К иев съобщи, че е получил телата на стотици украински войници, убити в сражения с руските сили, в една от най-мащабните размени на тела след нахлуването на Русия в Украйна, предаде АФП. (Видеото е архивно - размяна на военнопленници между Русия и Украйна.)

Размените на пленници и на телата на мъртви войници са едни от малкото области на сътрудничество между Москва и Киев, откакто Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г.

Предаването на тленни останки, обявено от Координационния щаб за третиране на военнопленници, украинска държавна агенция, е най-голямото от месеци насам и подчертава високата цена и интензивността на бойните действия в продължаващата вече близо три години войната. 

Кремъл: Путин е готов за разговор с Тръмп

"Телата на 757 загинали защитници бяха върнати в Украйна", обяви Координационния щаб в социалните мрежи.

451 от телата са върнати от "донецкото направление", което вероятно е препратка към битката за минния и транспортен център Покровск.

Градът, който някога е имал около 60 000 жители, е опустошен от месеци на руски бомбардировки и в момента е основният военен приоритет на Кремъл.

От Координационния щаб казаха също, че 34 загинали са върнати от моргите в Русия, след като през август миналата година Киев предприе изненадваща офанзива в западната руска Курска област.

Това е поне петата размяна на тела от октомври насам, включваща тленните останки на 500 или повече украински войници.

Русия не съобщава тленните останки на колко свои войници е получила от Украйна.

Броят на загиналите е държавна тайна и в двете воюващи държави. Украинският президент Володимир Зеленски заяви през декември миналата година, че от 2022 г. насам са загинали 43 000 украински войници, а 370 000 са били ранени. Това число изглежда реалистично, тъй като отговаря на военни загуби от над 400 хиляди души, дори без пленените, безследно изчезналите и дезертиралите на фронта. За сравнение, преди руската инвазия, цялата украинска армия наброяваше около 200 хиляди души.

Защо Русия заобикаля Покровск?

Руските загуби, тъй като армията на Русия в повечето случаи атакува, са значително по-големи. Досега проект на Би Би Си и руската "Медиазона" е верифицирал смъртта на над 90 000 руски войници в Украйна. 23% от тях са подписали военни договори след началото на инвазията през 2022 г. Повече от половината от загиналите не са били преди войната в руската армия или в Националната гвардия (Росгвардия). Средната възраст на убитите руски войници през 2024 г. е била 36 години, което е увеличение в сравнение с първите две години на войната. Сред убитите 23% са доброволци, 17% са военнослужещи по договор, 17% са осъдени затворници, 11% са мобилизирани войници и близо 3% са наемници.

Регионите в Русия с най-много потвърдени жертви са републиките Башкортостан и Татарстан, съответно с 3 932 и 3 804 потвърдени убити в Украйна. Московска област е загубила 3 673 души във войната.

Би Би Си и "Медиазона" предполагат, че техните проверени данни представляват само около половината от действителния брой на загиналите руски военни.

Тези числа не включват загиналите за Русия бойци от анексираните от нея райони на Югоизточна Украйна, които вероятно са между 21 000 до 23 500.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Свят Преди 2 минути

Националната метеорологична служба на САЩ издаде рядко предупреждение за „особено опасна ситуация“, тъй като сухите и ветровити условия подхранват появата на още пожари в западната част на страната

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

България Преди 11 минути

Периодично придвижване на чуждестранни военнослужещи и специализирана техника по републиканската пътна мрежа на България е планирано от днес до 12 юли. Транзитът е свързан с логистиката и провеждането на международното учение на НАТО „Alliance Wall Exercise“

<p>СО обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон</p>

Столична община обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон

България Преди 10 часа

Общината, полицията и здравните власти започват регулярни нощни акции за спазване на обществения ред през летния сезон

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

България Преди 10 часа

Тя беше осъдена окончателно на 3 години и половина

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

България Преди 11 часа

Демонстрации се проведоха в цялата страна с призив за по-строг контрол и по-безопасни пътища

<p>Тръмп: Това е &quot;глупаво нарушение&quot; на примирието (ОБЗОР)</p>

Тръмп обвини Иран в нарушение на примирието след атака с дронове в Ормузкия проток

Свят Преди 11 часа

Напрежението в Персийския залив отново се покачва, след като Тръмп съобщи за иранска атака с дронове срещу търговски кораби в Ормузкия проток

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Свят Преди 11 часа

Полицията отцепи района около 108-етажния „Ситик Тауър“, а властите все още не са излезли с официална информация.

<p>Горещината спря най-старата АЕЦ в света</p>

АЕЦ „Бецнау“ спря работа заради високи температури на река Ааре

Свят Преди 12 часа

Гореща вълна в Европа доведе до временно спиране на най-старата действаща атомна централа в света

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

България Преди 12 часа

При трагедията загинаха две 9-годишни деца и бащата на едно от тях

<p>След опустошителните земетресения: Йотова изрази съпричастност към венецуелския народ</p>

След опустошителните земетресения: Илияна Йотова изрази съпричастност към венецуелския народ

България Преди 13 часа

България поднесе съболезнования за стотиците жертви и хилядите пострадали

Българин хванат в корупционен скандал за 100 000 евро в Румъния

Българин хванат в корупционен скандал за 100 000 евро в Румъния

Свят Преди 13 часа

DNA разкри схема в хазартния сектор и разследва и политически фигури

<p>ВМС&nbsp;унищожиха дрейфащ&nbsp;дрон край Кранево</p>

Военноморските сили унищожиха дрейфащ дрон край Кранево

България Преди 13 часа

Военните са действали по заповед на командването заради риск за безопасността

<p>Какво се случва с българското участие в Обединения институт за ядрени изследвания в&nbsp;Русия</p>

Дебат в НС за българското членство в Обединения институт за ядрени изследвания в Русия

България Преди 14 часа

Замразено членство, натрупани задължения и 26 български учени в центъра на научно-политически дебат

,

Сватба няма да има: Брад Пит попари слуховете за брак с Инес де Рамон

Любопитно Преди 14 часа

Напук на слуховете за годеж, Брад Пит няма намерение да се жени за Инес де Рамон. Въпреки че семейството му я обожава и я смята за част от фамилията, актьорът предпочита спокойствието пред нов брак след тежкия развод с Анджелина Джоли