С едмица след терористичната атака в Москва, Кремъл продължава да твърди, че Украйна стои зад нея, сигнализирайки намерението на Владимир Путин да увеличи ескалацията на фронта, пише експертът по руска външна политика и сигурност Хана Ноте в статия за американския вестник The New York Times.

(Във видеото: Масирани руски удари срещу енергийни съоръжения в няколко украински области)

"От гледна точка на Путин, ескалацията в Украйна на фронтовата линия и засиленото въздушно бомбардиране на украински градове има много смисъл. Това би показало на обикновените руснаци, че тези, които им навредят, ще бъдат наказани. Това също би отклонило вниманието от провала на агенциите за сигурност, за да предотвратят атаката и дори може да привлекат повече подкрепа за войната“, пише Ноте.

Според автора обаче Путин, дори и без терористичната атака в Москва, е бил готов да увеличи натиска върху Украйна на фронта и в тила. Това по-специално е било улеснено от преизбирането му на президентския пост, твърди Ноте.

"Военно, руските войски сега имат материално и човешко предимство над Украйна. Моментът също е добър: тъй като западната военна подкрепа за Киев е затънала в несигурност, следващите няколко месеца отварят прозорец на възможност за Москва да предприеме нови офанзивни действия“, се обяснява в статията.

Паралелно с ескалацията в Украйна Путин се активизира и на външната сцена. Това се доказва от отказа да се преговаря със САЩ за предотвратяване на разпространението на ядрени оръжия и нежеланието за решаване на други проблеми на международно ниво.

"Руското правителство също стана по-нагло в подбуждането на антизападните сили по света. Москва се сближи със Северна Корея, подкрепи военните диктатури в района на Сахел в Африка и насърчи Иран и неговата прокси мрежа. Навсякъде, където има заплаха на западните интереси, руската военна подкрепа или политическо покровителство не изостава. В тази атмосфера войната в Украйна се възприема като един от многото проблеми“, пише Ноте.

В същото време в статията се отбелязва, че една от причините за "подобна наглост“ на Руската федерация е пасивната реакция на Запада. Дори след повече от две години война, Европа все още се "готви да отговори решително“. На Запад не са много активни в изпращането на помощ за Украйна. А предстоящите президентски избори в САЩ не позволяват на Вашингтон да подкрепи Киев.

"На Украйна предстоят трудни месеци. Във всеки случай атаката срещу "Крокус сити хол“ в Москва – която грубо подкопа претенциите на Путин да гарантира сигурността на Русия – вероятно ще влоши ситуацията. С инициативата на бойното поле Русия може скоро да започне да се възползва от полученото предимство“, заключава Ноте.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 51 минути

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 1 час

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 2 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 2 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 3 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

България Преди 3 часа

Движението в района на ВЕЦ "Пасарел" временно се осъществява двупосочно в една лента

Заради студа: Русе обяви 12 януари за неучебен ден

Заради студа: Русе обяви 12 януари за неучебен ден

България Преди 4 часа

Основният мотив за обявяването на неучебния ден е грижата за здравето и безопасността на учениците

<p>Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия</p>

Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия

Свят Преди 4 часа

От средата на седмицата Югоизточна Австралия е в плен на гореща вълна, довела до избухването на горски пожари

<p>София се дави в боклук: Трифонов обвини кмета Терзиев в &quot;некадърност&quot;</p>

София се дави в боклук: Слави Трифонов обвини кмета Васил Терзиев в "некадърност"

България Преди 4 часа

Лидерът на ИТН обвинява кмета Васил Терзиев за кризата с отпадъците, хаоса в движението и лошото почистване на снега

<p>Експлозия&nbsp;след сватба в Исламабад, загинаха младоженците и още шестима</p>

Газова бутилка избухна след сватба в Исламабад, загинаха младоженците и още шестима

Свят Преди 5 часа

Полицията съобщи, че експлозията е станала в жилищен район в центъра на Исламабад и че властите разследват причината

<p>Руските сили завзеха още едно село в украинската Запорожка област</p>

Москва: Руските сили завзеха още едно село в украинската Запорожка област

Свят Преди 5 часа

Министерството допълни, че руските войски са нанесли удари по украинско оръжейно предприятие и енергийни съоръжения

Прекъсването на интернет достъпа в Иран продължава над 60 часа

Прекъсването на интернет достъпа в Иран продължава над 60 часа

Свят Преди 5 часа

Ограниченията върху интернет достъпа бяха въведени в четвъртък вечерта в цял Иран

<p>ДСБ с настояване за 100% машинно гласуване</p>

"Демократи за силна България" с настояване за 100% машинно гласуване

България Преди 5 часа

ДСБ предупреждава за най-трудната година за страната от десетилетия и вижда три взаимно усилващи се риска – геополитически, корупционен и икономически

Иран: Американските бази и Израел - "легитимни цели" при намеса в страната

Иран: Американските бази и Израел - "легитимни цели" при намеса в страната

Свят Преди 6 часа

Коментарите на Галибаф са първите, които включват Израел като потенциална цел при ирански удар

ПСС провежда акция за ранен турист под Мусала

ПСС провежда акция за ранен турист под Мусала

България Преди 6 часа

Екип от Боровец от шест души е в процес на транспортирането му от заслона до болнично заведение

Хартиен "отрязък" вместо 200 евро заблуди продавач в Разградско

Хартиен "отрязък" вместо 200 евро заблуди продавач в Разградско

България Преди 7 часа

По случая е започната проверка за измама