З имата се завърна с пълна сила тази нощ, когато в цялата страна наваля сняг. Жълт код за валежи от сняг и вятър е обявен във всички области, сочи справка в сайта на НИМХ. До обяд ще има валежи от сняг в комбинация със силния североизточен вятър със скорост 14-19 м/сек и пориви около 24 м/сек. В планинските райони ще има условия за виелици и навявания. Очаква се образуване на неравномерна снежна покривка, която ще бъде около 5-10 сантиметра, а по планинските проходи и повече.

В областите Бургас, Варна и Добрич има оранжев код за силен вятър над морето.

Времето днес

Днес преди обяд ще остане облачно с валежи от сняг, по-значителни в планинските райони. След обяд от север валежите ще спират и облачността ще се разкъсва и намалява, най-късно в Рило-Родопската област.

Ще духа умерен в източната половина от страната – силен североизточен вятър и на много места в планинските райони ще има виелици и ще се образуват навявания. Ще бъде студено в по-голямата част от страната с отрицателни дневни температури – между -5 и 0 градуса, но заради вятъра усещането ще е за по-студено време.

Източник: Thinkstock/Guliver

Над Черноморието

ще бъде облачно, много ветровито и на места, главно по южното крайбрежие ще превалява сняг. Максималните темпераури ще са между -2 и 0 градуса. Температурата на морската вода ще бъде 7-8 градуса, а вълнението на морето до 5 бала.

В планините

ще бъде неподходящо за туризъм. Ще бъде предимно облачно с валежи от сняг. Привечер валежите ще спират. Ще е ветровито със силен до бурен североизточен вятър. Мразовито време с максимална температура на височина 1200 метра – около -8 градуса, на 2000 метра – около -14 градуса.

В неделя

сутринта температурите ще се понижат още и ще бъдат между -12 и -6 градуса, за района на София около минус 10 градуса. Дневните температури в неделния ден ще са от -2 до +2 градуса. Ще има разкъсана облачност, валежи не се очакват.

Източник: Thinkstock/Guliver

Обстановката по пътищата

Снегопочистване и навявания затвориха редица пътни артерии от републиканската пътна мрежа поетапно през изминалата нощ, съобщиха от пресцентъра на Агенция пътна инфраструктура (АПИ).

Има ограничения за преминаването на автомобили над 12 тона през прохода Превала, както и тегленето на ремаркета и полуремаркета. Проходът Троян – Кърнаре е затворен изцяло за движение.

Бурен вятър и снеговалеж затрудняват движението в прохода Шипка, предаде агенция БГНЕС. Видимостта на моменти е нулева, а поривите на вятъра за толкова силни, че буквално избутват колите от пътя. Машините на пътноподдържащата фирма са в непрекъснато действие. Пътното платно е заснежено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Очаква се снеговалежът да продължи днес до обяд, а вятърът ще стихне чак утре.

Прекъснато е електрозахранването в общините Никопол и Кнежа в Плевенска област, съобщиха от пресцентъра на ЧЕЗ. Очаква се то да бъде възстановено до 16 ч. в Никопол и до 18.30 ч. в Кнежа.

Временно е ограничено движението на всички МПС по пътя Селановци – Кнежа заради снегонавявания.

В столицата

В София 188 снегопочистващи машини са извършвали обработки със смеси срещу заледяване през нощта във връзка с обилния снеговалеж и понижението на температурите във всичките 24 района.

Обработките продължават и към момента, като се изпълнява разпръскване на смеси и на места избутване на снежна маса по трасетата на градския транспорт, опасни и стръмни участъци, основни улици в кварталите, общинските пътища. Обработена е и Южната дъга на Околовръстен път, съобщи пресцентърът на Столичната община.

Опесъчени са планинските пътища във Витоша: „Драгалевци – Алеко” и „Бояна – Златни мостове”. Започна почистването на прилежащите пространства на спирките на градския транспорт, както и на тротоари и подходи към подлези. Към момента градският транспорт се движи навсякъде по обичайните си маршрути.

