на няколко арабски лидери в прилагането на споразумението за прекратяване на огъня в Газа

Желязков: Оставката на нито един министър не е на дневен ред в момента

Желязков: Оставката на нито един министър не е на дневен ред в момента

България Преди 1 час

Премиерът откри реконструиран напоителен канал в Хасковско в присъствието на еврокомисаря по въпросите на земеделието и храните

Тайният съветски проект за създаване на хибрид човек-шимпанзе

Тайният съветски проект за създаване на хибрид човек-шимпанзе

Свят Преди 2 часа

Учен, обсебен със създаването на кръстоски между различни видове, е рискувал всичко в преследване на знанието

Парламентът отне на президента избора на шеф на разузнаването

Парламентът отне на президента избора на шеф на разузнаването

България Преди 2 часа

Решението беше взето с гласовете на ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало“, БСП, ИТН и независимите, напуснали групата на АПС и вече подкрепят формацията на Делян Пеевски

Министър Гроздан Караджов представи новите локомотиви на първи перон на Централна жп гара София

Българските железници с 3 нови локомотива: Имена на герои ги водят

България Преди 2 часа

Новите локомотиви ще бъдат оборудвани с най-модерната система за безопасност European Train Control System-ETCS, която ще бъде активирана след инсталиране

<p>Сблъсък на светове определи номинираните за изгонване в Big Brother</p>

Сблъсък на светове определи номинираните за изгонване в Big Brother

Любопитно Преди 2 часа

Зрителите могат да подкрепят Лена, Мина, Михаела и Калин в приложението NOVA PLAY

Шофьор блъсна 9-годишно дете на пешеходна пътека в Бургас

Шофьор блъсна 9-годишно дете на пешеходна пътека в Бургас

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на улица „Ангел Димитров”

Карлос Насар

Младият феномен с 3 световни титли в 3 категории - Карлос Насар

България Преди 3 часа

Карлос Насар продължи да затвърждава статута си на един от най-големите таланти в историята на българските щанги и на световната сцена изобщо

Дина Болуарте

Конгресът на Перу свали президентът Дина Болуарте от власт

Свят Преди 3 часа

Решението идва на фона на нарастващо обществено недоволство от неспособността ѝ да овладее ширещата се престъпност в страната

Радев в Естония: Най-важната ни задача е намиране на решение за войната в нашия континент

Радев в Естония: Най-важната ни задача е намиране на решение за войната в нашия континент

Свят Преди 3 часа

Именно Европейският съюз и Европа трябва да играят ключова и водеща роля, заяви президентът