0

З латно лице с патинирани тюркоазени очи се взира в тъмнината. Около него са осветени три други бронзови глави - някои от тях са с плоски върхове, други - със закръглени - и всички те са гледани от гигантска бронзова статуя, висока почти 3 метра. Всички имат едни и същи пронизващи, ъгловати очи.

Има нещо в "Лицата на Сансиндуй" - както се нарича тази колекция от скулптури - което е едновременно познато и чуждо. Понастоящем изложени в Дворцовия музей в Хонконг, те може да изглеждат като майски или ацтекски за нетренираното око, но тези скулптури на повече от 3000 години не са открити в близост до древните цивилизации на Мезоамерика. Те са открити в китайската равнина Чънду, на археологически разкопки, наречени Сансиндуй (което се превежда като "могила с три звезди").

Разкриха мистериозното изчезване на древна китайска цивилизация

Смятан за най-големия и най-стария обект, останал от царство Шу - цивилизация в Югозападен Китай, за която някога се е споменавало само в митове и легенди - Сансиндуй е открит едва през 20-те години на ХХ век, когато фермер се натъква на предметите, докато копае напоителен ров. Оттогава е установено, че на мястото се намират руините на древен град, състоящ се от резиденции, жертвени ями и гробници, оградени с високи глинени стени. Археолозите от музея "Сансиндуй" твърдят, че градът е създаден преди около 4800 до 2800 години, докато не е бил изоставен около 800 г. пр.н.е. по неизвестни причини.

Китайското правителство отдавна популяризира Сансиндуй като доказателство за дългата и непрекъсната история на страната - откритията са включени в учебниците по история повече от десетилетие. И макар че хиляди посетители вече са се стекли към новаторската изложба в Хонконг, някои анализатори предполагат, че предметите се използват и в подкрепа на визията на китайското правителство за национална идентичност.

Мистериозният и талантлив Шу

Смята се, че царството Шу, възникнало в басейна на Съчуан през бронзовата епоха, се е развило независимо от обществата в долината на Жълтата река, които традиционно се смятат за люлка на китайската цивилизация. Неговите жители създават изящно изработени предмети от бронз, нефрит, злато и керамика, изобразяващи фантастични зверове, царе, богове и шамани с изпъкнали очи и уголемени уши.

Около 120 от предметите в момента са изложени в Хонконг и за първи път много от тези предмети, повечето от които са разкопани между 2019 и 2022 г., се показват извън провинция Съчуан.

Забележително е, че скулптурите предхождат Теракотената армия - колекция от глинени статуи, изобразяващи армиите на първия китайски император Цин Шихуан - с поне 1000 години. Уанг Шенгю, асистент-куратор в Дворцовия музей, заяви пред CNN, че предметите са много по-напреднали, по-изобретателни и по-артистични от тези, които се произвеждат навсякъде другаде в Китай по това време.

Китайските тайни: Смъртоносното проклятие, което пази теракотената армия

"Може да се каже, че е много скулптурна и много артистична. Можете да си представите колко величествена е била тя. От върха над носа му и по целия път нагоре, според намерените фрагменти от археолозите, той щеше да е висок над 1,5 метра. Краят на косичката е на рамото му", казва Уанг при откриването на изложбата, посочвайки бронзова фигура с височина около метър и половина, чиято фантастична, сплетена коса се простира три пъти над височината на тялото и, ако не беше счупена, щеше да се простира много повече.

За царството Шу се знае малко, освен това, което е открито на обекта с площ 3,6 кв. км край Чънду. Няма данни за писмен език на Шу, а историческата литература съдържа оскъдна информация за културата му, освен шепа митове и легенди, включително споменаване на цар на Шу, наречен Кан Кон, за когото се твърди, че имал изпъкнали очи - може би това обяснява защо толкова много от 13 000-те реликви, открити на обекта, са с изпъкнали очи.

