1

И скали ли сте някога да се върнете назад във времето към времето на ацтеките? С Кодекс Мендоса можете да го направите. Четенето на този документ ще ви върне в средата на XVI в., малко след испанското завладяване на Мексико, в империята на ацтеките. Наречен на първия си известен собственик, Антонио де Мендоса, първия вицекрал на Мексико, този илюстрован ръкопис е шедьовър на историята, географията и културата.

Историците смятат Кодекс Мендоса за един от най-важните първоизточници за изучаване на ацтекската цивилизация. И така, какво точно се съдържа в него, което го прави толкова важен документ?

Най-големият принос на Антонио де Мендоса към историята

Кодексът Мендоса е създаден в средата на XVI в., точно когато испанското завладяване на Мексико е в ход. Този специален ръкопис, за който се смята, че е създаден между 1541 и 1542 г., е забележителен документ, който показва сливането на европейските и ацтекските култури. Написан на испански език, текстът е придружен от множество илюстрации, които са комбинация от европейски и ацтекски изобразителни символи. 

Според сведенията кодексът е поръчан от първия вицекрал на Мексико Антонио де Мендоса като подарък за испанския крал Карл V. Мендоса е бил популярен най-вече по време на управлението си и е помогнал да се контролира изграждането на много пътища, мостове и акведукти. Той създава и първата печатница в Новия свят, която отпечатва книги и документи на испански и науатъл. 

Кодексът е съвестно написан под ръководството на испанските служители в Мексико сити заедно с няколко ацтекски писари и художници. След като е завършен, той е наречен на името на Мендоса като първия му известен собственик. 

През XVII в. Кодексът Мендоса попада в Бодлиевата библиотека на Оксфордския университет и оттогава се изучава. Днес този изключителен документ се смята за един от най-важните оцелели артефакти на цивилизацията на ацтеките, а учените в областта на историята, антропологията и изкуството все още го изучават с голям интерес.

Разкрити са тайните на културата на ацтеките

Кодексът Мендоса е изкусителен прозорец към завладяващия свят на цивилизацията на ацтеките. Той се смята за един от най-важните оцелели документи от тази цивилизация по няколко причини. 

При отварянето на кодекса се получава завладяващ разказ за цивилизацията на ацтеките от самото ѝ начало до испанското завоевание. Документът съдържа подробна информация за няколко политически, социални и икономически организации на империята на ацтеките.  Той съдържа и описания на важни исторически събития, случили се по времето на създаването му. 

Кодексът е и съкровищница на информация за културата и ежедневието на ацтеките. Той включва изумителен набор от подробни илюстрации на тяхното облекло, храна, музикални инструменти, игри и много други. Тези ярки илюстрации предлагат ценни сведения за материалната култура на ацтеките и ни помагат да разберем по-добре начина им на живот. В известен смисъл този документ е като поглед към един ден от живота на ацтекския гражданин.  

Накрая, кодексът съдържа и сложни описания на религиозните вярвания и практики на ацтеките. Тези записи могат да ни помогнат да разберем по-добре религиите и традициите, които са били толкова скъпи на ацтеките. Илюстрациите в Кодекса Мендоса са наистина хипнотизиращи, тъй като предоставят живо и сложно изображение на живота, религията и културата на ацтеките, което е очарователна смесица от европейски и ацтекски изобразителни символи.

Като цяло Кодекс Мендоса е важен исторически документ, който предлага завладяващ поглед към цивилизацията на ацтеките и помага на историците да разберат по-добре народа на ацтеките и неговото уникално място в историята.

Както вече споменахме, Кодекс Мендоса е разделен на три уникални части.

В първата част на кодекса се описва произходът на ацтеките и техният грандиозен възход към властта. Авторите разказват няколко епични истории за това как ацтеките завладяват съседните племена и сключват съюзи, след като пристигат в долината на Мексико през XIII в. 

Генеалогията на много ацтекски владетели, като се започне от легендарната фигура на Хуицилопочтли и се стигне до Моктесума II , също е описана в този раздел с изтънчени подробности. В този първи раздел са отбелязани и важни исторически събития, като основаването на столицата на ацтеките Теночтитлан и построяването на няколко важни храма и други сгради.

Вторият раздел на кодекса, също толкова увлекателен, колкото и първият, представлява щателен отчет на даренията, плащани на империята на ацтеките от различните региони и народи под неин контрол. Всеки регион е придружен от снимка и описание на платения данък, както и от етническата група, която го е платила. 

Този раздел дава представа за икономиката на империята на ацтеките, както и за част от културното и географското разнообразие на регионите под контрола на ацтеките. Той също така ни разказва малко повече за отношенията, които ацтеките са имали със съседните региони. 

