Е вропа счита държави - като Гърция, за удобни места за паркиране на бежанци и мигранти.

Това казва в интервю за германското издание Das Handelsblatt министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотаки, цитиран от "Фокус". 

"Няма да приемам това повече", заяви консервативният лидер на правителството в Атина.

Нито една държава от ЕС не може да се възползва от Шенгенското пространство и в същото време да откаже да споделя тежестта, "както правят някои източноевропейски страни", каза той.

Построен за 650, вътре - 6000 мигранти. "Няма да издържим"

От лятото броят на пристигащите в Гърция бежанци отново се увеличава.

По данни на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), тази година в страната са регистрирани почти 60 000. Данните са далеч от тези от 2015 г., но поставя правителството в Атина под натиск. Условията в най-големия бежански лагер – "Мория" на остров Лесбос години наред се считат за неприемливи от правозащитните организации.

Мигранти се биха с местни жители на о. Лесбос

Мицотакис похвали предложенията на германския вътрешен министър Хорст Зеехофер за реформата на системата за убежище (т.нар. Дъблинския регламент).

Едно от ключовите искания на германското вътрешно министерство е предварителното разглеждане на молбите за убежище по външните граници да стане "задължително".

Смъртоносен пожар и сблъсъци в бежански лагер в Гърция

Кириакос Мицотакис обаче не пропусна да отправи критика и към собствената си страна.

"Не може да се боря и да очаквам солидарност от Европа, когато липсва солидарност между нас", заяви премиерът на Гърция пред областните управители на страната на среща, посветена на бежанския проблем.

Той настоял пред тях да покажат солидарност по отношение на островите. Гръцкото правителство обяви, че предстои изграждането на затворени центрове за мигранти, както и назначаването на 1000 човека за охрана на границите и приемните центрове, съобщи МИА.

Мигрантите чакат да слязат от ферибот при пристигането си от остров Самос на пристанището Елефсина близо до Атина, Гърция, 22 октомври 2019 г.
Мигрантите чакат да слязат от ферибот при пристигането си от остров Самос на пристанището Елефсина близо до Атина, Гърция, 22 октомври 2019 г. Източник: БГНЕС

Искането на Мицотакис дойде след негативните реакции и протести на местното население в различни части на Гърция, които се обявиха против преместването на мигранти от островите в други райони на страната.

Ердоган отново плаши Европа с мигранти

По време на срещата с областните управители Мицотакис обявил, че политиката на правителството по този въпрос е по-различна.

Той е подчертал, че законът за убежище е променен и е станал по-строг. По отношение на охраната на границите има различна политика. Работи се по създаването на затворени центрове, за да може да се контролира кой влиза и кой излиза от тях.

Според министъра за гражданска отбрана Михалис Хрисохоидис, основната задача е да се гарантира сигурността на гръцките граждани. В Еврос (по границата с Гърция) ще бъдат назначени 400 гранични полицаи, 500 човека ще бъдат наети на работа в службата за предоставяне на убежище, а 800 служители ще бъдат ангажирани с охраняването на границата на островите и на приемните центрове. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

- Скъпи, можеш ли да ми изневериш с друга жена? - Нави ме...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Заловиха кокаин за 3 млн. лева на "Дунав мост 2" при Видин (ВИДЕО)

Заловиха кокаин за 3 млн. лева на "Дунав мост 2" при Видин (ВИДЕО)

България Преди 4 минути

Дрогата била скрита в хладилен камион с турска регистрация

Гърция въвежда „невъзможен“ нов закон, който ще криминализира караваните

Гърция въвежда „невъзможен“ нов закон, който ще криминализира караваните

Свят Преди 1 час

Свободното паркиране ще стане много по-строго регулирано

Смартфони с до 80% отстъпка – само през май в А1

Смартфони с до 80% отстъпка – само през май в А1

Любопитно Преди 1 час

Кампанията включва модели на ТОП марки като Samsung, HONOR, Motorola и други

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

Заради скандала с F-16: Атанасов свиква заседание на Комисията за контрол над службите за сигурност

България Преди 1 час

Той иска изслушване на военния министър и шефовете на военното разузнаване и ДАНС

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Страх от злокобния затвор в Ел Салвадор: Мигранти в САЩ изписаха SOS с телата си

Свят Преди 1 час

Задържаните мигранти от Венецуела живеят в постоянен ужас от депортиране в CECOT

<p>След 6 минути в клинична смърт &ndash; мъж дава утеха на всички</p>

След 6 минути в клинична смърт – мъж дава утеха на всички

Любопитно Преди 1 час

Той даде драматично и неочаквано описание на това какво е да преминеш „от другата страна“

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Киър Стармър претърпя поражение на първите междинни избори

Свят Преди 1 час

Reform UK спечели междинните избори в Рънкорн и Хелсби срещу лейбъристите

НЛО

Огромен НЛО в САЩ предизвика спорове

Любопитно Преди 2 часа

Скандалният бивш служител на Държавния департамент и активист Луис „Лу“ Елизондо беше домакин на панел, организиран от Фонда за разкриване на НЛО, по време на който публикува предполагаема снимка на летяща чиния с диаметър 300 метра, сребърна, дискообразна

<p>Кметът на Панагюрище: Днес губим&nbsp;всичко, за което бунтовниците ни умряха</p>

Кметът на Панагюрище: Загубихме смисъла, загубихме корена, губим и всичко, за което бунтовниците ни умряха

България Преди 2 часа

Желязко Гагов изнесе емоционална реч по време на тържествената зрая-проверка по повод 149 години от избухването на Априлското въстание

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

От 8 май: „Домът на мечтите“ разкрива света на Николета Лозанова и Ники Михайлов

Любопитно Преди 2 часа

Какво да очакват зрителите от дългоочакваното риалити в ефира на NOVA?

<p>Почина изпълнителката на хита &quot;I Kissed a Girl&quot;</p>

Джил Собюл, изпълнителката на "I Kissed a Girl", трагично загина при пожар

Свят Преди 2 часа

Новината за смъртта ѝ идва само ден преди планирано нейно участие