С ър Алфред Джоузеф Хичкок е английски кинорежисьор, продуцент, сценарист, създател на много от похватите в жанра на психологическия трилър.

Известен като "Господарят на съспенса", той има успешна кариера в британското нямо кино и в първите ленти, които са озвучени. Обявен е за най-добрият режисьор на Англия.

Алфред Хичкок се ражда на 13 август 1899 година в Лондон в семейството на стриктни католици. Той е вторият син и най-малкото от трите деца на Уилям Хичкок, продавач на зеленчуци и птици, и Ема Джейн Хичкок.

Вижте снимки от живота на Хичкок в нашата галерия

Кръстен е на брат на баща му. Алфред се описва като много самотен и затворен в детските си години, като това от части се дължи на факта, че е с наднормено тегло.

Претърпява много жестоки наказания от родителите си, което по-късно се отразява на филмите, които създава.

Източник: GettyImages/Guliver

Хичкок посещава йезуитското училище "Св. Игнаций", а след това Лондонския университет.

Първата работа на Алфред е като чертожник и дизайнер на реклами. През този период той започва да се интересува от фотография и е нает като дизайнер на заглавни надписи във филм на лондонския клон на филмовата компания, превърнала се по-късно в "Парамаунт Пикчърс".

През 1920 г. получава постоянна работа в киностудиото "Айлингтън", където в продължение на няколко години изработва дизайна на титри за неми филми.

След известно време започва работа като асистент-режисьор.

През 1924 г. Алфред заминава за Германия с режисьора Греъм Кътс, за да снимат филма "Принцесата и цигуларят", чийто съавтор на сценария е Хичкок.

Там той наблюдава част от снимките на "Последният човек" на Фридрих Мурнау и остава силно впечатлен от неговата работа.

По-късно той ще използва много от сценографските техники на Мурнау в своите собствени филми.

През 1925 г. Хичкок режисира първия си филм и започва да прави "трилърите", с които става известен. През 30-те години режисира класическите съспенси "Човекът, който знаеше твърде много" и "39-те стъпала".

През 1939 г. Алфред напуска Англия и отива в Холивуд. Първият филм, който прави там е "Ребека", който печели "Оскар" за най-добър филм.

Източник: GettyImages/Guliver

Сред най-известните ленти на талантливия режисьор са "Психо", "Птиците", "Марни" и "Прозорец към двора".

Неговите творби са известни със своите ярки изображения на насилие, въпреки че много от сюжетите всъщност служат за примамка и са инструмент, чиято цел е разбирането на многопластови психологически образи.

Появите на режисьора в собствените му филми, както и неговите интервюта, филмови трейлъри и тв програма "Афред Хичкок представя" го правят културна икона.

На 2 декември 1926 г. Алфред се жени за Алма Ревил, която работи като асистент-режисьор на "Наемателят", една от първите успешни ленти на режисьора. Хичкок и Алма имат едно дете - бъдещата актриса Патриша Хичкок, която се ражда през 1928 г.

Алфред Хичкок режисира над 50 пълнометражни филма, а кариерата му продължава 60 десетилетия, той е легенда със своите иновативни похвати и техники.

Хичкок притежава още една уникална способност, която нарича “Всевиждащото око” - умее да види филма още преди да е заснет.

Самият той споделя, че за него работата приключва след оформяне на режисьорската книга. Снимачният период и монтажа са “необходимата досада”.

През 1979 г. "кралят на ужаса" получава признание за цялостно творчество от Американския филмов институт, а една година по-късно кралица Елизабет II го посвещава в рицарство.

На 29 април 1980 г. Хичкок умира спокойно в съня си в Бел Еър, Калифорния. Жена му - Алма Ревил, наричана Лейди Хичкок, умира една година по-късно.

