18

В месеците преди изграждането на Берлинската стена хиляди хора от ГДР бягат в Западен Берлин. Почти 50 000 души стават бежанци, защото се опасяват, че ще бъдат изолирани от останалия свят. 

ВИЖТЕ КАК ИЗГЛЕЖДА ЖИВОТЪТ КРАЙ БЕРЛИНСКАТА СТЕНА - БОДЛИВА ТЕЛ, БЯГСТВА И РАЗДЕЛЕНИЕ

Каквото се случва на 13 август 1961 г. Този ден е наречен „Неделята на бодливата тел“. Тогава границата между Източен и Западен Берлин е затворена. Събитието се разиграва в малките часове на нощта, а на сутринта гражданите на Източен Берлин се събуждат в капан. 

Източник: Getty Images/Guliver

Шокът за хората е голям, те не могат да повярват, че повече няма да има влакове, които да ги водят в Западен Берлин. Така семейства остават разделени, а много студенти прекъсват образованието си. 

Гражданите от Западен Берлин не са съгласни с това брутално потъпкване на човешките права и протестират край поставената бодлива тел на границата. В източната част на града хората са подложени на пропаганда, която трябва да ги убеди, че те не са в капан, а по този начин са защитавани от правителството. 

Източник: Getty Images/Guliver

В същото време американският президент Джон Кенеди се съгласява с изграждането на Стената. Според него това е много по-добро решение, отколкото една предполагаема война, която може да е катастрофална за човечеството. 

Така жителите на Източен Берлин са оставени сами. Те не могат да се примирят с положението и още в първите часове от затварянето на границата, започват да правят опити за преминаването ѝ. 

Улиците

През първите дни и седмици след построяването на Стената много от жителите на Bernauer Strasse се опитват да избягат от граничните си домове. Те не искат да се разделят с роднините си и са подложени на постоянен тормоз от източногерманските власти. 

След 18 август всички входни врати, които излизат на тротоара в Западен Берлин, са заковани или затворени, а при задните дворове са създадени нови входове. Полицаи стоят в коридорите на сградите и проверяват документите на всички, които искат да отидат в някой апартамент. 

Източник: Getty Images/Guliver

Тези мерки пораждат страх и отчаяние у много от жителите. Затова те започват да скачат от прозорците си, за да избягат на Запад. Пожарната служба в Западен Берлин се опитва да ги хване в спасителните си мрежи, за да не се наранят. Но част от тези хора намират смъртта си. 

Петер Фехтер

Съдбата на 18-годишния Петер Фехтер е един от най-известните случаи на убийство край границата. Младото момче решава да премине през Берлинската стена близо до американския сектор. То е забелязано от войниците на Източен Берлин, които охраняват стената. Те стрелят по него и го улучват в крака. 

Петер пада в ничията земя. Момчето агонизира и моли за помощ. Никой не идва да му помогне. Хората от източната и западната част стоят безучастни. След няколко часа страдание момчето издъхва. Смъртта му предизвиква големи демонстрации в Западен Берлин. 

Фотографии на умиращия младеж са показани по целия свят. Те превръщат агонизиращата смърт на Петер Фехтер в символ на безчовечността на източногерманския режим. Днес нито една хроника на 20-ти век не пропуска името му.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Gary Keith Griffin (@listopadfilm) on

Историкът Фредерик Тейлър пише следното:


„В Петер Фехтер Берлинската стена намира, ако не първия, то може би най-големия мъченик. Това е срам, от който източногерманският режим никога не се възстановява, въпреки най-добрите си пропагандни усилия“.


Децата

На 14 март 1966 г. граничните полицаи застрелват две деца - Йорг Хартман и Лотар Шлойзер, които са на възраст 10 и 13 години. Момчетата успяват да проникнат незабелязано в граничната зона на Източен Берлин след като се стъмва. Те искат да отидат при бащата на едното от тях, който живее в Западен Берлин. 

Тридесет години след тяхната смърт граничарят, който ги застрелва, обяснява защо го е направил. Той вижда сянка от своята наблюдателна кула и стреля по нея само защото смята, че това е негово задължение. 

Източник: Getty Images/Guliver

Десетгодишното момче умира веднага, а неговият тринадесетгодишен приятел загива в полицейската болница, в която е откаран. И двете деца са родени и израснали в Източен Берлин. Властта там обаче не иска да съобщи истинската причина за смъртта им и кара близките на момчетата да повярват, че те са загинали при инцидент. 

Водата

Инго Крюгер и годеницата му Ингрид живеят от двете страни на Берлинската стена. Колегите на младия мъж докладват на ЩАЗИ за връзките му със Запада. Инго пояснява пред властта, че след сватбата, годеницата му ще се премести при него. Мъжът кандидатства и за собствен апартамент. 

Разделените семейства
Разделените семейства Източник: Getty Images/Guliver

Двамата влюбени си разменят писма и подаръци през бодливата тел. Но с течение на времето тези срещи стават трудни за организиране. А когато двойката разбира, че затворената граница се превръща в постоянна ситуация, Инго започва да подготвя бягството си. 

