Т урски бизнесмен търси политическо убежище в България, а съседите ни искат екстрадирането му, защото в родината си е следствен по дело за тероризъм, информира Нова ТВ.

Бизнесменът

има опозиционни възгледи и според българските му адвокати именно затова процесът срещу него в Турция може да се превърне в поредната саморазправа с идейните опоненти на властта.

Затова защитниците му настояват екстрадицията да бъде отказана.

Абдуллах Бююк идва в България преди по-малко от месец, с надеждата да пренесе бизнеса си тук и да търси политическо убежище и завършва с белезници, тъй като в Турция е следствен. Екип на телевизията се среща с него в ареста на софийското следствие. Където остава до окончателното решение на българския съд, който трябва да отсъди дали да го върне обратно в родината му, каквото е искането на турската прокуратура.

В Турция се закриват телевизии. Държавата слага ръка на вестници. Бизнесмени са хвърлени в затвора. С преподавателите се постъпва по същия начин. Някои са затваряни.

Подлагат фирмите ни на финансови проверки. Не е възможно да работиш необезпокояван и да се занимаваш с търговия в такава обстановка, да заявяваш възгледите си и да живееш спокойно”, разказва Бююк.

В Турция той продава домейни в интернет. 43-годишният бизнесмен не крие, че членува в движението „Хизмет” на турския духовен лидер Фетуллах Гюлен. Преди години ислямският духовник е близък съмишленик на президента Реджеп Ердоган и оказва роля за влизането му във властта. До момента, в който разделителната линия между двамата става толкова дълбока, че движението е обвинено в създаване на паралелни структури на властта.  

„Когато Партията на справедливостта и развитието дойде на власт, тя нямаше свои кадри. Затова се възползва от подкрепата на хората от движението „Хизмет”, споделящи възгледите на Фетуллах Гюлен. Тайип  Ердоган си създаде маса от поддръжници и щом прецени, че вече няма нужда от „Хизмет”, започнаха да се появяват проблеми. Той не желаеше да има хора, които биха могли да му бъдат съперници на изборите”, обяснява Бююк.

„Междувременно

през декември 2013 г. започна разследване срещу министри, техни деца и бизнесмени. Сред разследваните беше и синът на Ердоган,

тогава министър-председател. Това предизвика голямо сътресение. Разследването беше прекратено с намесата на Ердоган. Директорът на полицията в Истанбул, областният управител, прокурорите и полицаите, водещи разследването бяха сменени. Към властта беше отправено обвинение за корупция.

Управляващата партия трябваше да намери изход от ситуацията. Тя хвърли вината върху „Хизмет”. Заяви, че има заговор. И така настъпи разривът между тях. Започна кампания за нашето дискредитиране. Срещу нас беше използвана цялата мощ на държавата”, твърди бизнесменът.

Той разказва, че горе-долу по това време правителството на

Ердоган създава специализираните съдилища. Които започват да оказват натиск, върху всеки когото сметнат за опонент.

„В обвинителния акт е записано, че са атакували терористична организация и ние сме тази организация. Твърди се, че сме обсъждали за коя партия ще гласуваме, на кои от студентите в затруднение да отпуснем стипендия. Да помагаш на нуждаещи се няма как да бъде терористична дейност. Срещу нас бе хвърлена клевета”, категоричен е Бююк. Така според обвинителния акт той попада в списъка на т.нар. терористи.

Турция няколко пъти е искала екстрадирането на ислямския духовник  Фетуллах Гюлен, който от години живее в Съединените щати. Досега нито едно от тях не е уважено.

Пред българския съд защитата на Абдуллах Бююк поиска страната ни да откаже искането за екстрадиция. Решението на казуса в залата проследи и дипломат от турското посолство. Адвокатите на Абдуллах Бююк твърдят, че в Турция няма да му бъде осигурен справедлив процес, защото делото му в специализирания съд е засекретено, а на защитника му била отказана възможността да се запознае с материалите по него.   

Според адвокат Димитър Марковски процесът ще бъде използван за политическа саморазправа. След като чу аргументите на защитата, на първа инстанция съдът отказа да уважи искането за екстрадиция.

