В ариант №2 за втората матура беше изтеглен тази сутрин в Министерството на образованието и науката (МОН).
Над 24 000 гимназисти се явиха на днешния държавен изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова - на матура по профилиращ предмет.
Той започна в 8:30 часа, като вторият държавен зрелостен изпит се състоя в 411 училища, а изпитът по професия - в 313 училища, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Традиционно най-много зрелостници от профилираните паралелки избраха английския език за втората си матура - около 13 000. Следват географията и икономиката с над 2000 ученици, биологията и здравното образование с близо 1800 зрелостници. Общият брой на зрелостниците, избрали математика на тази изпитна сесия, е 2424. От тях желание да се явят на втора матура по математика са заявили близо 1400 зрелостници, а за допълнителна матура по математика (профилиращ предмет), са 317. Пожелалите да положат математика (общообразователна подготовка) като допълнителна матура са 718.
Държавни зрелостни изпити по профилиращ предмет се състояха едновременно по 30 учебни предмета, в т.ч. различните нива на чужди езици.
Учениците трябваше да са в училището, в което са разпределени, поне 30 минути по-рано и да носят документ за самоличност и служебната бележка за допускане до изпита.
Най-много ученици от професионални гимназии и паралелки избраха да защитават дипломен проект - 13 900. Писмена работа по теория на професията и практика имаха 6800 гимназисти, а 3500 - тест по теория на професията и практика.
Общо 48 082 зрелостници се явиха на 21 май на държавния зрелостен изпит по български език и литература, а 28 бяха анулираните изпитни работи в различни училища в страната заради опит за преписване.
Изпитният вариант беше генериран от 5 859 375 възможни комбинации.
Нямаше промяна във формата на теста за държавния зрелостен изпит по български език и литература. Изпитът включваше 41 задачи, от които 22 с избираем отговор, 16 задачи със свободен отговор, две с разширен свободен отговор и задача за създаване на аргументативен текст (интерпретативно съчинение или есе).
Зрелостниците на матурата по български език и литература избираха да пишат между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" върху повестта "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев и есе по темата "Животът - колело или стълба". Това се изискваше в последната 41-ва задача на държавния зрелостен изпит.