Р азмяна на реплики, при която турският президент Реджеп Тайип Ердоган и основният опозиционен лидер Кемал Кълъчдароглу взаимно се обвиниха в "перверзност", стигна до съда.

Първо държавният глава даде под съд съперника си, а после и лидерът на водещата опозиционна сила предприе подобни действия спрямо Ердоган, съобщава вестник "Хюриет".

Адвокатите на Ердоган са внесли днес в анкарската главна прокуратура жалба срещу лидера на Народнорепубликанската партия (НРП), предаде Анадолската агенция.

Ердоган е обект на сериозни критики в последните седмици не само на територията на Европа, но и в Америка - при посещението си там преди две седмици той бе посрещнат с викове "турски терорист". 

 

Сега адвокатите на президента обвиняват Кълъчдароглу за нанесена обида по член 299 от Наказателния кодекс заради негово изказване

пред Турския лекарски съюз от 7 април.

Отделно адвокатите на президента са сезирали и анкарски първоинстанционен съд с искане за

компенсация в размер на 100 хиляди турски лири за нанесени морални щети заради същите забележки.

Кълъчдароглу отвърна, като също предприе съдебни стъпки срещу президента с искане за обезщетение в същия размер заради нанесена му от Ердоган обида при изказване на среща на кметове на 6 април.

Опозиционният лидер публикува днес и коментар в Туитър, като заяви, че за него подобни дела са чест.

"Ти от сутрин до вечер сипеш обиди от телевизионни предавания по всеки,

който не е твой поддръжник и сега започваш дело за "обида" срещу мен. Така ли е? Тези дела са чест за мен", посочи Кълъчдароглу.

 

Дискусията между двамата се разпали от изказване на председателя на НРП на 5 април, в което той критикува министърката на социалната политика Сема Рамазаноглу заради случаи със сексуални посегателства в частни образователни институции. Думите му бяха, че 

министърката е "в легнало положение пред някои".

След това президентът окачестви Кълъчдароглу като

"политически перверзник",

на което опозиционният лидер отговори с изказването си пред лекарския съюз.

"Нима не е перверзно да кажеш: "Седя си в Долмабахче (дворец в Истанбул) и гледам жените и момичетата на фериботите, които идват от Кадъкьой"? Човекът, който призна това, е Ердоган", заяви на 7 април Кълъчдароглу.

Става дума за изказване на Ердоган през 2013 г. в телевизионно предаване, в което той критикува лековатото поведение и разголеното облекло на светски ориентираната младеж. 

Всичко това идва на фона на жалбата, която Ердоган пусна срещу германски сатирик, нарекъл го "професионален идиот" в предаването му по немската телевизия ZDF. Вчера канцлерът Ангела Меркел се съгласи с турския президент и това даде зелена светлина на анализаторите да кажат, че тя е паднала в капана му

 

Днес председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер разкритикува Турция заради реакцията й спрямо германския комик. 

Миналата седмица германските прокурори започнаха предварително разследване срещу комика Ян Бьомерман, който обвинява Ердоган и в сексуални контакти с козе и овце.

Песента на комика е реакция на решението на Анкара да привика германския посланик в страната в знак на протест срещу друга предишна сатирична песен, излъчена по германска телевизия, в която Ердоган е осмян по много по-сатиричен начин.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стотинките, които излизат от обращение, тежат колкото Айфеловата кула

Стотинките, които излизат от обращение, тежат колкото Айфеловата кула

България Преди 7 часа

Какъв е последният път на българските монети

Огромно дърво рухна край детска градина в София

Огромно дърво рухна край детска градина в София

България Преди 10 часа

Инцидентът е станал късно следобед, когато родители прибират децата си

Сблъсък между ОАЕ и Саудитска Арабия в Йемен

Сблъсък между ОАЕ и Саудитска Арабия в Йемен

Свят Преди 10 часа

Войната в Йемен блокира стотици туристи на остров

Люта зима във Франция, загинали

Люта зима във Франция, загинали

Свят Преди 11 часа

Общо 26 департамента в западната част на Франция бяха поставени под оранжев код

Сняг, дъжд и наводнения на Балканите - взеха жертва

Сняг, дъжд и наводнения на Балканите - взеха жертва

Свят Преди 11 часа

Проливните дъждове доведоха до преливане на няколко реки

<p>Нидерландия се разграничи от методите на САЩ</p>

Нидерландия се оттегля от мисии на САЩ в Карибите за борба с наркотиците

Свят Преди 11 часа

Холандските военни традиционно работеха в тясно сътрудничество със САЩ, но сега се въздържат от участие след атаките срещу предполагаеми контрабандни плавателни съдове

Ужас в Поляна, снимаха как кола прегазва котка

Ужас в Поляна, снимаха как кола прегазва котка

България Преди 13 часа

Прокуратурата е постановила проверка по случая

<p>Нов обрат по делото на Ангелов срещу Кацаров</p>

Ангелов осъди Кацаров на втора инстанция

България Преди 13 часа

Апелативният съд частично отмени решението на първа инстанция

Времето в САЩ се забави след силна буря

Времето в САЩ се забави след силна буря

Свят Преди 13 часа

Националният институт за стандарти и технологии (NIST) увери обществото, че „времето не е счупено“

Опасна ли е дозата аспирин на Доналд Тръмп? Лекар обясни какво може да се случи

Опасна ли е дозата аспирин на Доналд Тръмп? Лекар обясни какво може да се случи

Свят Преди 13 часа

В интервю за Wall Street Journal Доналд Тръмп призна, че приема 325 мг аспирин дневно за разреждане на кръвта, въпреки че препоръчителната доза е 81 мг

Скандалнo разкритиe за изгорелия бар в Швейцария

Скандалнo разкритиe за изгорелия бар в Швейцария

Свят Преди 14 часа

Повечето от жертвите на пожара са тийнейджъри

НОИ променя начина за проверка на пенсии и обезщетения от 2026 г.

НОИ променя начина за проверка на пенсии и обезщетения от 2026 г.

България Преди 14 часа

Всички е-услуги на НОИ вече са в Единен портал

„Можеше да бъде наистина добър филм, ако не беше…“: Шер разкри тайни от снимачната площадка на „Бурлеска“

„Можеше да бъде наистина добър филм, ако не беше…“: Шер разкри тайни от снимачната площадка на „Бурлеска“

Любопитно Преди 14 часа

Шер и Кристен Бел разказаха за драмите, напрежението и тайните романтични връзки на снимачната площадка на „Бурлеска“, където хаосът и скандалите почти съсипали филма