От пътна полиция напомнят на шофьорите да използват автомобилите си, оборудвани за движение при зимни условия

и да карат със съобразена скорост. Има риск от сериозни заледявания в ниските части, от снегонавявания в районите с по-силен вятър.

Всичко за времето у нас и по света можете да намерите на Sinoptik.bg.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Съдия в САЩ отказа да разсекрети делото Епстийн

Съдия в САЩ отказа да разсекрети делото Епстийн

Свят Преди 1 час

Министерството на правосъдието отказа да коментира решението на Берман

Жена загина в жестока катастрофа в Исперих

Жена загина в жестока катастрофа в Исперих

България Преди 1 час

Микробус, шофиран от 23-годишен водач, не спрял на знак "Стоп"

Роднини на затворници крият телефони в пъпеш, напояват дрехи с наркотици

Роднини на затворници крият телефони в пъпеш, напояват дрехи с наркотици

България Преди 5 часа

Прави впечатление все по-голямата изобретателност

Клон падна върху дете в центъра на Бургас

Клон падна върху дете в центъра на Бургас

България Преди 5 часа

Детето е без сериозни наранявания

Пожар избухна на крайцер на САЩ в Япония

Пожар избухна на крайцер на САЩ в Япония

Свят Преди 5 часа

Японските военни са се включили в гасенето на огъня

Борисов: Вчера забраних на моите внуци електрическите тротинетки

Борисов: Вчера забраних на моите внуци електрическите тротинетки

България Преди 5 часа

Борисов: Регулациите идват първо от семейството

Неочаквано забавяне на топенето на арктическия лед шокира учените

Неочаквано забавяне на топенето на арктическия лед шокира учените

Свят Преди 5 часа

"Това забавяне не означава, че изменението на климата не е реално", подчертават учени

Украинските военни не дават Донецка област на Русия

Украинските военни не дават Донецка област на Русия

Свят Преди 6 часа

Украински командир: Това би била огромна и ужасна загуба на позиции

Възстановиха достъпа на автомобили до Терминал 2 на летище "Васил Левски"

Възстановиха достъпа на автомобили до Терминал 2 на летище "Васил Левски"

България Преди 6 часа

От началото на август бяха извършени дейности по подмяна на дилатационните фуги на естакадата към терминала

Разкриха как Русия саботира Европа

Разкриха как Русия саботира Европа

Свят Преди 6 часа

Русия ефективно наема граждани на трети страни онлайн

<p>Зъби на милиони години сочат към непознат човешки вид</p>

Зъби на милиони години сочат към непознат предшественик на човека

Любопитно Преди 6 часа

Откритието показва, че два различни човешки предшественика са съжителствали рамо до рамо

Любовната история на Кели Кларксън и Брандън Блексток

Любовната история на Кели Кларксън и Брандън Блексток

Любопитно Преди 7 часа

Любовната им история имаше своите върхове и тежки падове, но кончината му се оказа особено болезнена

Ужас в Афганистан, поне 79 души изгоряха живи

Ужас в Афганистан, поне 79 души изгоряха живи

Свят Преди 7 часа

Автобусът, превозвал афганистански мигранти, депортирани от Иран

Самолет падна заради товар с месо от лос

Самолет падна заради товар с месо от лос

Свят Преди 7 часа

Самолетът на Юджийн „Бъзи“ Пелота Jr. е бил с над 53 кг над допустимото тегло и с прикрепени рога на крилото, което довело до катастрофа и смъртта му през септември 2023 г.

Принц Уилям не вярва на Меган Маркъл – и това държи братята разделени

Принц Уилям не вярва на Меган Маркъл – и това държи братята разделени

Любопитно Преди 7 часа

43-годишният принц на Уелс не е разговарял с по-малкия си брат повече от две години

БНБ отговори на "Продължаваме промяната":

БНБ отговори на "Продължаваме промяната":

България Преди 7 часа

Недопустим опит за политическа намеса спрямо Българската народна банка