С ърбия изтегли целият персонал на посолството си в Скопие. В сградата в момента няма нито един служител.

Дипломатическият персонал е извикан на консултации в Белград, разкриха македонските власти, получили специална нота по въпроса.

Вероятната причина е неофициална информация, че Македония ще подкрепи членството на Косово в ЮНЕСКО. 

Сръбски и македонски медии: Русия иска да спре промените в Македония

"Крик": Спецагент и лидерът на сърбите дърпали конците в Македония

От външното министерство в Скопие уточниха че "не са запознати с причините за решението" на Белград да изтегли дипломатите си.   

За защитата на сигурността на посолството се предприемат всички необходими мерки, уточниха още от македонското МВнР.

Сръбският посланик в Скопие Душанка Дивяк-Томич е препоръчала на журналисти в родината си да попитат външното министерство в Белград за причините за изтеглянето.

Според източници на агенция "Максфакс" по този начин Белград реагира на информацията, че Македония ще подкрепи членството на Косово в културната агенция на ООН ЮНЕСКО. От Скопие нито потвърдиха, нито отрекоха това решение (виж долу)  

Сръбският президент Александър Вучич заяви, че служителите на посолството в Скопие са изтеглени заради "достатъчно доказателства от компетентните разузнавателни служби относно много настъпчивите действия срещу сръбските власти и институции". 

По-късно външният министър Ивица Дачич потвърди, че дипломатите са извикани в Белград поради

"потвърдено засилено действие срещу Република Сърбия".

Дачич допълни, че персоналът най-вероятно ще бъде обратно в Скопие следващата седмица. "Недвусмислено искаме добри отношения с Македония, но е наше задължение да защитим интересите си", допълни Дачич.

Временното връщане на посланик, консули и други дипломати е възприета ранна мярка при възникване на сериозни проблеми в отношенията между две страни. 

От македонското правителство също коментираха случая, като използваха възможността да обяснят решението си при гласувана на членството на Косово в ЮНЕСКО. 

"Правителството на Република Македония ще има предвид позициите на страните членки на ЕС",

гласи официалното съобщение. 

Сръбската агенция "Танюг" изтъкна, че това е промяна в позицията на правителството на Зоран Заев, който само преди месеца е заявил, че страната му със сигурност ще остане неутрална при гласуването на членството на Косово в ЮНЕСКО.

Малката балканска страна се отдели от бивша Югославия през 1999, а през 2008г. официално обяви независимостта си от Сърбия. Белград и до този момент не признава независимо Косово.

Това е поредна ескалация и на напрежението между Скопие и Белград в последните месеци. 

В началото на юни бе разкрит секретен доклад на македонската Дирекция за сигурност и контраразузнаване, в който

сръбски дипломати и държавни служители бяха обвинени, че работят за задържането на Македония в сферата на влияние на Русия.

Сред споменаваните имена в доклада е служителя на сръбските спецслужби Горан Живайлевич. Той беше забелязан сред нахлулите в македонския парламент на 27 април, когато местни националисти нанесоха побой на някои депутати, сред които и на днешния премиер Зоран Заев.

Македонските служби свързват Русия и Сърбия с пораждането на напрежението тогава. Миналата седмица македонската външна министърка открито заговори за руска намеса във вътрешните работи на страната, което възмути Москва.

Друг повод за напрежение между Скопие и Белград се появи, след като миналия месец сръбският външен министър

Ивица Дачич нарече "грешка" признаването на Република Македония с това й име по време на визитата му в Атина.

Гърция води спор с Македония относно името на страната заради което в международни документи официалното название на западната ни съседка е Бивша Югославска Република Македония. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Орбан обвини Киев за намерените експлозиви в сръбския участък на газопровод

Орбан обвини Киев за намерените експлозиви в сръбския участък на газопровод

Свят Преди 6 часа

"Украйна от години работи за прекъсване на (руските) газови доставки за Европа", каза унгарският премиер

Израелският военен началник обеща засилване на ударите срещу "Хизбула" в Ливан

Израелският военен началник обеща засилване на ударите срещу "Хизбула" в Ливан

Свят Преди 7 часа

Това заяви началникът на израелската армия, генерал-лейтенант Еял Замир

,

Гардиън: Унгария избира между досегашния курс и промяна

Свят Преди 10 часа

Унгарците ще гласуват на 12 април на най-значимите избори в Европа тази година

,

Северна Македония намали акцизите на горивата

Свят Преди 10 часа

Решението беше обявено на пресконференция от премиера Християн Мицкоски

.

Десетки мигранти са в неизвестност след корабокрушение в Средиземно море

Свят Преди 11 часа

От началото на 2026 г. най-малко 683 мигранти са загинали или са в неизвестност при опити да прекосят морето

Сбогом на Малдивите и Венеция? Учените посочиха кои легендарни дестинации губим завинаги

Сбогом на Малдивите и Венеция? Учените посочиха кои легендарни дестинации губим завинаги

Любопитно Преди 11 часа

Учени предупреждават, че много легендарни места ще изчезнат завинаги

,

Полицията в Залцбург залови българи крадци на гуми

Свят Преди 11 часа

В петък вечер двамата българи – на 45 и 48 години – отишли с микробус до склад на фирма за продажба на гуми с намерението да влязат вътре с взлом

.

Кралското семейство се събра в Уиндзор за Великден, бившият принц Андрю остана в сянка

Любопитно Преди 12 часа

Крал Чарлз III и принцеса Кейт присъстваха на традиционната литургия в параклиса „Сейнт Джордж“, докато скандалите около по-малкия брат на монарха доведоха до неговото отсъствие

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Зеленски: Русия предоставя на Иран разузнавателна информация за израелски енергийни обекти

Свят Преди 12 часа

Това заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски на 5 април – поредното от серия украински твърдения, че Москва оказва военна подкрепа на Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

„Вторник ще бъде Денят на електроцентралите“: Доналд Тръмп с остра закана към Техеран

Свят Преди 12 часа

Американският президент предупреди Иран, че страната ще се превърне в „ад“, ако не отвори Ормузкия проток, и обяви предстоящи удари по цивилни обекти

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

Атанас Запрянов: Самостоятелната отбрана е непосилна за България

България Преди 13 часа

Военният министър подчерта, че сигурността на страната е гарантирана чрез НАТО

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Орбан: Откриха експлозиви в Сърбия край газопровод, доставящ газ за Унгария

Свят Преди 13 часа

Унгарският премиер заяви, че президентът на Сърбия Александър Вучич го е информирал в телефонен разговор

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Сикрет Сървис разследва стрелба до Белия дом

Свят Преди 14 часа

След "обстойно претърсване на парка и околността" не е бил открит заподозрян, се посочва в изявлението

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

Автобус пламна в движение в центъра на Пловдив

България Преди 14 часа

Причините за инцидента все още се изясняват

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Вучич: Открити са взривни вещества край газопровода "Балкански поток"

Свят Преди 14 часа

Вучич предупреди за сериозна заплаха за енергийната инфраструктура

Пожар в хоспис в София

Пожар в хоспис в София

България Преди 15 часа

Произшествието е ликвидирано с осем пожарни автомобила