Р азсекретени документи на Върховния съвет за отбрана на Румъния разкриха, че страната е била мишена на "агресивни хибридни руски атаки" преди президентските и парламентарните избори предаде "Ройтерс".

Класираният на първи място кандидат в президентските избори, чиито втори тур предстои, Калин Джорджеску е бил масирано промотиран в интернет и най-вече в ТикТок чрез координирани профили, алгоритми за препоръчване и платена реклама, която обаче не е била заявена като политическа, което е в нарушение на собствените правила на социалната мрежа и на румънския изборен закон.

САЩ призоваха Румъния да разследва потенциална руска кибернамеса в изборите

При това Джорджеску обяви, че е не е изхарчил нито една лея в предизборната си кампания, което повдига въпроса, откъде са дошли парите.

Разсекретените документи разкриват, че над 100 инфлуенсъри са получавали заплащане, за да агитират в полза на Джорджеску в ТикТок, отбелязва "Ройтерс".

Разузнавателните документи сочат, че само от един от мрежа от стотици фалшиви акаунти в ТикТок, са извършени плащания за 361 872 евро, само за един месец от 24 октомври, към инфлуенсъри, които рекламират Джорджеску, посочва Би Би Си.

Александър Дугин: Скоро Румъния ще бъде част от Русия

Данни за достъпа до официалния сайт на румънските избори са били публикувани в руски платформи, координиращи киберпрестъпления. Данните за достъпа вероятно са били получени чрез атакуване на легитимни потребители, отчитат от румънското разузнаване.

Идентифицирани са над 85 000 кибератаки, целящи да се възползват от уязвимости в системата. Русия разбира се отрича каквато и да е намеса в предизборната кампания в Румъния.

"Атаките са продължили интензивно, включително в деня на изборите и в нощта след тях", пише в разсекретения документ.

Политически сътресения – прави ли Румъния опасен завой надясно

"Начинът на действие и мащабът на кампанията ни карат да заключим, че извършителят разполага със значителни ресурси, характерни за атакуваща държава", посочва румънското разузнаване.

В отделна оценка на румънското разузнаване отчита, че Румъния е идентифицирана като "вражеска държава" от Русия и приоритетна цел за това, което тя нарича "агресивни хибридни действия". Сега румънската прокуратура проверява разсекретените документи.

Джорджеску твърди, че публикуването им е координиран опит за блокиране на неговата кандидатура.Той също така отрича да познава лицата и организациите, споменати в докладите.

Шпионаж, убийства, лъжи: Хибридните войни на Русия

Освен това Джорджеску призна се е срещал два пъти с руския ултранационалист и идеолог Александър Дугин.

"Познавам Дугин, да, разбира се. Срещнах го, когато имахме дискусия, свързана с Римския клуб, по време на голяма международна среща. Срещнах го веднъж в Европа, във Виена, а след това на събитие с други хора", каза Джорджеску. 

Той коментира темата, след като преди няколко дни в профил в социалната мрежа X, приписван на руския философ националист и политически теоретик Александър Дугин, беше публикувано съобщение, че "скоро Румъния ще бъде част от Русия". Впоследствие публикацията в профила, за който не е потвърдено дали е на Дугин, беше премахната.

В Румъния: Партии клонинги ни откраднаха гласове

В отговор румънското Министерство на външните работи обяви, че "Русия използва комуникационното пространство като инструмент за хибридна война".

Във въпросния профил през последните дни бяха публикувани много съобщения, които представят независимия кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску като "добър православен християнин", който иска "да изгради една духовна Византия", отбелязва "Диджи 24".

Калин Джорджеску е подпомогнат от "държавен играч" в предизборната кампания, заяви в интервю пред "Диджи 24" неговият опонент за президентския пост - кандидатът на "Съюз за спасение на Румъния" Елена Ласкони. Тя допълни, че Джорджеску вероятно е нямало да бъде допуснат до изборите, ако държавните институции са си вършили работата. Според Ласкони на балотажа в неделя народът трябва да реши "дали иска Румъния да направи подарък на Русия".

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаха висш гръцки офицер за шпионаж за Китай

Задържаха висш гръцки офицер за шпионаж за Китай

Свят Преди 2 часа

Според той е предавал строго секретни военни данни чрез специализиран криптиран софтуер

Българин бе арестуван с над 6 кг хероин в Гърция

Българин бе арестуван с над 6 кг хероин в Гърция

Свят Преди 5 часа

Стойността на конфискуваното количество се оценява на повече от 150 хиляди евро

Разследват италианец за „лов на хора“ в Сараево

Разследват италианец за „лов на хора“ в Сараево

Свят Преди 5 часа

По време на войната около 11 000 цивилни са загинали от снайперски обстрел и артилерийски атаки

Съдът обяви за незаконен строежа в  „Сините камъни“

Съдът обяви за незаконен строежа в „Сините камъни“

България Преди 6 часа

Решението на Административният съд в Сливен подлежи на обжалване.

Пребит до смърт човек насред Бистрица, пуснаха обвиняемия под домашен арест

Пребит до смърт човек насред Бистрица, пуснаха обвиняемия под домашен арест

България Преди 6 часа

СГП поиска спрямо обвиняемия да бъде взета най-тежката мярка за неотклонение

ЕС удря руската енергетика, банки, стоки и услуги в нов пакет санкции

ЕС удря руската енергетика, банки, стоки и услуги в нов пакет санкции

Свят Преди 6 часа

Комисията стартира мащабен 20-и пакет с цел той да бъде приет преди войната на Русия срещу Украйна да навлезе в петата си година

ЕРП-тата обявиха - високите сметки за ток са заради повишено потребление

ЕРП-тата обявиха - високите сметки за ток са заради повишено потребление

България Преди 6 часа

Средната януарска сметка спрямо предходната е по-висока с 30-40%

Атентат в джамия в Исламабад, Пакистан

Атентат в джамия взе десетки жертви, над 100 са ранени в Исламабад

Свят Преди 6 часа

Атаката е най-смъртоносният самоубийствен атентат в Исламабад от повече от десетилетие

MAGA реагира на интервюто на боксьорката Имане Хелиф

MAGA реагира на интервюто на боксьорката Имане Хелиф

Свят Преди 6 часа

"Моля, не ме използвайте за политически битки", заяви Хелиф

Българин осъди болница, без да знае го направили баща

Българин осъди болница, без да знае го направили баща

България Преди 6 часа

Използван е негов биологичен материал, оставен за съхранение

Издирват дете след случая "Петрохан"

Издирват дете след случая "Петрохан"

България Преди 7 часа

ДАЗД се е самосезирала и своевременно е сезирала останалите компетентни органи

Мама или тате? Кой влияе повече на здравето на детето – науката разкрива

Мама или тате? Кой влияе повече на здравето на детето – науката разкрива

Любопитно Преди 7 часа

В продължение на десетилетия психологията и медицината са се фокусирали върху майките: ако нещо се обърка с детето, обществото често обвинява майчината свръхзакрила или емоционална студенина

Омбудсманът алармира за буферни паркинги в София

Омбудсманът алармира за буферни паркинги в София

България Преди 7 часа

Последиците от взетото решение ще засегне значителен брой граждани и ще доведе до увеличаване на трафика в столицата