Третият раздел на кодекса е посветен на религиозните вярвания и практики на ацтеките. Той включва подробен календар на ацтеките , както и описания на религиозните церемонии и ритуали, които те редовно са провеждали. Също така се обсъжда ролята на жреците в ацтекското общество, различните божества, на които са се покланяли, и някои от жертвите и приношенията, които са правени на тези божества. 

Илюстрациите в този раздел са свидетелство за живото въображение на ацтеките и дават ценен поглед към техните религиозни вярвания. С тези три подробни раздела Кодексът Мендоса предлага несравним поглед към завладяващия свят на ацтеките.

Кодекс Мендоса е спираща дъха капсула на времето, която разкрива тайните на една от най-интригуващите цивилизации от миналото. Смята се, че е един от най-важните първоизточници за изучаване на цивилизацията на ацтеките, а стойността му е призната в световен мащаб, тъй като е обявен за документ на световното културно наследство от ЮНЕСКО. 

Този великолепен ръкопис е помогнал на историците да разберат по-добре народа на ацтеките и неговото място в историята, което превръща Кодекс Мендоса в основен документ за тези, които искат да изследват чудесата на миналото.

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
13 години по-късно: Съдът се произнася за смъртта на 19-годишна родилка

13 години по-късно: Съдът се произнася за смъртта на 19-годишна родилка

България Преди 11 минути

Подсъдими по делото са шестима лекари от две столични болници

Москва призова руснаците да избягват пътувания в САЩ и ЕС

Москва призова руснаците да избягват пътувания в САЩ и ЕС

Свят Преди 16 минути

Препоръката се дължи на засилващата се конфронтация в руско-американските отношения, които са на ръба на разрива по вина на Вашингтон, заяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова

,

Мистериозният пътник от Тауред: Как изчезна човекът с фалшив паспорт

Любопитно Преди 2 часа

Човекът от Тауред е легенда, за която се твърди, че се е случила през юли 1954 г. на летище Ханеда в Токио, Япония

Това ли е началото на автономния AI

Това ли е началото на автономния AI

Технологии Преди 2 часа

Google показа новото поколение на Gemini

Двама души загинаха при нападения на слонове

Двама души загинаха при нападения на слонове

Свят Преди 9 часа

Хората настояват да се поставят заграждения, с които да се предотвратят подобни случаи в бъдеще

Какво се промени в Сирия след падането на режима на Асад

Какво се промени в Сирия след падането на режима на Асад

Свят Преди 10 часа

Предприятията отново отвориха врати и много хора се връщат на работа след драматичния срив на правителството в Сирия

<p>Директорът на ФБР подава оставка, каква е&nbsp;причината&nbsp;</p>

Заради Тръмп: Директорът на ФБР подава оставка

Свят Преди 10 часа

Ръководителят заяви, че обича работата си във ФБР, мисията на службата и хората, с които е работил

Мащабна полицейска операция срещу платформи за кибератаки

Мащабна полицейска операция срещу платформи за кибератаки

Свят Преди 10 часа

"Атаките са включвали търсене на финансова изгода, прикриване на други кибератаки, както и политически мотиви“

<p>Доц. Николай Велинов стана &quot;Лекар на София - 2024&quot; (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Доц. Николай Велинов стана "Лекар на София - 2024"

България Преди 11 часа

Той е началник на Отделение по съдова неврохирургия в болница "Пирогов"

<p>Лидерът на австрийската крайна десница загуби депутатския си имунитет (СНИМКА)</p>

Политически хаос: Лидерът на австрийската крайна десница загуби депутатския си имунитет

Свят Преди 11 часа

Той може да бъде разследван по подозрения в лъжесвидетелстване

<p>Полицейска операция блокира град Крън, има задържани (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Полицейска операция блокира град Крън, има задържани

България Преди 11 часа

Това е втори такъв случай за днес в Крън

<p>Ето колко ще стане средната пенсия през 2025 г.</p>

Средната пенсия ще достигне 975 лв. през 2025 г.

България Преди 11 часа

Това предвижда проектът на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г.

Срив на Facebook и Instagram

Срив на Facebook и Instagram

България Преди 12 часа

Най-честото съобщение, което потребителите виждат, е: "Съжаляваме, нещо се обърка"

<p>&quot;Жалко, че Зеленски категорично отказа и изключи това&quot;</p>

Орбан: Киев отказа прекратяване на огъня и размяна на затворници с Русия

Свят Преди 12 часа

"Направихме всичко по силите си", написа Орбан в социалната мрежа "Екс"

<p>&quot;Правосъдие за всеки&quot; с нов протест пред Съдебната палата (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

"Правосъдие за всеки" с нов протест пред Съдебната палата

България Преди 12 часа

Според протестиращите се случват безобразия в съдебната система