След като държавата Шу е завладяна от династията Цин през 316 г. пр.н.е., културата Шу е "погребана" под "основната" култура, която по-късно се появява в централната част на Китайската равнина, пишат китайските власти в подадения от ЮНЕСКО през 2013 г. проект за признаване на Сансиндуй и два близки археологически обекта за обекти на световното наследство. Понастоящем те са в "предварителния списък" на ЮНЕСКО.

От 1986 г. насам в осемте разкопани ями в Сансиндуй са открити гигантски маски на богове с луковични очи, подобни на насекоми, и стърчащи уши, митични същества със зейнали усти и почти 4-метрова бронзова скулптура на "дърво на живота", украсена с орнаменти като коледна елха. Всички предмети са намерени разбити, изгорени и заровени, което кара експертите да смятат, че ямите са били използвани за ритуални жертвоприношения. Някои от тях вече са старателно реконструирани от археолозите.

"Възстановяването на дървото отне 10 години", казва Уанг Шенгю, асистент-куратор в музея, който е помогнал за създаването на изложбата.

Дървото не е изложено в Хонконг, тъй като се смята за твърде ценно, за да бъде изпратено в чужбина, но в музея е изложена част от едно от шестте други открити дървета и орнаменти, както и 3D холографска проекция на това как според експертите би изглеждало дървото - неговите пластове и клони са украсени с птици, цветя, плодове, дракони, камбанки, както и с орнаменти от нефрит и златно фолио. Предполага се, че декорите са били част от театрално пространство.

"Исторически мит" за една непрекъсната цивилизация

Изложбата поставя тези предмети в контекста на други древни цивилизации и включва Шу сред многото общества, съществували в "5000-годишната история" на страната. Според прессъобщение на организаторите при откриването служители на музея и правителството на Хонконг са подчертали "непрекъснатостта, изобретателността, единството, всеобхватността и акцента върху мира и хармонията" на китайската история.

Хенри Танг, председател на управителния орган на културния квартал "Западен Коулун" (където се намира Дворцовият музей) и бивш кандидат за висшия ръководен пост в Хонконг, заяви в изявление, че кварталът и музеят се стремят да "насърчават културния и художествения обмен между Китай и света, да "разказват добре историята на Китай" и да укрепват културното самочувствие на обществото".

Според Иън Джонсън, старши сътрудник по изследвания на Китай в американския мозъчен тръст "Съвет за международни отношения", обаче разказът, че царство Шу е било изконно китайско, е спорен.

"През последните няколко десетилетия Китайската комунистическа партия се опитва да прокара историческия мит, че всички народи, които някога са живели в сегашните граници на Народната република, са "китайци. Основната идея е, че КНР (Китайската народна република) обхваща хора, които по естествен начин принадлежат един към друг и следователно, от днешна гледна точка, образуват една нация. Следователно всяко усилие за автономия или дори независимост е табу - то противоречи на историята", казва той.

Китайската народна република е създадена през 1949 г. и нейното правителство често използва непрекъснатата история на Китай като доказателство, че етнически групи като тибетците и уйгурите винаги са принадлежали към Китай.

Джонсън заявява, че има малко подкрепа за идеята, че цивилизациите по Жълтата река са имали много общо с тези в басейна на Съчуан.

"Те имат общи черти, но не са едни и същи - точно както древните асирийци, финикийци и гърци не са били едни и същи, макар и да са имали някои общи неща", казва той и добавя: "Спонсорирането на този вид изложби е популярно и печели кредит на доверие от страна на правителството."

Помолен да коментира, Дворцовият музей в Хонконг заявява, че изложбата е "курирана въз основа на академични и археологически изследвания" и че тя засилва мисията му да задълбочава "разбирането на публиката за живота и културата на различни региони и етнически групи, както и за обмена между тях в древен Китай, които са допринесли за великолепието на китайската цивилизация и нейния модел на развитие "разнообразие в единство".

