С АЩ са предали на Украйна списък с приоритетни реформи, от чието изпълнение ще зависи продължаването на помощта от Вашингтон за Киев, пише Deutsche Welle.

Защо тези условия се поставят точно сега?

САЩ се предали на Украйна списък с приоритетни реформи, чието изпълнение от страна на Киев е условие Вашингтон да продължи да помага на Киев. Той се съдържа в писмо, изпратено от помощник-съветника по националната сигурност Майк Пайл. То включва ясни срокове за провеждането на реформите, които са подредени по важност. 

Кои сфери се нуждаят от реформи?

Най-неотложните промени са укрепването на Специализираната антикорупционна прокуратура и Националното антикорупционно бюро. Сред предвидените стъпки е например увеличаването на щата на бюрото до 300 души и запазването на неговата независимост. Това трябва да стане до три месеца.

Същият срок се предвижда и за законодателното уреждане на въпроса за задължителното деклариране на доходите и имуществото на държавните служители и съдиите, както и за финансовата дейност на политическите партии. Други искания са независим и прозрачен избор на ръководител на Националната агенция по предотвратяване на корупцията и обновяването на Висшият съдебен съвет.

Освен това списъкът съдържа изисквания за реформи в работата на надзорните съвети на държавните предприятия "Укренерго" и "Нафтогаз".

"Познавайки маниера на украинските власти да бавят реформите до последния момент, сега са дадени много ясни срокове за конкретни действия", казва пред ДВ депутатът Ярослав Юрчишин от парламентарната комисия по антикорупционната политика. Според него, въпреки кратките срокове, всички реформи от списъка на САЩ могат да бъдат проведени от Киев навреме. Той посочва и това, че за всички нужни реформи вече има внесени законопроекти, които трябва само да бъдат гласувани.

Историческо решение: Украйна и САЩ ще произвеждат оръжия заедно

Реформи срещу оръжие?

Писмото с исканията за реформи предизвика бурни дебати в Украйна. Макар в текста, обнародван от вестник "Украинска правда", да не е посочено каква точно помощ от САЩ се поставя в зависимост от провеждането на реформи в Украйна, анализаторите обобщават случая като предложение за "реформи срещу оръжие".

"Да, реформите са нужни. И САЩ имат право да ги изискват срещу оказваната от тях финансова подкрепа за украинския бюджет, за хуманитарната помощ, различните програми. Но не срещу доставките на оръжие - нали у нас никой не краде снаряди и танкове и не ги продава на пазара. Много прозрачно ни се намеква: реформирайте се или умирайте", коментира емоционално телевизионната водеща Лариса Волошина.

Депутатът Виктор Чумак на свой ред отбелязва, че исканията на САЩ за реформи не са нови - за тях се е говорело още от 2014 година, но оттогава досега Киев не е извършвал реформите, а ги е имитирал. "Сега инструментът на Запада са оръжието и военната поддръжка. Значи е заложена не просто поддръжката, а съществуването на държавата", написа Чумак във Фейсбук.

Същевременно, както съобщи "Гласът на Америка", във Вашингтон са заявили, че "проектът на списъка с приоритетни реформи, предаден от САЩ за обсъждане, не е условие за предоставянето на предстояща военна помощ".

САЩ планират да доставят на Украйна ракети "АТАКМС"

Заради изборите в САЩ?

Украинският експерт по външната политика Сергей Герасимчук споделя пред ДВ предположенията си, че появата на писмото може да е свързана с предизборната борба в САЩ. "Има група конгресмени, които се отнасят критично към оказването на помощ на Украйна и капитализират това в хода на предизборната кампания. Появата на списъка има за цел да успокои избирателите и да покаже, че изразходването на средства на американските данъкоплатци е свързано с определени условия и не представлява разточителство от страна на администрацията на Джо Байдън", казва Герасимчук.

Директорът на Центъра за политически изследвания Пента Владимир Фесенко пък изтъква пред ДВ, че изискването на САЩ за засилване на обществения контрол над дейността на украинските държавни учреждения ще подпомогне развитието на демокрацията в Украйна, особено в условията на война.

