С гушена между долините на реките Струма и Места, Пирин е втората по височина планина в България и седма в Европа.
Най-високият ѝ връх Вихрен (2914 м) се намира в северната част на планината. Особеното за него е, че изглежда по различен начин в зависимост от това от коя страна се наблюдава.
Например, погледнат от гр. Банско, Вихрен прилича на пресечена пирамида, а взирайки се в него от юг - наподобява четиристенна пирамида.
Старото име на върха е Елтепе, което в превод означава "върхът на бурите".
Вижте спиращата дъха красота на Пирин в нашата галерия.
Скалите, които изграждат Вихрен, са мрамори, които не задържат вода, заради което в района на върха няма реки и езера. Най-близките езера са Влахините на югозапад.
Растителността по склоновете на Вихрен е бедна, включва предимно трева и лишеи, докато животинският свят е по-богат. Има птици, дребни гризачи и диви кози.
За да изкачите върха, трябва да се въоръжите с много търпение,
топли дрехи и с поне един фотоапарат, защото ще ви се прииска да видите тези гледки отново и отново.
А ако сте от планинарите, които обичат да им е трудно, на всяка цена трябва да стигнете до Кончето. Казват, че погледнеш ли света от това вълшебно място, разбираш колко незначителен е човек пред природата и завинаги оставаш променен.
Кончето е най-опасният туристически маршрут в Пирин.
Представлява тесен ръб, който свързва върховете Кутело и Бански Суходол на височина от 2800 метра.
Стара история гласи, че преди време, когато участъкът не е бил обезопасен с метално въже, туристите го възсядали и минавали по него с пълзене. Заради това започнали да го наричат Кончето.
Какви гледки разкрива Вихрен и с какво омайва природата на Пирин планина вижте в нашата галерия.
Вижте още:
Беласица - планина на три държави
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!