Пожар остави Кан без ток, подозират умишлен палеж

Пожар остави Кан без ток, подозират умишлен палеж

Додик: Германия и Франция задълбочават кризата в БиХ

Додик: Германия и Франция задълбочават кризата в БиХ

Путин: Русия трябва да засилва позицията си на пазара на оръжия

Путин: Русия трябва да засилва позицията си на пазара на оръжия

Нападение с хладно оръжие в Хамбург, има тежко ранени

Нападение с хладно оръжие в Хамбург, има тежко ранени

"Не за това се записахме": Чуждестранните студенти в Харвард са в безизходица

Китай предприема мащабно разширяване на ядрения си арсенал

К итай предприема най-голямото досега разширяване на ядрения си арсенал, като модернизира атомната си възпираща сила с оглед на евентуални бъдещи конфликти със Съединените щати.

По оценки на мозъчния тръст SIPRI Китай разполага с около 350 ядрени бойни глави - малко в сравнение със САЩ и Русия. Но той се разраства бързо и до 2035 г. може да разполага с 1500 бойни глави, според оценка на Пентагона, публикувана през ноември.

"Изглежда, че Китай вече не се задоволява само с няколкостотин ядрени оръжия, за да гарантира сигурността си", казва Мат Корда от Федерацията на американските учени пред АФП.

След първия си ядрен опит през 1964 г. Китай се задоволява да поддържа сравнително скромен арсенал и твърди, че никога няма да бъде първият, който ще използва ядрени оръжия в конфликт.

Но през последните години, под ръководството на президента Си Дзинпин, Китай започна мащабна военна модернизация, която включва и усъвършенстване на ядрените оръжия, за да може не само да възпира враговете, но и да може да контраатакува, ако възпирането се провали.

"Китай предприема най-значителното разширяване и модернизиране на ядрените си сили в историята на страната", заяви пред АФП Дейвид Логан, доцент във Военноморския колеж на САЩ. Това включва не само увеличаване на производството на бойни глави, но и модернизиране на способността за доставянето им с ядрена триада: ракети, самолети и подводници.

"Промените, които се случват или са в ход, са много значителни и ще превърнат Китай от държава, която има ядрен потенциал за отмъщение, в държава, която е третата по големина ядрена сила в света", заяви Ерик Хегинботъм, главен научен сътрудник в Центъра за международни изследвания към Масачузетския технологичен институт. "За първи път в историята големите ядрени сили ще трябва да вземат предвид не един, а двама потенциални ядрени конкуренти и това ще се отрази на ядреното планиране и стабилността навсякъде по света."

По данни на Пентагона от миналата година Китай "бързо" изгражда съоръжения за изстрелване на междуконтинентални балистични ракети, като общият брой на силозите е над 300.

"Най-ниско необходимо ниво"

Китай подчертава, че поддържа "ядрените си сили на най-ниското ниво, необходимо за националната сигурност". А в съвместно изявление с руския лидер Владимир Путин миналия месец Си заяви, че ядрената война "никога не трябва да бъде разпалвана".

Данните не са публично достъпни, но Международната кампания за премахване на ядрените оръжия е изчислила, че през 2021 г. Китай е похарчил 11,7 млрд. долара за ядрената си програма - по-малко от една трета от това, което се смята, че са похарчили Съединените щати. Освен това експертите твърдят, че съществуват пречки пред бързото натрупване на атомни запаси на Китай -- най-вече ограничените му средства за производство на делящи се материали, необходими за бойни глави.

Възможна помощ може да дойде от Русия

На неотдавнашната среща на върха между Си и Путин Пекин и Москва обещаха да засилят сътрудничеството в областта на ядрената енергетика. Високопоставени представители на Русия в областта на атомната енергия се съгласиха да помогнат на Китай да завърши изграждането на "бързи реактори", които могат да произвеждат делящи се материали много по-бързо, отколкото ги консумират. Пекин настоява, че споразумението е предназначено за гражданската му ядрена програма, но според експерти то може да се използва и за натрупване на запаси от делящи се материали за бойни глави.

"От техническа гледна точка би било възможно Китай да увеличи значително запасите си от плутоний с новите си граждански реактори на бързи неутрони, използващи гориво, доставено от Русия", каза Корда. "Въпреки това няма публично достъпни индикации, че Китай възнамерява да направи това."

Китай разполага с "много ограничени резерви, които биха ограничили бързото натрупване", заяви пред АФП Грегъри Кулацки, ръководител на проекта за Китай в Съюза на загрижените учени. "Според публичната информация за темповете на развитие на програмата за бърз размножител за Китай ще бъде трудно да произвежда бързо необходимия им плутоний."

Тревога относно САЩ

Китай има много причини противниците му да смятат, че обхватът на ядрените му оръжия се простира по-далеч, отколкото е в действителност - а Пентагонът има опит в преувеличаването му. Но Пекин има основателна причина да увеличи своите възможности.

"Китайските стратези са обезпокоени от възможността САЩ да извършат обезоръжаващ първи удар срещу ядрените сили на Пекин", казва Логан от Военноморския колеж. "Ядреното натрупване вероятно е отчасти с цел да се гарантира, че САЩ не могат да елиминират ядреното възпиране на Китай."

Експертите смятат, че оценката на Китай за това, какво представлява надеждна ядрена възпираща сила, също може да се промени и че значителното усъвършенстване на ядрените му сили ще го окуражи - особено по отношение на самоуправляващия се Тайван или в спорното Южнокитайско море. Пекин засилва натиска върху Тайван и наскоро проведе два големи кръга от военни учения около острова - за който претендира, че е негова територия и един ден ще бъде превзет. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Джафар Панахи

Триумф в Кан: Иранският режисьор Джафар Панахи спечели "Златна палма"

Любопитно Преди 7 часа

Режисьорът два пъти е бил в затвора в Иран, като доскоро нямаше право да напуска родината си

Отиде си легендата на българския футбол Кирил Ивков

Отиде си легендата на българския футбол Кирил Ивков

България Преди 7 часа

Легендата на "Левски" почина на 78-годишна възраст

Започна розоберът в Казанлъшко

Започна розоберът в Казанлъшко

България Преди 9 часа

Традиционните ритуали розобер са част от програмата на “Празник на Розата”

Александър Варов: Нека да не приемаме изкуствения интелект за говореща маймунка

Александър Варов: Нека да не приемаме изкуствения интелект за говореща маймунка

България Преди 9 часа

Изпълнителният директор на „Нетинфо“ е сред участниците в 20-а Световна среща на българските медии

62 мъртви, 0 виновни: Траурен марш за жертвите от „Пулс“ в Кочани

62 мъртви, 0 виновни: Траурен марш за жертвите от „Пулс“ в Кочани

Свят Преди 10 часа

Протестът е организиран от семействата на жертвите при пожара в дискотека „Пулс“

Градушка с размери на орех удари Старозагорско (ВИДЕО)

Градушка с размери на орех удари Старозагорско (ВИДЕО)

България Преди 10 часа

Има нанесени поражения върху овошки и селскостопанска продукция

Премиерът разпореди допълнителни мерки по пътя Телиш - Радомирци

Премиерът разпореди допълнителни мерки по пътя Телиш - Радомирци

България Преди 10 часа

Това съобщиха от правителствената пресслужба

"Екс" се срина: Хиляди съобщават за проблеми със социалната мрежа

"Екс" се срина: Хиляди съобщават за проблеми със социалната мрежа

Свят Преди 11 часа

За втори път тази седмица се наблюдават нарушения в достъпа до социалната мрежа

Министър Вълчев: Бъдещето е на изкуствения интелект, трябва да имаме повече програмисти

Министър Вълчев: Бъдещето е на изкуствения интелект, трябва да имаме повече програмисти

България Преди 11 часа

Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който участва във втория панел "Новото знание в медиите"

„Той е точно като нас!“: Педро Паскал летя в икономична класа на път за Кан (ВИДЕО)

„Той е точно като нас!“: Педро Паскал летя в икономична класа на път за Кан (ВИДЕО)

Любопитно Преди 11 часа

Актьорът изненада феновете си, след като беше заснет да лети с редовен търговски полет от Лондон до Ница

Тир помля бензиностанция край Плевен – за щастие, без жертви

Тир помля бензиностанция край Плевен – за щастие, без жертви

България Преди 12 часа

Превозното средство е отнесло табелката с цените на обекта

Британци се сбиха в центъра на Слънчев бряг

Британци се сбиха в центъра на Слънчев бряг

България Преди 13 часа

Не е ясна причината за сбиването, но по всяка вероятност е продиктувана от приемането на солидно количество алкохол

Ердоган се срещна със сирийския президент в Истанбул

Ердоган се срещна със сирийския президент в Истанбул

Свят Преди 13 часа

Ердоган прие Шараа с официална церемоня в президентския дворец Долмабахче

Русия и Украйна си размениха по още 307 военнопленници

Русия и Украйна си размениха по още 307 военнопленници

Свят Преди 13 часа

Ведомството заяви, че размяната на военнопленници ще продължи

Почина журналистът Красимир Ганев

Почина журналистът Красимир Ганев

България Преди 13 часа

Поклонението е на 28 май от 13:00 ч. в столичния храм „Света София“

Катастрофа затруднява движението на АМ "Струма"

Катастрофа затруднява движението на АМ "Струма"

България Преди 13 часа

В момента движението е в активната и аварийната ленти в посока Симитли