"В края на краищата всичко това отговаря на нашите интереси - затова в случая не става дума за някакви капризи на нашите партньори или за измяна", убеден е Фесенко. Той обаче отбелязва, че този път украинските власти трябва да се отнесат сериозно към изискванията на САЩ.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел прехвана ракети на "Хизбула" и нанесе удари в Южен Ливан

Израел прехвана ракети на "Хизбула" и нанесе удари в Южен Ливан

Свят Преди 3 часа

Иран заплаши Израел с "твърд отговор", ако не прекрати атаките в Ливан

Германия отчете първия спад на населението си от 2020 г. насам

Германия отчете първия спад на населението си от 2020 г. насам

Свят Преди 4 часа

Разликата между смъртността и раждаемостта се е увеличила до 352 000

Разкриха мащабен заговор срещу празника на Тръмп в Белия дом

Разкриха мащабен заговор срещу празника на Тръмп в Белия дом

Свят Преди 7 часа

Арести са извършени в четири федерални окръга на САЩ

Съдът остави в ареста единия от обвиняемите за "Челопешко шосе"

Съдът остави в ареста единия от обвиняемите за "Челопешко шосе"

България Преди 8 часа

СГС прие, че е налице и реална опасност от извършване на престъпление от мъжа

Откриха мъртва, обявена за изчезнала жена, край Александрово

Откриха мъртва, обявена за изчезнала жена, край Александрово

България Преди 8 часа

По случая е започнато е досъдебно производство

Протест няма да има - транспортният бранш се срещна с Радев

Протест няма да има - транспортният бранш се срещна с Радев

България Преди 8 часа

Премиерът е бил запознат с проблемите в сектора

Снимката е илюстративна

Медицинско чудо: Спасиха зрението на недоносено бебе, родено под 800 грама

България Преди 8 часа

Успешна лазерна операция на недоносено бебе, родено едва в 24-та гестационна седмица и с тегло под 800 грама, беше извършена в Очната клиника на УМБАЛ „Александровска“

Снимката е илюстративна

17-годишен тийнейджър си създаде собствена държава между Сърбия и Хърватия

Любопитно Преди 8 часа

Новата микродържава Гапли изникна по поречието на Дунав заради граничен спор, задвижвана от интернет и амбицията на един тийнейджър

Над 34 000 евро за студенти с онкологични заболявания събра инициативата „Студентите бягат с УАСГ“

Над 34 000 евро за студенти с онкологични заболявания събра инициативата „Студентите бягат с УАСГ“

Любопитно Преди 9 часа

Средствата ще бъдат разпределени между нуждаещи се младежи от университетите, които подкрепиха инициативата

МВнР привика временно управляващия посолството на Северна Македония

МВнР привика временно управляващия посолството на Северна Македония

България Преди 9 часа

МВнР: Всякакви опити за всяване на страх у българите в Република Северна Македония са недопустими

Обрат по делото срещу кмета на Лом, съдът го върна на поста

Обрат по делото срещу кмета на Лом, съдът го върна на поста

България Преди 9 часа

Петров беше отстранен заради повдигнато обвинение за купуване на гласове

Супергерой на терена: Кой е маскираният футболист на Уругвай и защо взриви мрежата

Супергерой на терена: Кой е маскираният футболист на Уругвай и защо взриви мрежата

Любопитно Преди 9 часа

Бранителят Себастиан Касерес се превърна в хит на Мондиал 2026, след като се появи с ефектен аксесоар, вдъхновен от емблематичния цвят на Уругвай

Край на евтиното от Temu, Shein и AliExpress: ЕС въвежда нова такса за всяка стока

Край на евтиното от Temu, Shein и AliExpress: ЕС въвежда нова такса за всяка стока

Свят Преди 10 часа

От 1 юли влизат в сила нови митнически правила, които налагат временна такса от 3 евро за артикул. Брюксел цели да спре масовото разделяне на големи поръчки от Азия, с което търговците умишлено избягваха плащането на налози към европейския пазар

Върнаха стария директор на АДФИ

Върнаха стария директор на АДФИ

България Преди 10 часа

Досегашният директор на агенцията Ивайло Ашков е подал молба да бъде освободен от длъжност от днес

Римската империя - снимката е илюстративна

Коя древна римска богиня си според месеца ти на раждане

Любопитно Преди 10 часа

От Веста – богинята на домашното огнище, през Венера – богинята на любовта, Минерва – покровителка на мъдростта, изкуствата и войнската стратегия, до Луна – богинята на луната, на която днес кръщаваме толкова много деца – ярката история на всеки персонаж ни позволява да припознаем себе си в повече от един архетип

Нови разкрития за падналия бомбардировач: Какво се случи секунди преди катастрофата на B-52 за $85 милиона

Нови разкрития за падналия бомбардировач: Какво се случи секунди преди катастрофата на B-52 за $85 милиона

Свят Преди 10 часа

Полковник Джеймс Хейс обяви, че на борда на 85-милионната машина са загинали военни, цивилни служители и подизпълнители, а инцидентът е бил абсолютно неизбежно фатален