Д али двамата британски алпинисти Джодж Малъри и Андрю Ървин са били на Еверест още през 1924 - цели 29 години преди първото документирано изкачване на най-високия връх от новозеландеца Едмънд Хилари и непалския шерп Тенсинг Норгей? Този въпрос вълнува мнозина от десетилетия, по темата са написани и множество книги, съобщи Deutsche Welle.

Какво се знае за опита за покоряване на върха преди 100 години

Сега алпинистът и кинодокументалист Джими Чин от САЩ и неговият екип са открили на централния глетчер под северната стена на Еверест много стара планинарска обувка, останки от крак и чорап с монограм "A.C.Irvine".

"Мисля, че глетчерът е разкрил находката само седмица, преди да я намерим", казва Чин пред "National Geographic".

Дали може в такъв случай да се смята, че 100 години по-късно загадката около Малъри и Ървин най-после е разгадана?

През 1924 година 37-годишният Малъри и 22-годишният Ървин са част от британска експедиция, поставила си за цел да осъществи първото изкачване на Еверест. Те тръгват по тибетската северна страна на върха, тъй като по това време Непал все още е затворен за чужденци.

Малъри и Ървин тръгват към върха на 6 юни от височина около 7000 м, придружени от няколко тибетски шерпи. На следващия ден достигат крайния си лагер на височина около 8200 метра. Оттам последните тибетци се връщат, носейки бележка, написана от Малъри до неговия колега от експедицията Ноел Одел. В нея пише: "Вероятно ще тръгнем утре рано, за да е ясно времето". Оттам нататък следите на двамата се губят - смятат ги за изчезнали.

След като Малъри и Ървин изчезват, Одел се качва още веднъж до последния лагер. Тръгва и още по-нагоре, но лошото време го принуждава да се върне. Задаващата се силна буря прави по-нататъшното търсене невъзможно. Ръководителят на експедицията Едуард Нортън изпраща следната телеграма на вестник "Таймс": "Малъри и Ървин загинаха при последния си опит да стигнат до върха".

В рамките на експедицията Нортън стига до височина 8570 метра - при това без да използва кислородни бутилки, за разлика от Малъри и Ървин. Това е рекорд в покоряването на Еверест, надминат едва през 1978 година, когато Райнхолд Меснер и Петер Хабелер достигат най-високата точка на света на 8849 метра за първи път без кислородни бутилки.

През 1933 година членовете на друга британска експедиция, насочила се към Еверест, откриват на 8460 метра височина пикела на Ървин. Други алпинисти  от Китай и Япония, отправили се към върха през 1960-те, 1970-те и 1990-те години, свидетелстват, че са видели много стар труп. Но еднозначни доказателства няма.

На 1 май 1999 година американският алпинист Конрад Анкер намира в леда на височина 8159 метра трупа на Малъри. Единият му крак е счупен, има и тежки травми - очевидно последствия от падане. Ървин остава в неизвестност. Не е намерена и камерата "Кодак", с която двамата са искали да заснемат изкачването си.

Но има ли съмнения, че откритата обувка е на Ървин? Отговорът е не. Обувката е с шипове от стоманени гвоздеи, каквито са се използвали от алпинистите в онези години. Състоянието на кожата също съответства на 100-годишен ботуш, престоял дълго време в леда.

Най-важният индикатор обаче е монограмът "A.C.Irvine". А окончателна яснота се очаква да внесе ДНК-изследване. Наследниците на Ървин са се съгласили да предоставят генетичен материал, за да може той да бъде сравнен с останките от крака.

Какво означава находката?

Първият извод е, че Ървин наистина е загинал на Еверест. "Предметите са му принадлежали и разказват какво вероятно се е случило с него", казва праплеменничката на Ървин Джули Самърс, авторка на негова биография. И допълва, че най-сетне това представлява един вид край, имайки предвид, че след нещастието родителите на Ървин в продължение на години оставяли къщата си отворена и с незагасени светлини, надявайки се синът им един ден да се върне.

"И след намирането на обувката остава неясно дали двамата са стигнали до върха и какво се е случило с тях", посочва на свой ред германският алпинист Йохен Хемлеб. Отговор би могла да даде камерата "Кодак", която обаче все още не е намерена.

