С то и петнайсет години от провъзгласяването на Независимостта на България бяха отбелязани с тържества в цялата страна.

Център на честванията по традиция бе Велико Търново. Празничният ден започна с тържествена литургия в историческия храм „Свети 40 мъченици“, отслужена от Великотърновския митрополит Григорий, с участието на квартет „Ангелски гласове”. На това място за първи път княз Фердинанд прочита Манифеста, с който е обявена българската независимост.

На крепостта „Царевец“ се състоя ритуалът по издигането на националното знаме на България. Слова произнесоха вицепрезидентът Илияна Йотова, заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова и кметът на Велико Търново Даниел Панов. Тържествен благослов отслужи Великотърновският митрополит Григорий.

Мария Габриел: На 22 септември България заяви пред света, че е свободна държава

Първостроителите на съвременна България ни завещаха пример за единство, каза Илияна Йотова. По думите ѝ днес 115 години по-късно е кощунство да си говорим на „наши“ и „ваши“, на фоби и фили, да се разделяме на променени и неособено променени. Кощунство е след 115 години, след цялата държавническа традиция, която имаме, да се примиряваме за това, че „сглобка“ управлява, каза Йотова.

Политическият акт на провъзгласяване на Независимостта е доказателство за силата на българския дух, каза кметът Даниел Панов. По думите му днешната поука от историята е водачите на нацията да работят и да се борят за националните каузи с приемственост, традиция и обединение. 

Многолюдно шествие премина по улиците на Велико Търново. В него се включиха много граждани, представители на институции и политически партии.

Вечерта на площада пред крепостта „Царевец“ се състояха строеви хватки с оръжие на представителната част на НВУ “Васил Левски“, по-късно започна тържествената заря проверка. В началото на церемонията председателят на Народното събрание Росен Желязков прие рапорта на командващия зарята. „Независимостта е онзи миг, в който българската държава и народ получават съвпадение на своите мисли и желания“, каза Желязков. „Независимостта е въпрос на уважение към самите себе си. Уважение, което изискваме и очакваме и от другите“, посочи той. 

Радев: Единението и волята са пътят за постигане на националните идеали

Денят на Независимостта е забележителен урок за това, че единението и волята са пътят за постигане на националните идеали и защитата на българския интерес, написа президентът Румен Радев във Фейсбук по повод Деня на независимостта. „Той е още по-важен днес, когато се борим с множество кризи, проблемите на обществото се заглушават, когато се правят опити за подмяна на историята ни, а държавността отстъпва пред чужди интереси и зависимости“, посочва държавният глава.  

В София празникът беше отбелязан с церемония пред Паметника на Независимостта. Преди 115 години е постигната най-висшата мечта и цел на българските възрожденци, каза в словото си премиерът Николай Денков. Когато българите се обединят около общи цели и работят заедно, когато искат държавата им да се въздигне икономически и стопански, нищо не може да ги спре, каза министър-председателят. Според него успехите днес се базират на истинските исторически уроци, а не на измислени патриотарски митове.

Политически сили също отправиха послания по случай Деня на Независимостта на България. 

По повод Деня на независимостта и годишнината от основаването на БДЖ влак с парен локомотив потегли от София към Мездра.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 38 минути

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 1 час

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 3 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 3 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 4 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 4 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 4 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 4 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 5 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 6 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 6 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 6 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 6 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 7 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът