Д емокрацията умира по целия свят. Това може да звучи тревожно и да породи последващ въпрос: какво всъщност означава това? Избори ли няма да има Ще бъде ли криминализирана опозицията? Ако това са показателите, тогава Русия на Владимир Путин си остава демокрация. Шест политически партии са представени в Държавната дума, нейния федерален парламент, и има повече от 20 регистрирани политически партии. Е, както вероятно разбирате, Русия не е демокрация: наистина, това е нация, преминаваща през авторитаризма и към тоталитаризъм, с повече руснаци, преследвани за политическа дейност, отколкото от дните на Йосиф Сталин, пише Оуен Джоунс в The Guardian.

Вярата в демокрацията безспорно е в упадък. Ново проучване установява, че 1/5 от британците под 45 години вярват, че най-добрата система за ефективно управление на държава е „силен лидер, който не трябва да се занимава с избори“ в сравнение с 8% от по-възрастните им колеги. Това отразява други открития по света. Проучване на изследователи от Кеймбридж през 2020 г. проучи нагласите в 160 страни и установи, че по-младите поколения „все повече се разочароват от демокрацията “.

А според изследователския център Pew близо две трети от гражданите в 12 нации с високи доходи са били недоволни от демокрацията през 2024 г. спрямо малко под половината през 2017 г.

Защо се случва това Икономическият модел, който осигурява стагнация и несигурност, има какво да отговаря. Изследването на Кеймбридж заключава, че икономическото изключване е основна причина за недоволството сред младите хора. Случаят с Русия е поучителен. Когато Съветският съюз се разпада, новият руски президент Борис Елцин заявява през 1990 г.: „Ние можем да гарантираме, че жизненият стандарт на хората няма да падне, а всъщност той трябва да се повиши с времето.“

В рамките на четири години реалните доходи на руснаците намаляха наполовина, като 32 милиона руснаци бяха доведени до бедност благодарение на политиките на шокова терапия. До 2021 г. само 16% от руснаците подкрепят „западния модел на демокрация“. Сътресенията на капитализма на свободния пазар бяха представени под знамето на демокрацията, предизвиквайки чувство на разочарование, което Путин ловко използва.

Великобритания не е преживяла ужасите на Русия през 90-те години. Въпреки това токсичната комбинация от неолиберални икономически политики и строги икономии удари младите. Тачъризмът обещаваше свобода и вместо това доставяше несигурност. Сигурните работни места се изпариха, наемите ескалираха, заплатите паднаха, услугите за младежта бяха унищожени и завършилите са изправени пред тежки дългове за посещение в университет. По-младите британци са понесли тежестта на политиките, за които повечето от тях никога не са гласували. Не е чудно, че демокрацията изглежда все по-непривлекателна за тях и за техните връстници в други страни, които са пострадали от острия край на неолиберализма. Във Франция, например, близо една трета от младите хора казват, че са загубили вяра в демокрацията.

Все пак има нещо друго в сместа. Вземете Съединените щати. 60-те и 70-те години предложиха безкрайна плодородна почва за появата и триумфа на фигура, подобна на Тръмп. Икономиката беше в криза – токсична смес от висока инфлация и стагниращ растеж. Имаше агресивна расистка реакция срещу движението за граждански права, както и бунтове в САЩ. Насилствената престъпност скочи до много по-високи нива от днешните, като убийствата се удвоиха между средата на 60-те и края на 70-те години.

След като близо 60 000 американски войници загинаха във войната във Виетнам, конфликтът завърши с унизително поражение и усещането за САЩ като сила в упадък беше широко разпространено. Негативната реакция срещу левицата беше далеч по-широко разпространена, както се олицетворява от „бунта с каски“ от 8 май 1970 г., когато стотици строителни работници яростно нападнаха антивоенните протестиращи в Ню Йорк.

Най-близкият мейнстрийм еквивалент на Тръмп тогава беше Джордж Уолъс, расист и сегрегационист, който все още беше по-малко груб и демагогски от сегашния новоизбран президент. Той спечели 13,5% на президентските избори през 1968 г. и САЩ завършиха с Ричард Никсън и след това с Роналд Рейгън, десен човек от доста различна порода. Наистина, САЩ от 30-те години на миналия век показаха много по-голяма чувствителност към фашистки симпатии, отколкото през 60-те и 70-те години. Симпатизиращият нацистите свещеник Чарлз Кофлин се хвалеше с 30 милиона слушатели на своето радио шоу, когато населението на САЩ беше под 130 милиона; едно проучване показва, че той е на второ място по популярност и власт след президента Франклин Рузвелт.

Какво се е променило? Сянката на фашисткия опит от 30-те години, довел до геноцидна война за унищожение, изгуби силата си. Стигмата на диктатурата и крайнодесния екстремизъм намаля. Американските гласоподаватели от 70-те години може да са били дълбоко разочаровани, но те биха погледнали Тръмп и се разстроиха, че той твърде много прилича на Мусолини, твърде много на ехо на Хитлер. Този страх вече не е валиден.

Демокрацията при капитализма винаги е била силно ограничавана от корпоративни интереси и плутократи, които са се радвали на много по-голяма власт от средния избирател. Когато капитализмът изпадне в криза, както стана през 2008 г., неговите дълбоки недостатъци предизвикват обществен гняв. Въпросът е кой използва това. Една голяма опасност е, че възходящата крайна десница е разработила унищожително успешна стратегия за социални медии, радикализирайки непрекъснато растящия брой последователи, докато левицата изостава на светлинни години.

Хората са прави да бъдат ядосани, но този гняв се пренасочва към всички погрешни цели. Вярата в демокрацията се разпада поради провалена икономическа система и ако не бъдат предложени убедителни отговори на тази криза, това може да се окаже фатално.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 6 часа

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Германия конфискува танкер с руски петрол

Германия конфискува танкер с руски петрол

Свят Преди 6 часа

Европейският съюз включи плавателния съд в списъка със санкции срещу Русия

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

България Преди 8 часа

ДПС-ДПС ще продължи подкрепата си до приемането на еврото

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

България Преди 10 часа

Πpoĸypopът oт CГΠ ĸoнcтaтиpa, чe пo пoвдигнaтoтo oбвинeниe нямa извъpшeнo пpecтъплeниe oт Pyмeн Oвчapoв

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 10 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 11 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 11 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 11 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 11 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 12 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 12 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 12 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 12 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 12 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 12 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Свят Преди 12 часа

Мъжът се грижил за семеен гроб на 22 март, когато бил заподозрян в запалване на пожар