Именно поради тази причина Джими Чин не желае да издаде къде точно са били намерени останките на Ървин - за да не се втурнат търсачите на трофеи към подножието на Еверест. Джими Чин е сигурен, че камерата и други предмети навярно се намират наблизо.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

 

 

 

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хейдън Панетиер

Почина актрисата Хейдън Панетиер, известна от „Heroes“ и „Nashville“

Свят Преди 4 минути

Баща ѝ Скип Панетиер определи кончината ѝ като „невъобразима загуба“ и поиска уединение за семейството

<p>Какъв е бил Хитлер насаме? Архивите разкриват зловеща истина</p>

Неприятната истина, която научих за вътрешния свят на Хитлер - от хората, които са били най-близо до него

Свят Преди 18 минути

Режисьорката Роузи Шеленбърг прекарва две години в слушане на стотици часове рядко чувани архивни записи на хора, познавали диктатора - от неговия шофьор до един от най-ранните му поддръжници

,

Пратеникът на Тръмп с поредица от срещи в Египет за примирието в Газа

Свят Преди 9 часа

В северния курортен град Ел Аламейн Къшнър разговаря с египетския президент Абдел Фатах ас Сиси

,

Стотици мигранти протестираха в Сеута

Свят Преди 9 часа

Протестиращите мигранти са част от между 5000 и 8000-те мигранти, останали в Сеута след миграционната вълна отпреди две седмици

,

Делото за $10 милиарда: BBC поиска съдът да призове децата на Тръмп като свидетели

Свят Преди 10 часа

Адвокатите на британската медия поискаха съдействие от американския съд, за да разпитат Иванка Тръмп и Доналд Тръмп-младши за събитията от 6 януари 2021 г. Тръмп отказа да приеме призовките от тяхно име по делото за 10 милиарда долара

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Свят Преди 11 часа

Части от безпилотни апарати, използвани във войната между Русия и Украйна, продължават да изплуват по турското Черноморие. Екипи на бреговата охрана и жандармерията разследват намерените останки в района на Истанбул, Сакария и Дюздже

"

АЕЦ “Козлодуй“ предприе допълнителни мерки във връзка с безпрецедентно ниското ниво на Дунав

България Преди 11 часа

Към днешна дата предприятието работи съгласно графика за електропроизводство.

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

„Невероятно емоционално е“: Ариана Гранде разплака Лондон с финалните си концерти

Любопитно Преди 12 часа

След години на медиен натиск, онлайн тормоз и лични трагедии, поп звездата обяви, че се оттегля от сцената след десетте си концерта в зала „O2 Арена“. На първото си шоу тя загатна и за събирането си с бившия си приятел Рики Алварес

Тежка катастрофа на Околовръстния път на София, има пострадали

Тежка катастрофа на Околовръстния път на София, има пострадали

България Преди 12 часа

Произшествието затрудни движението в района на разклона за Бистрица

,

По-бързо от светлината? Вълнов феномен обърка физиката

Любопитно Преди 12 часа

Учени откриха, че интерференцията между директни и отразени вълни може да изпрати енергиен пик с двойно по-висока скорост. Ефектът работи под вода, но може да важи и за светлината във вакуум.

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Свят Преди 12 часа

Главата на Римокатолическата църкви осъди продължаващите атаки на израелски заселници срещу цивилни палестинци. От лятната си резиденция Папа Лъв XIV настоя за спешни действия от международната общност за създаване на две държави

,

Военният командир на САЩ приключи 10-дневна обиколка в Близкия изток

Свят Преди 12 часа

Последната спирка беше самолетоносачът „Ейбрахам Линкълн“

.

НАП разкри над 250 нарушения на търговци във Варненска област

България Преди 13 часа

Най-често търговците не издават касов бон

.

Звезда на „Байерн“ припадна на терена заради жегите в Германия

Свят Преди 13 часа

Джамал Мусиала вкара гол при победата с 3:1 срещу „Лайпциг“, но минути по-късно колабира на терена от 33-градусовата жега в Мюнхен. Халфът се възстанови бързо, но инцидентът предизвика сериозен уплах сред щаба на баварския гигант

.

Румъния сваля с 20% акциза върху дизела заради поскъпването на горивата

Свят Преди 14 часа

Решението влиза в сила от днес и ще действа до 31 август