З а първи път сцената е показана преди 64 години на големия екран, но и до днес тя остава запечатана в съзнанието на много хора: сцената под душа от филма „Психо" – проблясващият на светлината нож и изкривеното от ужас лице на Джанет Лий. С "Психо" Алфред Хичкок постига онова, което списание "Варайъти" описва като границата, разделяща XX век на преди и след "Психо", съобщи Deutsche Welle.

В интервю за американската телевизия през 1972 г. самият той обяснява какво е направил по различен начин: "Няма нищо по-скучно от един бой в бар в някой  уестърн. Какво повече може да се случи там, освен да се изпочупят малко мебели и бутилки? Но ако вземеш публиката със себе си, покажеш ѝ лице отблизо, ръце, длани, тогава я въвличаш много по-надълбоко."

"Психо" поставя началото на един нов жанр

С "Психо" през 1960 г. Хичкок скъсва с холивудската естетика и с прословутия холивудски хепиенд. И прави революция в жанра на психологическия трилър. Неговият прякор: Майсторът на съспенса.

Но Хичкок ни остави и нещо повече от това само да плаши публиката. Той беше известен с чувството си за хумор. Един пример: режисьорът получил писмо от почитател, в което той се оплакал, че след „Психо" дъщеря му вече не смеела да влиза под душа. А Хичкок му препоръчал да заведе дъщеря си на химическо чистене, припомня случката АРД.

Може би това е британският хумор, тъй като Хичкок е роден през 1899 г. като син на продавач на зеленчуци в лондонския Ийст Енд. Той ходи на театър в Лондон и поглъща трилър след трилър. И дори след като се премества в САЩ като успешен режисьор, той продължава да се чувства лондончанин.

Тъмната страна го привлича

Хичкок се интересува от тъмната страна. За бездните, вината, страха, срама и секса. Като режисьор той е бил перфекционист. Планирал е прецизно всяка сцена - и понякога е стигал твърде далеч, както във филма "Птиците", който се смята за един от неговите шедьоври.

Хичкок пуска истински птици - чайки, врани и гарвани – срещу изпълнителката на главната роля, актрисата Типи Хедрън. Десетилетия по-късно тя ще признае, че снимките са били "грозни, брутални и безмилостни". Тя също така обвинява Хичкок в сексуален тормоз по време на снимките през 1960-те години.

Алфред Хичкок умира в Лос Анджелис през 1980-а на 81-годишна възраст, малко след като е посветен в рицарско звание от кралицата. Сър Алфред Хичкок създава общо 53 филма.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

 

http://logc279.xiti.com http://logc279.xiti.com

 

 

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Никола Цолов ще кара болид от Формула 1 тази седмица

Никола Цолов ще кара болид от Формула 1 тази седмица

Любопитно Преди 1 час

Цолов е лидер в генералното класиране във Формула 2

Задържаха момче за удар и грабеж на 58-годишен мъж в Лом

Задържаха момче за удар и грабеж на 58-годишен мъж в Лом

България Преди 2 часа

Извършителят бил намерен и задържан малко по-късно в дома му

Тръмп: Иран се срива  напълно!!!

Тръмп: Иран се срива напълно!!!

Свят Преди 4 часа

Иран: Това победа ли е или признание за поражението на Америка?

Джеф Безос и Макензи Скот

След развода с Джеф Безос: Макензи Скот шокира с роман за фашизъм и секс в Белия дом

Любопитно Преди 4 часа

Бившата съпруга на Джеф Безос започна да публикува безплатно новата си книга в Substack, където изследва разполовени Съединени щати, фашистки заплахи, лични фантазии и шокиращ разврат сред политическия елит

Радев отговори на Борисов за американските самолети

Радев отговори на Борисов за американските самолети

България Преди 5 часа

Радев: А що се отнася до "Коалицията на желаещите", мисля, че няма нужда да се спекулира

Радев: Държавният чадър на защита на тези хора пада

Радев: Държавният чадър на защита на тези хора пада

България Преди 5 часа

GPS заглушителят в София бил монтиран на джип, съобщи премиерът

Барън Тръмп

„Къде да убием Барън Тръмп?“: Ирански медии със смразяващо видео за сина на президента на САЩ

Свят Преди 5 часа

Клипът, свързван с медии, близки до Корпуса на стражите на ислямската революция, съдържа заплахи срещу 20-годишния син на Доналд Тръмп

Тайните сигнали: Какво се промени в отношенията между Мелания и Доналд Тръмп

Тайните сигнали: Какво се промени в отношенията между Мелания и Доналд Тръмп

Любопитно Преди 5 часа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и първата дама Мелания Тръмп се разходиха в Розовата градина в четвъртък, хванати за ръце, по изключително премислен начин, съобщиха експерти по езика на тялото

Радев предлага да се върнат правомощията на президента

Радев предлага да се върнат правомощията на президента

България Преди 6 часа

Премиерът посочи, че предложението е, за да може президентът свободно да избира служебно правителство

Тест за почтеност за кандидатите за държавни длъжности

Тест за почтеност за кандидатите за държавни длъжности

България Преди 6 часа

Това прие парламентарната Комисия по правни въпроси на второ четене

Земята полудя? Учените обясниха защо има толкова много земетресения това лято

Земята полудя? Учените обясниха защо има толкова много земетресения това лято

Свят Преди 6 часа

Броят на силните земетресения за толкова кратък период от време може да изглежда шокиращ, но експерти заявявиха, че това е обичайно за динамична планета като нашата

<p>&quot;Той лежи пред мен, а майка му още не знае, че е мъртъв&quot;</p>

"Той лежи пред мен, а майка му още не знае, че е мъртъв": Невидимата битка на украинските съдебни медици

Свят Преди 6 часа

Десетки хиляди украински семейства живеят в мъчителна неизвестност за съдбата на близките си. В Днипро съдебните медици ежедневно сглобяват пъзела от кости и ДНК, за да върнат имената на загиналите и да дадат последен покои на телата им у дома

Унгарски изтребител „Грипен“ се разби

Унгарски изтребител „Грипен“ се разби

Свят Преди 6 часа

Министърът на отбраната Ромулус Русин-Сенди потвърди, че пилотът е жив

Правната комисия прие тест за почтеност за държавните служители на рискови постове

Правната комисия прие тест за почтеност за държавните служители на рискови постове

България Преди 7 часа

Във вторник парламентът ще гласува текстовете на второ четене

Сигналът за инцидента е подаден около 20.00 часа на 23 август

Куче нахапа 2-годишно дете в Кубрат, момчето е в болница

България Преди 7 часа

Сигналът за инцидента е подаден около 20.00 часа на 23 август

Почина германският милиардер Клаус-Михаел Кюне

Почина германският милиардер Клаус-Михаел Кюне

Свят Преди 7 часа

Той си е отишъл от този свят на 89-годишна възраст