8

П рез 1968 г. американски бомбардировач B-52, превозващ четири водородни бомби по време на рутинна секретна мисия, се разбива близо до военновъздушната база Туле в Гренландия. След катастрофата американски и датски служители стартират проект за почистване на радиоактивните отломки и събиране на разпръснатите части от ядрените бомби. Години по-късно обаче новинарските репортажи от Дания и САЩ поставят под въпрос дали наистина са намерени и четирите бомби и какво се е случило с тях.

През 2008 г. Би Би Си публикува статия, базирана на разсекретени документи относно инцидента в Туле, в която се твърди, че една от четирите водородни бомби никога не е била намерена на мястото на катастрофата. Това твърдение на авторитетното издание кара датския министър-председател да поиска ново разследване на разсекретените документи, използвани за доклада на Би Би Си. Това разследване, ръководено от датския учен Свенд Ааге Кристенсен, установява, че докладът на Би Би Си не се основава на нова разсекретена информация и че и четирите оръжия всъщност са били унищожени по време на катастрофата през 1968 г., според Архива за национална сигурност.

Американска ядрена бомба, изгубена преди повече от три десетилетия, вероятно лежи на морското дъно край военновъздушната база Туле в Гренландия, която Съединените щати възнамеряват да използват за спорния си противоракетен щит, съобщи днес датски вестник.

Класифицирани документи, получени от група бивши работници в Туле, арктическа въздушна и радарна база, построена от САЩ през 1951-52 г., сочат, че една от четирите водородни бомби на бомбардировач В-52, който се разбива там през 1968 г., никога не е била намерена, пише вестник Jyllands-Posten.

"Детективската работа на група бивши работници от Туле показва, че една неексплодирала ядрена бомба вероятно все още лежи на морското дъно край Туле", пише всекидневникът.

Катастрофата на 21 януари 1968 г. довежда до криза в отношенията между Съединените щати и съюзника от НАТО Дания, която отговаря за външната политика, сигурността и отбраната на Гренландия и по това време забранява ядрените оръжия на своя територия, включително в Гренландия.

Дания никога не е била информирана за изгубената бомба с фабричен номер 78252, пише вестникът.

Кадрите, заснети на мястото от американска подводница, търсеща останки от останките на B-52 през април 1968 г., съдържат изображения на обект, подобен на бомба, съобщава датската информационна агенция Ritzau.

В документ на Държавния департамент на САЩ от 31 август 1968 г. се казва, че всички оръжия на борда на разбилия се самолет са били отчетени, но не се уточнява дали те са били намерени, пише Рица.

През пролетта на 1968 г. Съединените щати увериха датското правителство, че работата по разчистването на последиците от катастрофата на B-52 е приключила, а през август същата година се отказаха от търсенето на изгубената бомба, съобщи Jyllands-Posten.

"На този етап не можем да коментираме", заяви по телефона за Ройтерс Лорънс Бътлър, заместник-ръководител на мисията в посолството на САЩ в Копенхаген. Датски правителствени служители не бяха открити за коментар.

Нилс-Йорген Неринг, ръководител на спонсорирания от държавата Датски институт по международни отношения (DUPI), който през 1997 г. публикува доклад, наречен "Гренландия по време на Студената война", включващ глава за катастрофата на B-52, заяви, че твърдението на Jyllands-Posten, че загубената бомба е останала край Туле, не е изненадващо.

"Не е нова информация, че там може да са останали някакви неща", каза Неринг пред Ройтерс, като добави, че катастрофата е станала "на няколко километра от брега", където дълбочината на водата под леда е 250-300 метра или 820-984 фута.

Разследването на мястото на катастрофата от страна на САЩ е приключило, след като е било потвърдено, че не съществува радиационна опасност, каза той.

Според показанията на министъра на отбраната на САЩ Уилям Коен, дадени в Сената през юли, Вашингтон трябва да вземе решение за модернизиране на радара в Туле през следващата година, ако Белият дом даде политическа подкрепа за разгръщане на противоракетната отбрана до 2005 г.

Изчезването на ядрената бомба е въпрос, на който почти половин век не е даден отговор. Дори и днес съдбата на една от четирите бомби на HOBO-28 остава предмет на дебати, конспиративни теории и продължително безпокойство. Части от три бомби са окончателно идентифицирани. Но какво става с четвъртата? Има ли ядрено оръжие, което лежи на морското дъно близо до арктическите води на Канада, изпускащо радиация или, още по-лошо, представляващо постоянна заплаха от взривна катастрофа?

HOBO-28 се превръща в известен смисъл в препъни камък по времето на Студената война - но тази високопланинска мистерия е заровена не само в дълбоките води, но и във военни документи с гриф "секретно" и затъмнени от обширни редакции, които скриват важни подробности. След десетилетия работа по почистването, доклади, съдебни дела и правителствени разследвания, истината остава неуловима.

Радарната станция в Туле за ранно предупреждение за балистични ракети, която е в средата на верига от подобни обекти между Аляска и Британските острови - линия, позволява на Съединените щати могат да изградят щит срещу ракети от така наречените "застрашени държави" като Северна Корея, Ирак, Иран и Либия. Това превръща въпроса в чисто политическа тема за размисъл.

