С еверните елени са известни с това, че дърпат шейната на Дядо Коледа, но уникалното при тях е зрението им, което им помага да намират храна, съобщи Асошиейтед прес.

На Коледа Рудолф и останалите елени от впряга могат да се радват на изобилието от милиони моркови, оставени за тях от децата по света, но иначе трудно намират какво да ядат в студените и пусти снежни условия. Затова очите им са еволюирали, така че по-лесно да виждат любимата си храна, обясняват учени от колежа Дартмут в Ню Хампшир и Университета Сейнт Андрюс в Шотландия. 

Резултатите от изследването са публикувани в сп. i-Perception.

"Те са били някак си незабележими в летописите на очната неврология, но сега настъпва техният миг, защото имат наистина интересна визуална система", казва Натаниъл Домини, професор по антропология в Дартмут, който е съавтор на изследването. 

От години учените знаят, че огледалната тъкан в очите на северните елени променя цвета си от зеленикаво златисто през лятото до яркосиньо през зимата - процес, за който се смята, че усилва слабата светлина през полярната зима. Но те не бяха сигурни какво означава друг любопитен факт - за разлика от други бозайници северните елени могат да виждат светлина в ултравиолетовия спектър.

"Повечето животни, които са активни в условията на дневна светлина, избягват ултравиолетовата светлина. Ултравиолетовата светлина е вредна. Снегът отразява ултравиолетовата светлина, което е проблем и затова хората получават снежна слепота", обяснява Натаниъл Домини.

Някои учени смятат, че зрението на северните елени е еволюирало, за да предпазва животните от хищници, позволявайки им да забелязват белите вълци на фона на снежния пейзаж например. Новото изследване посочва друга възможност -  храната.

Северните елени се хранят предимно със светъл мъх, който всъщност не е мъх, а по-скоро вид лишей, растящ на подобни на килими петна по северните ширини. Изследователите се отправят към планината Кърнгормс в Шотландия, където се срещат повече от 1500 вида лишеи и единственото във Великобритания стадо северни елени. Те откриват, че мъхът, който обичат северните елени, поглъща ултравиолетовата светлина, което означава, че белите лишеи, които хората трудно виждат на фона на снега, се открояват като тъмни петна за животните.

"Тези животни отчаяно търсят храна и ако могат да намерят достатъчно лишеи, тогава имат предимство", казва Домини.

Знаете ли къде е погребан истинският Дядо Коледа? Вижте неговата история

Тази особеност при северните елени може да помогне на хората. Проведени са много фармакологични изследвания върху лишеите, тъй като те имат антиоксидантни свойства. Ако се съди по очите на северните елени, които позволяват да бъдат изложени на ултравиолетова светлина, може да има някакъв механизъм, който да ги предпазва от увреждане, обяснява Домини.

"Очите на северния елен са пълни с аскорбинова киселина или витамин С, а витамин С е просто страхотен за възстановяване на увредените клетки", уточнява  той.

Имайки предвид това, Домини актуализира съвета, който е дал след написването на статия от 2015 г., в която изследва защо червеният нос на северния елен би бил идеален за направляване на шейната на Дядо Коледа. Тогава той препоръчва на децата да оставят на Рудолф бисквити и друга висококалорична храна, за да могат да компенсират телесната топлина, която губи през носа си. Сега той казва да се съсредоточат върху очите му и да оставят млякото и бисквитите за Дядо Коледа.

"Най-доброто нещо, което да им предложим, за да предпазим очите им, би било нещо богато на витамин С. Портокалов сок, моркови, това биха били идеалните лакомства за северните елени в навечерието на Коледа", казва той.

- Ало, скъпа, обаждам се да ти кажа, че след работа ще пием бира с приятели. - Какво каза? - Казах, че се прибирам веднага.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мистериозното "Радио на Страшния съд" в Русия пусна "Кралят на лебедите"

Мистериозното "Радио на Страшния съд" в Русия пусна "Кралят на лебедите"

Свят Преди 1 минута

UVB-76 е известна с кратките криптирани съобщения, които излъчва по време на предаванията си, а музиката по станцията е рядкост

Швейцария замрази активите на Николас Мадуро

Швейцария замрази активите на Николас Мадуро

Свят Преди 23 минути

Замразяването влиза в сила с незабавно действие и ще бъде валидно за четири години или до следващо нареждане

<p>Мистериозна розова слуз на плаж в Тасмания поражда опасения</p>

Мистериозна розова слуз на усамотен плаж в Тасмания поражда опасения

Любопитно Преди 1 час

Агенцията за опазване на околната среда заявява, че подобни явления са "естествен процес", но морски учен предупреждава, че разрастването е "значително" през последните часове

<p>Джокович напусна асоциацията на тенисистите</p>

Джокович напусна Професионалната асоциация на тенисистите

Свят Преди 1 час

Джокович: За мен тази глава вече е затворена

НСО с мерки за сигурност по повод отбелязването на Богоявление в София

НСО с мерки за сигурност по повод отбелязването на Богоявление в София

България Преди 1 час

Събитието започва в 11.00 часа пред Паметника на Незнайния воин

<p>Зеленски назначи бивш&nbsp;канадски заместник-премиер за икономически съветник</p>

Зеленски назначи бившия канадски заместник-премиер Кристиа Фрийланд за икономически съветник

Свят Преди 1 час

Тя е определяна като експерт в "привличането на инвестиции и осъществяването на икономически трансформации"

Зрителите избраха NOVA в новогодишната нощ

Зрителите избраха NOVA в новогодишната нощ

Любопитно Преди 2 часа

Телевизионната аудитория в активна възраст изпрати старата година и посрещна новата 2026-а с програмата на медията

16-годишен катастрофира край Мадан

16-годишен катастрофира край Мадан

България Преди 2 часа

Той се е ударил в паркиран край пътя друг автомобил

Снимката е илюстративна

Жена в болница три пъти за година заради любимия чай

Свят Преди 2 часа

Любимият билков чай предизвика сериозни здравословни проблеми – симптомите изчезнаха след отказ от женско биле

Самолет кацна аварийно, след като двигателят му пламна във въздуха

Самолет кацна аварийно, след като двигателят му пламна във въздуха

Свят Преди 2 часа

Самолетът се приземил благополучно, а всички пътници и екипаж са излезли без наранявания

Маймуна потроши магазин за китари

Маймуна потроши магазин за китари

Свят Преди 2 часа

Капуцин канел е бил заловен в неделя, 4 януари, след като е бил забелязан да буйства в музикалния магазин в Тенеси

Дискотеката, превърнала се в крематориум: Колко достъпен е нощният живот за тийнейджъри в Швейцария

Дискотеката, превърнала се в крематориум: Колко достъпен е нощният живот за тийнейджъри в Швейцария

Свят Преди 2 часа

Последните 16 души, загинали при пожара в бар в швейцарския ски курорт Кран Монтана на Нова година, са идентифицирани

<p>Колко богат е Мадуро, който някога е бил шофьор на автобус</p>

Колко богат е „заловеният“ президент Николас Мадуро, който някога е бил шофьор на автобус

Свят Преди 2 часа

Ограничената информация за богатството на Мадуро и съпругата му показва изненадващо малки активи

Осъдиха 10 души за кибертормоз срещу Брижит Макрон

Осъдиха 10 души за кибертормоз срещу Брижит Макрон

Свят Преди 2 часа

Осем мъже и две жени на възраст от 41 до 65 години бяха обвинени в публикуване на „многобройни“ неверни твърдения за съпругата на Еманюел Макрон