2

О ткакто Световните изложения започнаха през 19 век, те предоставиха сцена за представяне на нови изобретения и технологии, някои от които станаха неразделна част от ежедневния живот. За тях ни разказват от History

Излизайки от средновековната традиция на селскостопански и търговски изложения, Голямото изложение на произведенията на индустрията на всички нации, проведено в Лондон през 1851 г., e първото международно събиране от този вид и широко считано за първото световно изложение. С течение на времето Световните изложения започват да включват и забавления в програмата си, които обикновено се свързват с фестивали и карнавали, но си останаха основно индустриално и търговско събитие.

Най-важната и най-очакваната част от тези световни изложения беше показването на нови технологии и изобретения. Това даде на ходещите на изложенията възможността да видят най-новите продукти и разработки преди всички останали и даде на държавите, индустриалците и изобретателите международна сцена, на която да покажат своите постижения. И докато много от тези изобретения никога не са се наложили, има други, които продължават да се използват ежедневно.

Ето шест примера за ежедневни изобретения, които направиха своя дебют на световни изложения:

1) Телефонът - 1876 г.

Източник: Getty Images

Първото световно изложение, което се проведе в Съединените щати, беше във Филаделфия през 1876 г. То отбеляза 100-годишнината от основаването на страната. Официално известна като Международна изложба на изкуствата, производителите и продуктите, изобретатели от 37-те държави, участващи в изложението, показаха най-новите си изобретения, включително роден в Шотландия професор по вокална физиология в Бостънския университет на име Александър Греъм Бел.

След години опити Бел постига целта си за предаване на звук по проводник и на 7 март 1876 г. получава първия си патент в САЩ за устройство, което нарече „Подобряване на телеграфията“ – сега по-известно като телефон. Въпреки че е тествал технологията с колеги в Бостън, първата публична демонстрация на телефона на Бел се състоя няколко месеца по-късно, на 25 юни 1876 г. на Световното изложение във Филаделфия.

2) Ципът - 1851 г., 1893 г.

Източник: iStock

Днес е лесно да приемете ципа за даденост, но преди да бъде изобретен, обличането включваше закрепване на дрехите с въжета, връзки, копчета или други закопчалки. Неговата най-ранна итерация, известна като „автоматично непрекъснато закопчаване на дрехите“, е патентована през 1851 г. от Елиас Хоу: изобретателят на модерната шевна машина, за която той печели златен медал на Световното изложение в Париж през 1867 г. Хау никога не пуска на пазара своя цип.

Затова, по-късно, през 1893 г., изобретателят Уиткомб Л. Джъдсън получава патент за своя цип за обувки и веднага си партнира с бизнесмена полковник Люис Уокър, за да стартират компанията Universal Fastener и да започнат да произвеждат изобретението. Закопчалката дебютира на Световното изложение в Чикаго през 1893 г., след което е преименувана на „цип“ през 1923 г. от Б. Ф. Гудрич, когато компанията започва да използва закопчалките на гумените си ботуши.

3) Съдомиялната машина - 1886 г.

Източник: Getty Images

Заедно с ципа съдомиялната машина Garis-Cochran също беше представена за първи път пред публика на Световното изложение в Чикаго през 1893 г., като тя беше способна да измие и изсуши старателно 240 чинии за две минути. 

През 1883 г. предприемачът от Охайо Джоузефин Гарис Кокран се разочарова от времето, необходимо за почистване на чинии след вечерни партита, като казала „Ако никой друг няма да изобрети съдомиялна машина, аз ще го направя самс“. И го направила.

До края на 1886 г. Кокран получава патент за своята „съдомиялна машина“ (която също включва система за почистване на прибори). И въпреки че много хора бяха впечатлени от нейното изобретение, потенциалните инвеститори казаха, че ще бъдат на борда само ако Кокран се оттегли и предаде контрола върху компанията Garis-Cochran на мъже. Не желаейки да го направи, едва на Световното изложение в Чикаго през 1893 г. Кокран има възможността, от която се нуждае, да покаже съдомиялната си машина пред правилната публика. След това поръчките за нейния продукт започват да идват от ресторанти, хотели, болници и колежи, а през 1898 г. Кокран отваря собствена фабрика.