Водещите политици в Гренландия, която се радва на ограничено самоопределение под датска корона от 1979 г. насам, не желаят Туле да играе каквато и да е роля в противоракетната отбрана.

Дания отказва да се изкаже по въпроса, освен че заявява, че противоракетната отбрана не трябва да се осъществява, ако нарушава договора за стратегическите ракети между САЩ и Русия.Москва се противопоставя на американския план за противоракетен щит и твърди, че той нарушава договора.

Руският президент Владимир Путин предупреди Дания и други съюзници на САЩ в НАТО, че участието им в противоракетната отбрана може да наруши глобалната стратегическа стабилност.

Неринг от DUPI заяви, че новият доклад за ядрена бомба вероятно ще предизвика шум в местните медии, но е малко вероятно да повлияе сериозно на позицията на Дания по отношение на противоракетната отбрана.

"Това, разбира се, ще породи въпроси и дебати... но не мисля, че ще има някакво дългосрочно въздействие", каза той.

Датското правителство заяви, че ще вземе решение, ако и когато Вашингтон подаде искане за модернизиране на радара "Туле". Така вече над 50 години, изгубената бомба остава в неизвестност и предизвиква въпроси.

Коментари 8
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

8 коментара
 
- Какво е оптимист? - Това е мъж, който чака жена си със запален двигател.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Петков: В последните дни са налице атаки срещу парламентарната република

Петков: В последните дни са налице атаки срещу парламентарната република

България Преди 5 минути

Ние ще работим за демократично редовно правителство, каза съпредседателят на ПП

Apple iPhone 14 Pro

Как да заглушим нежелани обаждания с iPhone

Технологии Преди 14 минути

Смартфонът има лесна функция за сортиране на повиквания

Президентът Румен Радев връчи първия мандат за съставяне на правителство на Мария Габриел

Радев: Не очаквам целувката между Борисов и Петков да роди друго освен отвращение

България Преди 34 минути

"Тези записи пометоха миловидната евроатлантическа фасада и разкриха озъбеното лице на една пълзяща диктатура и фанатизъм", смята президентът

Корнелия Нинова

Корнелия Нинова: Станахте свидетели на едни от най-срамните сцени от най-новата история

България Преди 49 минути

"Стигна се до екстремизма на "Възраждане" да говорят за преврат и контрапреврат"

Напрежение Народно събрание

Цончо Ганев заплю депутат по време на бурния скандал в НС

България Преди 55 минути

Веселин Вешев от "Възраждане" се оплака, че Манол Пейков му счупил очилата

Радев с видеообръщение към участниците в ХХХ конгрес на FIDE

Радев с видеообръщение към участниците в ХХХ конгрес на FIDE

България Преди 1 час

Инструментите на правото и на политиката трябва да бъдат равно мобилизирани за преодоляване на някои разлики между държавите в ЕС, отбеляза държавният глава

Столтенберг: Русия не може да налага вето на приемането на Украйна в НАТО

Столтенберг: Русия не може да налага вето на приемането на Украйна в НАТО

Свят Преди 1 час

Ние се движим напред, съюзниците са съгласни, че страната ще стане членка, отбеляза той

Владимир Путин

"Вашингтон пост": Ядрените рискове стават все по-големи

Свят Преди 1 час

Най-скорошният ход в тази посока бе със споразумението от беларуската столица Минск на 25 май

Манол Пейков

Манол Пейков, ПП: "Възраждане" ме нарекоха “мръсна гнида” и ме ритаха по краката

България Преди 1 час

Той се извини публично и на депутата, на когото е свалил очилата

Костадин Костадинов

"Позор за човешкия род": Костадинов след сблъсъка в НС

България Преди 2 часа

По време на брифинга на "Възраждане" се появиха депутати от ПП и настана напрежение

Денков: Преговорите за кабинет продължават, за МВР се търси експерт

Денков: Преговорите за кабинет продължават, за МВР се търси експерт

България Преди 2 часа

Той потвърди, че ГЕРБ са представили свои кандидатури за министри

<p>Борисов: Никога не съм се срещал с&nbsp;Ивайла Бакалова</p>

Борисов: Габриел и Денков са много близо до решение

България Преди 2 часа

Още преди изброите казах, че най-доброто е експертно широко правителство, ако не стане между първите две партии, отбеляза той

Знаехте ли това за Исак Нютон? Изненадващи факти за изобретателя

Знаехте ли това за Исак Нютон? Изненадващи факти за изобретателя

Любопитно Преди 2 часа

Едно известно име, нали, но какво точно знаете за него?

<p>Какво значи&nbsp;&quot;ала-бала с президента&quot;</p>

Съветник на премиера обясни за "ала-бала с президента"

България Преди 2 часа

Фразата стана известна от записите, разпространени от Радостин Василев

.

Какво означава, когато непрекъснато виждате 1111

Любопитно Преди 2 часа

И докато други ангелски числа, като 2222 или 8888, символизират напътствия и позитивизъм, 1111 се фокусира върху доброто