Решението може да бъде обжалвано. Потърсихме позицията  на турското посолство по случая. И досега нямаме отговор на въпроса ще обжалва ли турската прокуратура решението на българския съд. Без отговор остана и въпросът по какво обвинения Турция иска връщането на Абдуллах Бююк в родината му.

Още за свободата в Турция:

Изборите в Турция: Краят на една епоха

Десетки арести при чистка в турската полиция

Още турски полицаи в ареста заради подозрения в шпионаж

Турската полиция арестува 23 души, много от които - журналисти и мениджъри в медии

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

България Преди 28 минути

Кметът на София Васил Терзиев върна предложението за преразглеждане

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Свят Преди 1 час

ЕК: Русия изобщо не проявява интерес към мир

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Свят Преди 3 часа

Банките ще поемат разходите за инсталирането на електронни системи за заглушаване

<p>Папата тества първото електрическо Ferrari, последва кошмарен старт</p>
Ексклузивно

Папата тества първото електрическо Ferrari за 500 000 евро, последва кошмарен старт

Свят Преди 3 часа

Въпреки че Джон Елкан показа 1000-конното чудовище Luce лично на Светия отец, акциите на Маранело се сринаха, а критиците го разпънаха на кръст

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Любопитно Преди 3 часа

Когато егото се сблъска с традициите – разказваме абсурдните истории на знаменитостите, които разгневиха най-гордата автомобилна марка в света

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

България Преди 3 часа

До окончателното решаване на делото по същество, действат приетите от Столичния общински съвет

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

България Преди 4 часа

Тя е открита в столичния квартал „Борово“

„Тук сме за тенис, не за ревю“: Тенисистки скочиха срещу Наоми Осака заради роклята ѝ

„Тук сме за тенис, не за ревю“: Тенисистки скочиха срещу Наоми Осака заради роклята ѝ

Любопитно Преди 4 часа

Японската звезда Наоми Осака се завърна с гръм и трясък на „Ролан Гарос“. Освен с победа на корта, тя привлече погледите и с екстравагантен тоалет на дизайнерa Кевин Германиер, който обаче предизвика сериозно напрежение сред колежките ѝ

Министър Василев ще дигитализира България

Министър Василев ще дигитализира България

България Преди 4 часа

Иван Василев: Дигиталната трансформация на цялата държава е следващият приоритет

Снимката е архивна

НИМХ предупреждава за четвъртък: Бури и риск от наводнения в 11 области, вижте къде

България Преди 4 часа

Очаква се бурен вятър в Северозапада и силни порои в Централна и Източна България – възможни са материални щети и блокиране на дейности на открито

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

Масов бой в Берковица, човек е ударен с камък по главата

България Преди 4 часа

Днес предстоят разпити на около 20 жители на квартала

Освободиха задържания за мъртвото момиче в Благоевград

Освободиха задържания за мъртвото момиче в Благоевград

България Преди 5 часа

Съдия Узунова посочи, че към момента липсват достатъчно доказателства за вина

,

Smart Face завладява София с логика, хумор и висок адреналин

Любопитно Преди 5 часа

Този четвъртък и петък от 20:00 ч. по NOVA Николаос Цитиридис ще тества интуицията на столичани

Спасиха над 100 нелегални мигранти край Крит

Спасиха над 100 нелегални мигранти край Крит

Свят Преди 5 часа

Мигрантите са качени на плавателни съдове на бреговата охрана

Кейти Прайс откри изчезналия си съпруг, арестуван е в Дубай

Кейти Прайс откри изчезналия си съпруг, арестуван е в Дубай

Любопитно Преди 5 часа

След седмици на пълна неяснота, Лий Андрюс се свърза с Кейти Прайс от телефонна кабина в затвора „Ал Авир“. Британецът твърди, че е задържан от властите в Дубай по подозрение в шпионаж, а моделът изрази облекчението си, че е жив

<p>Радев за оставката на Сарафов: Това е едва началото на процесите по оздравяване на съдебната система</p>

Румен Радев за оставката на Борислав Сарафов: Това е едва началото на процесите по оздравяване на съдебната система

България Преди 5 часа

Приветствам това, че Сарафов се вслуша в призивите на правителството да си подаде оставката, каза Радев