П резидентът на САЩ Джо Байдън обясни неуспешните си дебати миналата седмица със своя съперник на изборите през ноември Доналд Тръмп с умората, натрупала се от посещения в чужбина в последно време, предаде Франс прес.

*Във видеото вижте: Байдън срещу Тръмп: Дебатът на годината

 

Представянето на Байдън бе възприето от мнозина като провал и макар президентът да не дава индикации, че възнамерява да напусне надпреварата, и да бе защитен от някои представители на своята партия, се чуха и призиви към 81-годишния демократ да се оттегли. Миналия месец Байдън посети Франция и Италия.

Пелоси: Въпросът за състоянието на Байдън е легитимен

На среща с донори на своята партия близо до Вашингтон президентът на САЩ призна, че не е било "много умно" от негова страна "да пътува няколко пъти по света" малко преди да се изправи срещу Тръмп. "Не послушах моите съветници" и "почти заспах" по време на дебатите, довери той.

Байдън подчерта, че "това не е извинение, а обяснение".

Вицепрезидентката на САЩ Камала Харис междувременно отново подкрепи държавния глава, на фона на призивите към него да се оттегли и в момент, когато тя е сред споменаваните възможни кандидати на Демократическата партия.

Доклад: Джо Байдън е претърпял "когнитивен упадък" през последните шест месеца

"Горда съм" да бъда в тандем с Джо Байдън на изборите през ноември. Той "е нашият кандидат", даде да се разбере Харис пред телевизия Си Би Ес Нюз. "Вече победихме Доналд Тръмп веднъж и отново ще го победим", изрази увереност тя.

С тези изявления Белият дом се опитва да ограничи щетите от неуспешното представяне на Байдън по време на дебатите, отбелязва АФП.

Днес президентът демократ ще има среща с губернаторите на щати от своята партия.

Лойд Доджет, който представлява Тексас в Камарата на представителите, стана първият американски конгресмен, призовал Байдън да се оттегли.

Джо Байдън избягва въпросите за бъдещето си, докато взривява Върховния съд

След като се върна от чужбина, президентът на САЩ прекара шест дни в резиденцията си в Кемп Дейвид, за да се подготви за дебатите с помощта на свои съветници, отбелязва АФП.

Проучванията на общественото мнение междувременно не са особено обнадеждаващи за американския президент.

Три четвърти от участниците в анкетата, представена вчера от телевизия Си Ен Ен, смятат, че Демократическата партия би имала по-добри шансове на изборите през ноември с друг кандидат. Тръмп води на Байдън с 49 процента срещу 43 на сто - без промяна от предишното подобно допитване, проведено през април. Камала Харис би загубила с по-малко - сондажът й отрежда 45 процента срещу 47 на сто за републиканеца.

Според проучване, проведено от института "Ипсос" за Ройтерс, една трета от демократите са на мнение, че Байдън трябва да се оттегли от надпреварата. Нито един от видните представители на партията обаче не би се представил по-добре от президента на изборите на 5 ноември, показва анкетата. Тя отрежда на Байдън и Тръмп по 40 процента подкрепа сред регистрираните избиратели, което навежда на мисълта, че президентът не е загубил позиции след дебатите, отбелязва Ройтерс.

За сметка на това според допитването бившата първа дама на САЩ Мишел Обама би победила републиканеца със сериозна разлика, ако се изправи срещу него. "Ипсос" й отрежда резултат от 50 процента срещу само 39 на сто за Тръмп.

Кандидадът на републиканците е събрал през второто тримесечие на годината дарения в размер на 331 милиона долара, съобщиха междувременно от неговия щаб. Тази сума е с близо 50 милиона долара повече от 264-те милиона долара, с които се е сдобила кампанията на Байдън.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Свят Преди 47 минути

Полицията не назова името на задържания, но израелски медии съобщиха, че става дума за Цахи Браверман – настоящ началник на кабинета на Нетаняху

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 1 час

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

България Преди 2 часа

Движението в района на ВЕЦ "Пасарел" временно се осъществява двупосочно в една лента

<p>Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия</p>

Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия

Свят Преди 2 часа

От средата на седмицата Югоизточна Австралия е в плен на гореща вълна, довела до избухването на горски пожари

<p>София се дави в боклук: Трифонов обвини кмета Терзиев в &quot;некадърност&quot;</p>

София се дави в боклук: Слави Трифонов обвини кмета Васил Терзиев в "некадърност"

България Преди 3 часа

Лидерът на ИТН обвинява кмета Васил Терзиев за кризата с отпадъците, хаоса в движението и лошото почистване на снега

<p>Експлозия&nbsp;след сватба в Исламабад, загинаха младоженците и още шестима</p>

Газова бутилка избухна след сватба в Исламабад, загинаха младоженците и още шестима

Свят Преди 3 часа

Полицията съобщи, че експлозията е станала в жилищен район в центъра на Исламабад и че властите разследват причината

<p>Руските сили завзеха още едно село в украинската Запорожка област</p>

Москва: Руските сили завзеха още едно село в украинската Запорожка област

Свят Преди 3 часа

Министерството допълни, че руските войски са нанесли удари по украинско оръжейно предприятие и енергийни съоръжения

Прекъсването на интернет достъпа в Иран продължава над 60 часа

Прекъсването на интернет достъпа в Иран продължава над 60 часа

Свят Преди 4 часа

Ограниченията върху интернет достъпа бяха въведени в четвъртък вечерта в цял Иран

<p>ДСБ с настояване за 100% машинно гласуване</p>

"Демократи за силна България" с настояване за 100% машинно гласуване

България Преди 4 часа

ДСБ предупреждава за най-трудната година за страната от десетилетия и вижда три взаимно усилващи се риска – геополитически, корупционен и икономически

Иран: Американските бази и Израел - "легитимни цели" при намеса в страната

Иран: Американските бази и Израел - "легитимни цели" при намеса в страната

Свят Преди 4 часа

Коментарите на Галибаф са първите, които включват Израел като потенциална цел при ирански удар

ПСС провежда акция за ранен турист под Мусала

ПСС провежда акция за ранен турист под Мусала

България Преди 5 часа

Екип от Боровец от шест души е в процес на транспортирането му от заслона до болнично заведение

Хартиен "отрязък" вместо 200 евро заблуди продавач в Разградско

Хартиен "отрязък" вместо 200 евро заблуди продавач в Разградско

България Преди 5 часа

По случая е започната проверка за измама

След "буферния период" НАП следи за спекулативни цени в магазините

След "буферния период" НАП следи за спекулативни цени в магазините

Пари Преди 5 часа

Над 1000 са проверките, извършени от началото на годината, уточни Христо Марков

Израел е в състояние на повишена готовност за евентуална намеса на САЩ в Иран

Израел е в състояние на повишена готовност за евентуална намеса на САЩ в Иран

Свят Преди 6 часа

Доналд Тръмп неведнъж заплаши и предупреди иранските управляващи да не използват сила срещу демонстрантите

Албена Михова: Комедията е подценявана, а системата в образованието спъва децата

Албена Михова: Комедията е подценявана, а системата в образованието спъва децата

Любопитно Преди 6 часа

Актрисата говори за професионалните си граници, мястото на хумора, личните избори и обществените промени в разговор с Мариян Станков - Мон Дьо

Как християнството вдъхнови монашеството и подвига на Теодосий Велики

Как християнството вдъхнови монашеството и подвига на Теодосий Велики

България Преди 6 часа

На преподобния Теодосий Велики християнството дължи създаването и образцовото устройство на първите общежителни манастири