4) Електрическият щепсел и контакт - 1904 г.

Източник: iStock

Едно от най-големите предизвикателства, които възникнаха през първите дни на електричеството, беше пренасянето му от източника на захранване до отделно устройство. До 1880-те години цели къщи са били окабелени за електричество, но електрическите уреди трябвало да бъдат свързани директно към основния източник на захранване на дома, което представлявало сериозни рискове за безопасността на членовете на домакинството.

Това се промени през 1904 г., когато Харви Хъбъл, който преди това е изобретил електрическата лампа с издърпваща верига, патентова първия разглобяем електрически щепсел в Съединените щати. Състоящ се от два кръгли щифта с пръстеновидни фиксатори на върховете, дизайнът на Хъбъл е предназначен да държи щепсел безопасно в гнездото му, избягвайки опасни електрически къси съединения и произтичащите от това токови удари. Хъбъл за първи път показва изобретението си на Световното изложение в Сейнт Луис през 1904 г. и в рамките на 10 години неговият щепсел и контакт променят начина, по който американците използват електричеството.

5) Телевизията - 1939 г.

Източник: iStock

Развитието на телевизията се случва през първите десетилетия на 20 век, но прави официалния си дебют на 20 април 1939 г. на Световното изложение в Ню Йорк. На този ден посвещаването на сградата на Radio Corporation of America (RCA) на площите за изложения в Куинс беше излъчено по телевизията на 12км разстояние до централата на компанията в Манхатън. Десет дни по-късно изложението беше открито за публика, а на следващия ден RCA започна да продава телевизори. На 1 май 1939 г. се наблюдава още един телевизионен етап: стартирането на редовен телевизионен график на Националната радиоразпръскваща компания (NBC), която беше собственост на RCA.

Ходещите на изложения можеха да отидат на „първото телевизионно турне в Америка“ (представено от NBC), където щяха да научат за историята на медията, както и за науката и инженерството, които направиха възможно излъчването му. Но въпреки шума около новата технология, отне известно време, преди телевизорите да станат достъпни за американските семейства от средната класа. Преди 1947 г. само няколко хиляди от домакинствата в страната притежаваха телевизори. Но в рамките на пет години присъствието на телевизия в Съединените щати нарасна драстично, като телевизорите бяха в 12 милиона домове през 1952 г. и спечелиха своето място в половината американски домакинства до 1955 г.

6) Сензорният екран - 1982 г.

Източник: iStock

Световните изложения продължават да се провеждат през 20 век, включително в Ноксвил, Тенеси през 1982 г. На изложението присъствали Рубик кубчето и черешовата кола като едни от най-известните си изобретения. Едно технологично изобретение отне малко повече време, за да се наложи. Това беше сензорният екран. Въпреки че изследванията на сензорните екрани започнаха през 40-те години на миналия век и те за първи път добиха популярност през 1970-те, едва на Световното изложение през 1982 г. широката публика беше запозната с тази футуристична технология и имаше възможност да я изпробва сама.

В ерата на смартфоните е лесно да се идентифицира демонстрацията на сензорния екран на Световното изложение като значителна технологична повратна точка, но според Джак Нийли, изпълнителен директор на проекта за история на Ноксвил и контролиращ тълпата на Световното изложение, това не беше очевидно по времето.