Вижте още за известния режисьор във видеото от канала "Портретъ" във Vbox7.com

Научете още интересни факти за:

Филмовата звезда, която не забрави откъде е тръгнала

Едит Пиаф – от уличен музикант до Карнеги Хол

Безсмъртната принцеса на Холивуд - Одри Хепбърн

Цялата история на вечната Мерилин Монро в по-малко от 7 минути

НАСА съобщи, че е открила вода на Марс. От ВиК обмислят как да я включат в сметките.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Въпреки протестите Съветът на ЕС одобри сделката с Меркосур

Въпреки протестите Съветът на ЕС одобри сделката с Меркосур

Свят Преди 24 минути

Споразумението ще създаде огромен пазар от над 700 милиона души

Папата: Остра дискриминация към християните в Европа и Америка

Папата: Остра дискриминация към християните в Европа и Америка

Свят Преди 37 минути

Папата: Пространството на свободата на словото в западните страни "стремително се стеснява"

ЦГМ с важна информация за годишните карти за градски транспорт

ЦГМ с важна информация за годишните карти за градски транспорт

България Преди 1 час

От 1 януари 2026 г. ЦГМ премина към разплащане в евро

<p>Зад удара с &bdquo;Орешник&ldquo; край Полша &ndash; какво цели Путин?</p>

Путин се опитва да сплаши страните от НАТО, нанасяйки удар с "Орешник“ в близост до Полша

Свят Преди 1 час

"Това е оръжие, с което Путин не за първи път заплашва Запада“, отбелязва Юрий Игнат

.

Банките ще работят извънредно в събота за обмяна на левове в евро

България Преди 1 час

Банките ще осигурят допълнителен персонал и ясна организация на обслужването

Полицията издирва 38-годишна жена от Украйна

Полицията издирва 38-годишна жена от Украйна

България Преди 1 час

По данни на нейни близки телефонът ѝ е изключен от последния ден на миналата година

Прокурори и следователи: Има политически натиск върху съдебната власт

Прокурори и следователи: Има политически натиск върху съдебната власт

България Преди 2 часа

Ето какво се посочва в позиция на Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите в България:

15 млн. евро ще струва на България домакинството на Giro d'Italia 2026

15 млн. евро ще струва на България домакинството на Giro d'Italia 2026

България Преди 2 часа

Решението за отпускане на средствата беше взето на заседание на МС

Какви ресурси има Венецуела - освен най-големите запаси от нефт в света?

Какви ресурси има Венецуела - освен най-големите запаси от нефт в света?

Свят Преди 2 часа

Венецуела разполага с най-големите нефтени резерви в света, деветите по големина запаси на природен газ и обширни неизползвани минерални ресурси, включително злато

Цяла България е предупредена! Опасно време - сняг, дъжд и поледици в събота

Цяла България е предупредена! Опасно време - сняг, дъжд и поледици в събота

България Преди 2 часа

Предупрежденията са три за събота, 10 януари - за обилни валежи от дъжд, сняг и за образуване на поледици

<p>Андрю е получил 15 милиона лири от олигарх с корупционни връзки</p>

ВВС: Андрю е получил 15 милиона лири от олигарх с корупционни връзки

Свят Преди 2 часа

„Тези твърдения трябва да бъдат надлежно разследвани както от парламента, така и от съответните национални агенции. Никой не е над закона“

Неверните твърдения на Тръмп за убийството в Минеаполис

Неверните твърдения на Тръмп за убийството в Минеаполис

Свят Преди 2 часа

В Минеаполис служител на имиграционната служба ICE застреля 37-годишна жена

"Алианс за права и свободи" подаде документи за официална регистрация като политическа партия

"Алианс за права и свободи" подаде документи за официална регистрация като политическа партия

България Преди 3 часа

От формацията заявяват, че регистрацията отразява ясната им воля да изградят модерна, демократична и отговорна формация

<p>Арестуваха 72-годишен мъж за блудствени действия с малолетна</p>

Арестуваха 72-годишен мъж за блудствени действия с малолетна в Благоевградско

България Преди 3 часа

Смята се, че за целта той използвал сила и положение на зависимост

Одобриха създаването на нова детска болница в Бургас

Одобриха създаването на нова детска болница в Бургас

България Преди 3 часа

Лечебното заведение ще носи името "Св. Анастасия"