Разделеният народ
Разделеният народ Източник: Getty Images/Guliver

Тъй като е опитен водолаз, Инго решава, че ще може да избяга през някоя от граничните води. Подобно на много източногерманци след него. Той старателно подготвя плана си, някои негови приятели му помагат, а годеницата му го чака на западния бряг. Крюгер влиза във водата на 10 декември, но така и не успява да стигне до Ингрид. Тялото му е извадено от източногерманските граничари. Смята се, че 21-годишният бежанец се е удавил. 

Властите съобщават на роднините и колегите му, че негови приятели и годеницата му са му помогнали да подготви бягството си и те са виновни за смъртта му. Един от приятелите му е арестуван за подпомагане на „бягство от републиката“. Друг пък е изнудван да работи с ЩАЗИ. 

В периода 1961-1989 г. поривът към свободата се оказва смъртоносен за най-малко 140 души, които са убити или загинали по други начини, пряко свързани с граничния режим на ГДР при Берлинската стена.

Животът край Берлинската стена - бодлива тел, бягства и разделение

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 18
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

18 коментара
 
Помогни на някой в беда и той ще си спомни името ти... когато пак е в беда.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Василев: Ако имаше истински &quot;санитарен кордон&quot;, трябваше всички да се обединят срещу Борисов и Пеевски</p>

Василев: Ако имаше истински "санитарен кордон" в това НС, трябваше всички да се обединят срещу Борисов и Пеевски

България Преди 8 минути

За мен много трудно този парламент би родил нещо истинско, коментира лидерът на МЕЧ

<p>Зъболекар отровил жена си с арсен и цианид</p>

Зъболекар отровил жена си с арсен и цианид

Свят Преди 27 минути

Сестрата на жертвата казала на следователите, че съпругат е дрогирал жена си пет години по-рано и че той е твърдял, че планира да се самоубие чрез смъртоносна инжекция в банята им

Дамаск след края на ерата Асад

Абу Мохамед ал Голани: Хората са изтощени от война, няма да започваме нова

Свят Преди 1 час

Лидерът на бунтовническата група, която свали Башар Асад от власт, си остава терорист за САЩ

Борисов: По-лошо от това разследващ журналист да бъде пребит, няма

Борисов: По-лошо от това разследващ журналист да бъде пребит, няма

България Преди 1 час

Лидерът на ГЕРБ коментира оставката на Тервел Георгиев

,

"Кланицата" на Асад: Зловещият затвор Седная

Свят Преди 1 час

В зловещия затвор Седная край Дамаск режимът на Асад е екзекутирал и изтезавал десетки хиляди сирийци

Шон "Диди" Комбс

Адвокат: Всеки ден ни се обаждат жертви на Пъф Деди

Любопитно Преди 1 час

Гражданските дела срещу музиканта могат потенциално да станат 300, но реално ще бъдат около 100-150

,

Български наемници в Конго: Съмнителният бизнес с войните

Свят Преди 1 час

Пенсионирани военни от Европа и наемници от българска охранителна фирма твърдят, че се борят за справедлива кауза в Източно Конго

а

Франция я грози финансов ураган?

Свят Преди 1 час

Икономиката на Франция в момента се развива нелошо, но сравнително добрите данни не могат да скрият фундаменталната ѝ слабост

Тръмп избра Кимбърли Гилфойл за посланик в Гърция

Тръмп избра Кимбърли Гилфойл за посланик в Гърция

Свят Преди 1 час

Бившата водеща на Fox News беше сгодена за сина на новоизбрания президент

,

Неизвестен писмен език е открит на древна каменна плоча

Любопитно Преди 1 час

Изследователите не са напълно сигурни кога и от кого е бил гравиран мистериозният текст

Пеевски: Румен Радев за пореден път наруши Конституцията

Пеевски: Румен Радев за пореден път наруши Конституцията

България Преди 1 час

Той напомни, че още вчера е казал, че няма да отиде на консултации при държавния глава, а ще изпрати групата си

Кралица Елизабет II къпала децата си, носейки безценна корона

Кралица Елизабет II къпала децата си, носейки безценна корона

Любопитно Преди 1 час

Историята придава напълно буквален смисъл на поговорката "тежка е царската корона"

След гонката с дилъри в София: Какво е състоянието на пострадалия полицай

След гонката с дилъри в София: Какво е състоянието на пострадалия полицай

България Преди 2 часа

Тепърва ще се изяснява видът на наркотиците и тяхното количество

СОС заседава извънредно заради честите аварии на "Топлофикация София"

СОС заседава извънредно заради честите аварии на "Топлофикация София"

България Преди 4 часа

Общинските съветници ще изслушат ръководството на дружеството

Снимката е архивна

Миньори излязоха на протест под прозорците на властта (СНИМКИ)

България Преди 4 часа

Недоволството им е срещу предвиденото въвеждане на данък върху добива на подземни богатства

<p>На извънредно заседание: НСТС обсъжда бюджета</p>

На извънредно заседание: Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъжда бюджета

България Преди 4 часа

Финансовото министерство заложи приходи от 93 милиарда и разходи, гонещи 99 милиарда лева