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

От 1 януари: Поскъпват таксите за туристите в Гърция

Свят Преди 1 час

Те са за хотелите, круизите и пътищата и се въвеждат заради новия климатичен данък, който измества досегашния туристически

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Информатор на OpenAI е намерен мъртъв в Сан Франциско

Свят Преди 2 часа

През последните месеци Баладжи се изказа публично срещу практиките на компанията за изкуствен интелект

Арестуваха бивш министър на отбраната на Бразилия за готвен преврат

Арестуваха бивш министър на отбраната на Бразилия за готвен преврат

Свят Преди 4 часа

Брага Нето също така е бил началник на канцеларията на бившия президент Жаир Болсонаро

Кой е Михаил Кавелашвили – бившият футболист, който стана президент на Грузия

Кой е Михаил Кавелашвили – бившият футболист, който стана президент на Грузия

Свят Преди 5 часа

Кавелашвили играе като нападател за английския отбор „Манчестър сити“ в периода 1995-1996 г.

От прокурор суперзвезда до президент: Историята на сваления Юн Сук-йол

От прокурор суперзвезда до президент: Историята на сваления Юн Сук-йол

Свят Преди 6 часа

Той е обвинен, че е подкопал южнокорейската демокрация, след като на 3 декември въведе военно положение

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозайки

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозайки

Свят Преди 6 часа

Той вероятно е с произход от племето микстеки и е инкрустиран с мозаечни плочки

Путин се срещна с бившия казахстански президент Назарбаев

Путин се срещна с бившия казахстански президент Назарбаев

Свят Преди 6 часа

Предишната среща между Путин и Назарбаев се състоя в края на 2023 г.

Силни взривове отекнаха в Одеса; градът и областта са атакувани с ракети

Силни взривове отекнаха в Одеса; градът и областта са атакувани с ракети

Свят Преди 7 часа

Местните власти призоваха всички граждани да се укрият в бомбоубежища

Съдът освободи под гаранция двамата обвинени за източване на държавния бюджет

Съдът освободи под гаранция двамата обвинени за източване на държавния бюджет

България Преди 7 часа

Съдът не уважи искането на прокуратурата Живодар Терзиев и Борис Иванов да бъдат задържани под стража

Израел нанесе десетки удари в Сирия

Израел нанесе десетки удари в Сирия

Свят Преди 7 часа

Унищожени са няколко цели, включително изследователски център северно от Дамаск

"Българската Коледа" дарява модерно оборудване на Неонатологичното отделение в МБАЛ Благоевград

"Българската Коледа" дарява модерно оборудване на Неонатологичното отделение в МБАЛ Благоевград

Вдъхновени истории Преди 8 часа

С него много по-точно ще се извършват диагностични процедури, които са задължителни за недоносени или рисково родени бебета

Адвокат поиска да бъде отхвърлен иска срещу Джей Зи, обвинен в изнасилване

Адвокат поиска да бъде отхвърлен иска срещу Джей Зи, обвинен в изнасилване

Свят Преди 8 часа

Според защитника има несъответствия в твърденията на ищцата

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

Асен Василев: Нека Борисов да подпише декларацията и ще започнем разговори

България Преди 9 часа

Съпредседателят на "Продължаваме - Промяната" коментира още и Бюджет 2025

След побоя: Разбиха витрината на фризьорския салон на Борислав Сапунджиев (СНИМКА)

След побоя: Разбиха витрината на фризьорския салон на Борислав Сапунджиев (СНИМКА)

България Преди 9 часа

Свидетел казал на потърпевшия, че маскиран мъж счупил стъклото с бутилка

Кой е Хан Док-су, изпълняващ длъжността президент на Южна Корея след импийчмънта на Юн Сук-йол

Кой е Хан Док-су, изпълняващ длъжността президент на Южна Корея след импийчмънта на Юн Сук-йол

Свят Преди 9 часа

Той е изправен пред трудната задача да поддържа функциониращо правителството в най-тежката политическа криза от четири десетилетия насам

TikTok предизвикателство изпрати дете в „Пирогов” (ВИДЕО)

TikTok предизвикателство изпрати дете в „Пирогов” (ВИДЕО)

България Преди 10 часа

Инцидентът е от столичното 119-о училище