К омандването на НАТО е подало сигнал към българските военновъздушни сили за прехващане на малък самолет край Свищов. Това обяви военният министър в оставка Драгомир Заков.

"Става дума за стандартна процедура, която е в рамките на НАТО. Нашето въздушно пространство е част от интегрираното пространство на НАТО – затова няма как да се лети в него, без да се спазват правилата.  Нашите изтребители са били вдигнати по сигнал от центъра на командването на НАТО. Това означава, че самолетът е правил действия, които центърът на НАТО е възприел като потенциален риск", поясни Заков.

След получения сигнал вдигането на изтребители е било задължително.

„Пилотът е установил визуална връзка. Опитал е радиовръзка, но не е получил отговор. Самолетът е кацнал до село Бохот. Очевидно става дума за тренировъчен полет. Очевидно става дума за неспазване на правилата и трябва да се понесат последствията”, подчерта министърът.

По думите му пилотът е летял в зона, за която е трябвало да има летателен план и транспондери.

Военновъздушните ни сили прехванаха и приземиха малък самолет на в сряда (13 юли). Пилотът на самолета, прехванат и приземен от ВВС - Валери Илиев, определи случая като досадна грешка. Мъжът е инструктор от частна школа за летци в село Бохот. 

„Нямам представа защо бях прехванат. При изпълнение на учебно-тренировъчен полет вчера към 16.00 ч. поради технически проблеми в радиостанцията се качих на самолета, за да го тествам. Не съм ходил до Свищов, а изпълних задача на около 20 км от летището в Бохот, след което бях прехванат от самолет на ВВС", разказа в ефира на NOVA Илиев.

В четвъртък около 17.42 ч. дежурните сили и средства от състава на ВВС са били приведени в действие за изпълнение на мисия „Air Policing“ по самолет-нарушител.

Според източници на NOVA пилотът трябвало да заяви полета си нa военното летище в Долна Митрополия, но не го е направил. По думите му вчерашното изпълнение е било "недобро".

„Не съм нарушител, информацията не се дава от България, а от командването на НАТО. В авиацията съществува пространство G - сегмент от въздушното пространство до определена височина, в която всеки един собственик на летателно средство може да изпълнява полети, без да се обажда на когото и да било. Аз винаги се обаждам. Не съм нарушил никакви закони, нито съм бил причина за паника", категоричен бе Илиев.

Той допълни, че след прехващането са се изсипали всички възможни служби. "Бях отведен в полицията и бях задържан вчера от 16.00 ч. до преди половин час. Снеха ми показания. Ще предявя искания. Това нарушава свободата ми и петни името ми", заяви той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вулкан изригна няколко пъти в Индонезия

Вулкан изригна няколко пъти в Индонезия

Свят Преди 1 минута

Местно летище беше затворено

„Евреи не се допускат“: Германски хотел отказа резервация и предизвика скандал

„Евреи не се допускат“: Германски хотел отказа резервация и предизвика скандал

Свят Преди 1 минута

Германски хотел попадна под вълна от критики, след като персоналът му заяви на израелско семейство, че „не се допускат евреи“, отхвърляйки резервацията им

<p>Жена загина в пожар в дома си в Благоевград, друга е ранена</p>

Пожар в апартамент в Благоевград отне живота на 67-годишна жена

България Преди 53 минути

Два екипа пожарникари са потушили огъня през нощта

Пеканов: ЕК е отправила към България препоръки за антикорупционни мерки

Пеканов: ЕК е отправила към България препоръки за антикорупционни мерки

България Преди 1 час

Пеканов подчерта, че антикорупционната реформа е сред ключовите теми пред страната

Мениджъри под наблюдение в „Шеф под прикритие – Аватар“

Мениджъри под наблюдение в „Шеф под прикритие – Аватар“

Любопитно Преди 1 час

Гледайте новия епизод тази вечер от 21:00 ч. по NOVA

"Това е политически санаториум": "Възраждане" искат да се закрие комисията по досиетата

"Това е политически санаториум": "Възраждане" искат да се закрие комисията по досиетата

България Преди 1 час

Костадин Костадинов заяви, че комисията харчи милиони и не работи ефективно

Шарън Стоун

Шарън Стоун сподели последната капка, сложила край на брака ѝ

Любопитно Преди 1 час

Холивудската звезда разкри, че е решила да се разведе, след като тогавашният ѝ съпруг Фил Бронстийн реагирал с ярост на вероятността тя да си направи двойна мастектомия заради тумори. Мъжът ѝ напуснал стаята и я обвинил, че постъпва „нелепо“

Църквата уволни топ екзорсист, дръзнал да свърже НЛО с демоните

Църквата уволни топ екзорсист, дръзнал да свърже НЛО с демоните

Свят Преди 1 час

Католическият архиепископ на Вашингтон отстрани в сряда известен свещеник от поста екзорсист на архиепископията, след като той направи публични изявления, в които предположи, че наблюденията на НЛО са дело на демони

AI е по-скъп от човешките служители (засега)

AI е по-скъп от човешките служители (засега)

Технологии Преди 1 час

Използването на изкуствен интелект за замяна на хора в момента не е икономически изгодно за повечето компании. Това обаче може да се промени с развитието на технологията и намаляването на разходите за разработка и употреба

<p>Русия реагира на писмото на Зеленски за мирни преговори</p>

Кремъл: Путин ще бъде информиран за писмото на Зеленски

Свят Преди 1 час

Путин ще се запознае с предложението по-късно, потвърдиха от Кремъл

Билет за финала на Мондиал 2026 се продава за безумните 11.5 милиона долара

Билет за финала на Мондиал 2026 се продава за безумните 11.5 милиона долара

Любопитно Преди 1 час

Космическата оферта се появи в официалната платформа на ФИФА, но парадоксът е, че пропускът е за едно от най-лошите места на стадиона с ограничена видимост. От централата обявиха, че нямат контрол над цените, но прибират 30% комисиона

<p>Донев: ЕК ще върви по процедура за обявяване на свръхдефицит на България</p>

Гълъб Донев: ЕК твърдо ще върви по процедура за обявяване на свръхдефицит на България

България Преди 2 часа

Очакват се строги мерки и анализ на структурата на държавните разходи

<p>Тръмп: Ще ви предложим най-големия митинг на всички времена</p>

Доналд Тръмп обяви политически митинг вместо концерт за 250-годишнината на САЩ

Свят Преди 2 часа

Причината е отказът на артисти да участват в програмата

Звезда от „Топ Гън“ беше намушкан до смърт, убиецът направи зловещо признание

Звезда от „Топ Гън“ беше намушкан до смърт, убиецът направи зловещо признание

Свят Преди 2 часа

Актьорът Джеймс Хенди е бил намушкан смъртоносно с нож от сина на приятелката си в Лос Анджелис. При пристигането на полицията заподозреният Майкъл Гледхил им помахал и казал, че „той е човекът, когото търсят“