Ш ри Ланка забрани на държавните служители да изразяват позиции в социалните мрежи, особено такива, които критикуват изтощението на учениците вследствие от недохранването, причинено от тежката икономическа криза в страната, предаде Франс прес.

Със заповед обхватът на забраната 1,5 милиона служители на министерството на вътрешните работи, държавната администрация, местните органи на властта и общините да разговарят с журналисти е разширен, като тя вече обхваща и социалните мрежи.

"Изразяването на мнения в социалните мрежи от държавен служител... ще представлява нарушение, водещо до дисциплинарни мерки", се казва в заповедта.

Тя бе издадена, след като представители на здравното министерство и преподаватели казаха, че десетки ученици са припаднали в час заради недохранване.

Министърът на здравеопазването и водните ресурси Кехелия Рамбуквела отхвърли обвиненията за недохранване сред децата. Той обвини държавните служители, че преувеличават нещата поради "политически мотиви".

От края на миналата година страната с население от 22 милиона души е разтърсена от икономическа криза без прецедент от обявяването на нейната независимост. Тя е белязана от остър недостиг на храна, горива и лекарства поради липсата на чуждестранна валута за финансиране на вноса на тези жизненоважни стоки. 

Междувременно Световната програма на ООН по прехраната твърди в последния си доклад, че една трета от населението на Шри Ланка, или шест милиона души, са "в ситуация на продоволствена несигурност и имат нужда от хуманитарна помощ".

Недостигът на стоки в южноазиатската страна предизвикаха сериозни протести. В разгара на недоволството през юли хиляди хора обсадиха резиденцията на президента Готабая Раджапакса, който бе принуден да избяга в чужбина, откъдето обяви, че подава оставка.

Малко след като неговият наследник Ранил Викремесингхе пое властта, армията разгони протестния лагер пред президентството и арестува стотици хора, след което забрани публичното недоволство в столицата.

По-рано този месец Шри Ланка поиска бързо споразумение с кредиторите си, за да отвори пътя за спасителен план от Международния валутен фонд в размер на 2,9 милиарда долара. Предварителното условие за одобрение на подобен план обаче е преструктурирането на държавния дълг.

Китай е най-големият кредитор на страната и държи повече от 10 процента от външния й дълг. Представители на Шри Ланка, участващи в преговорния процес, заявиха в началото на септември, че е изключително важно да се постигне споразумение с Пекин.

Мъж влиза вкъщи тихо. Жена му пита: – Защо се промъкваш така? – Исках да избегна скандала. – Закъснял си с 10 години, мило...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Александра сложи край на участието на Тянко в “Игри на волята”

Александра сложи край на участието на Тянко в “Игри на волята”

Любопитно Преди 2 часа

Брокерът Йордан бе отлъчен от изгнаниците на Блатото

Иван Гешев вече е адвокат

Иван Гешев вече е адвокат

България Преди 2 часа

Той е регистриран в адвокатската колегия в Перник

Протест пред централата на „ДПС-Ново начало” в София

Протест пред централата на „ДПС-Ново начало” в София

България Преди 4 часа

Той е организиран от гражданско сдружение „Боец”

"Хамас": Бойкотът на речта на Нетаняху пред ООН е знак за изолацията на Израел

"Хамас": Бойкотът на речта на Нетаняху пред ООН е знак за изолацията на Израел

Свят Преди 4 часа

Междувременно днес ООН публикува актуализиран списък с общо 158 компании, повечето от които израелски, свързани с изграждането на еврейски селища

Пожар в Южна Корея спря 70 правителствени онлайн услуги

Пожар в Южна Корея спря 70 правителствени онлайн услуги

Свят Преди 4 часа

Хората са били евакуирани от мястото на инцидента

Унгария: Зеленски започва да полудява от антиунгарските си настроения

Унгария: Зеленски започва да полудява от антиунгарските си настроения

Свят Преди 5 часа

Будапеща разкритикува Зеленски заради изказването му за евентуално навлизане на унгарски разузнавателни дронове в Украйна

Министър Генов със спешно разпореждане заради водната криза

Министър Генов със спешно разпореждане заради водната криза

Преди 5 часа

"Очаквам в спешен порядък басейновите дирекции в Пловдив, Варна, Плевен и Благоевград да изпратят до ВиК асоциациите и на ВиК дружествата информация с данни за алтернативни водоизточници за водоснабдяване"

"Сериозна ескалация на напрежението": Песков реагира на изказванията за сваляне на руски самолети

"Сериозна ескалация на напрежението": Песков реагира на изказванията за сваляне на руски самолети

Свят Преди 5 часа

Песков повтори твърдението на Москва, че нейни бойни самолети не са навлизали в естонското въздушно пространство

<p>Ще поскъпне ли олиото у нас?</p>

КЗК успокои: Олиото няма да поскъпне

България Преди 6 часа

КЗК започна предварително проучване на пазара на слънчогледово олио в края на август след публикации за очаквано повишение на цените

<p>Тръмп: Той е&nbsp;корумпирано ченге</p>

Тръмп нарече бившя директор на ФБР Коми "корумпирано ченге"

Свят Преди 6 часа

Коми е обект на съдебно преследване за даване на лъжливи показания и възпрепятстване на правосъдието

Зеленски: Унгарски дронове вероятно са разузнавали в Западна Украйна

Зеленски: Унгарски дронове вероятно са разузнавали в Западна Украйна

Свят Преди 6 часа

"Наредих цялата налична информация да бъде проверена", добави Зеленски

Ердоган: С Тръмп постигнахме разбирателство за мир в Газа

Ердоган: С Тръмп постигнахме разбирателство за мир в Газа

Свят Преди 6 часа

Той каза, че решението за две държави е "формулата за траен мир в региона"

Орбан към Тръмп: Отказът от руската енергия ще постави унгарската икономика "на колене"

Орбан към Тръмп: Отказът от руската енергия ще постави унгарската икономика "на колене"

Свят Преди 7 часа

Унгария е една от малкото европейски държави, които продължават да купуват руски петрол и газ след началото на войната в Украйна

<p>Microsoft ограничи достъпа на Израел до AI услуги, ето защо</p>

Microsoft ограничи достъпа на Израел до AI услуги

Свят Преди 7 часа

Изборите на 28 септември могат да имат широки последствия за Молдова

Осуетиха опит за кражба на елементи от Паметника на Съветската армия

Осуетиха опит за кражба на елементи от Паметника на Съветската армия

България Преди 7 часа

На място незабавно са предприети действия от органите на МВР