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Рожденикът Hyundai Tucson черпи щедро (тест драйв)</p>

Рожденикът Hyundai Tucson черпи щедро (тест драйв)

Технологии Преди 1 минута

Един от най-продаваните компактни SUV в Европа се обнови, добавяйки и специален пакет по повод 20-ата годишнина, предлага вече и плъг-ин хибрид, но за „купона“ по случай рождения ден трябва да се отчетете подобаващо в парични знаци

Над 80% от училищата в България са докладвали инцидент на насилие над дете. Кампанията “Сила за новото поколение” се стреми да промени това

Над 80% от училищата в България са докладвали инцидент на насилие над дете. Кампанията “Сила за новото поколение” се стреми да промени това

България Преди 14 минути

Средно 30 прояви на тормоз в училище се случват на ден. За да се противопостави на тази тревожна статистика и да стимулира сигурна образователна среда без агресия, Olympus стартира кампанията “Сила за новото поколение” в партньорство с психолог и с участието на Изабел Овчарова и Дара Екимова

<p>Тръмп и Путин разговаряха за&nbsp;войната в Украйна</p>

Тръмп и Путин са разговаряли по телефона за войната в Украйна

Свят Преди 43 минути

Тръмп е призовал Путин да не ескалира военните действия на руските сили в съседната държава

От днес в аптеките: Нови 2000 дози от назалната противогрипна ваксина за деца

От днес в аптеките: Нови 2000 дози от назалната противогрипна ваксина за деца

България Преди 1 час

Тя се прилага чрез впръскване във всяка от двете ноздри на носа

10 квартала на София останаха без ток

10 квартала на София останаха без ток

България Преди 1 час

Електрозахранването е прекъснало тази нощ заради пожар в подстанция „Подуяне”

Новите 240: Вижте кои са депутатите от 51-вото НС (ВИДЕО)

Новите 240: Вижте кои са депутатите от 51-вото НС (ВИДЕО)

България Преди 1 час

Най-много свои представители изпращат гласоподавателите на най-големия избирателен район в страната – 23 МИР София

Плувецът Антъни Иванов прекратява кариерата си

Плувецът Антъни Иванов прекратява кариерата си

България Преди 2 часа

Той съобщи решението си с емоционален пост в социалните мрежи

Четвърти тайфун за по-малко от месец достигна Филипините

Четвърти тайфун за по-малко от месец достигна Филипините

България Преди 2 часа

Наложи се евакуация на жители и затваряне на пристанища

Прокуратурата ще поиска отново имунитета на Джейхан Ибрямов

Прокуратурата ще поиска отново имунитета на Джейхан Ибрямов

България Преди 2 часа

След като положи клетва като депутат от 51-вия парламент, наказателното производство срещу него спира

<p>Технология от&nbsp;1981 г. спасява &quot;Вояджър 1&quot;</p>

Радиопредавател, който не е използван от 1981 г., помага на "Вояджър 1" да изпраща съобщения до Земята

Любопитно Преди 2 часа

Тъй като космическият апарат, изстрелян през 1977 г., остарява, екипът бавно изключва компонентите, за да пести енергия

,

Една неудобна мисъл: Живеем ли в тъмна епоха?

Любопитно Преди 2 часа

Италианският учен Петрарка е първият, който въвежда термина „тъмна епоха“

<p>Депутатите полагат клетва</p>

Първи ден на 51-ото Народно събрание, депутатите полагат клетва

България Преди 2 часа

Първият звънец ще удари най-възрастният депутат - Силви Кирилов от "Има такъв народ"

Студ, дъжд, сняг: С какво време започва новата седмица

Студ, дъжд, сняг: С какво време започва новата седмица

България Преди 2 часа

През следващите дни температурите много бавно ще се повишават, но ще останат по-ниски от обичайните за периода

Bitcoin записа нови рекорди след победата на Тръмп

Bitcoin записа нови рекорди след победата на Тръмп

Технологии Преди 3 часа

Криптовалутата достигна най-високата цена в историята си

Израелски удар по Сирия уби 9 души, включително командир на Хизбула

Израелски удар по Сирия уби 9 души, включително командир на Хизбула

Свят Преди 10 часа

Някои от загиналите при удара „остават неидентифицирани“, заяви Обсерваторията