Н яма мнозинство за правителство, обобщи председателят на БСП Корнелия Нинова след лидерската среща в парламента във връзка с третия мандат за съставяне на правителство.

Лидерска среща на политическите партии

На поканата на БСП за разговор се отзоваха само три парламентарно представени политически сили - ГЕРБ-СДС, ДПС и "Български възход". От "Продължаваме Промяната" (ПП), "Демократична България" (ДБ) и "Възраждане", както заявиха предварително, не дойдоха на срещата.

"Нито за коалиция сме говорили, нито сме предлагали, първо да видим има ли мнозинство за правителство. От вашите изявления и от отсъствието на колегите разбираме, че такова няма", коментира Нинова в края на лидерската среща.

Нинова посочи, че от ПП и ДБ искат двустранни срещи и БСП днес ще реши как да продължи оттук нататък. Тя добави, че след лидерската среща свиква Изпълнително бюро на партията.

Всички сме наясно, че държавата се намира в политическа криза, че заради нея се задълбочават икономическата, социалната, енергийната криза, въпросите на националната сигурност, каза Нинова в началото на срещата. Нашето желание е да говорим как, преодолявайки политическата криза, можем да помогнем да решим и другите кризи, посочи тя. Ако има желание, ще се намери начин, ако няма желание, ще се намери причина, коментира Нинова.

Тя изведе четири въпроса, които съществуват в програмите на всички партии и ги обединяват - законите по Плана за възстановяване и устойчивост, бюджетът за 2023 г., приемане на България в Шенген и съдебна реформа. Тези приоритети са декларирани и от колегите, които сега отсъстват, очевидно това е декларация само на думи, но липсва воля да седнем и да разговаряме сериозно за бъдещето на България, коментира Нинова. 

ГЕРБ няма как да подкрепи сега правителство на БСП, но ще търси решения

Сега няма как да ви подкрепим, но ще разговарям решението на конгреса да не е пречка да застанем зад експертно или програмно правителство, обърна се към Нинова лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който взе думата веднага след нея.

Аз съм убеден, че отиваме за пети път на избори. След петия пак същото ще се говори, ако на подобен формат предварително не се изговори как ще бъде сформирано следващото правителство, изтъкна председателят на ГЕРБ. Борисов отбеляза, че на срещата не присъстват бившите коалиционни партньори на БСП - "Продължаваме Промяната" и "Демократична България", още повече, че вече ги няма разделителните линии, свързани с военната подкрепа за Украйна, със закупуването на изтребителите. И припомни, че на правителството на Николай Габровски, предложено с първия мандат - на ГЕРБ-СДС, не му е достигнало малко, защото този разговор не се е провел преди гласуването. Ако имахме подобно решение къде може да се направи правителство, и президентът Радев щеше да се съобрази с това, убеден е Бойко Борисов.

Приемам, допълни той, вашите упреци за модела, който ние сме следвали, но две години вече имаме модел "Радев", какво по-добро се случи, коментира лидерът на ГЕРБ. Борисов декларира, че партията му ще направи всичко възможно да лидира процеса с правосъдната реформа.

Диалог с предварително начертани разделителни линии няма как да има, заявиха от ДПС

Отсега трябва да създадем условията и предпоставките за диалог след поредните ненужни предсрочни избори, изтъкна на свой ред председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. И отново призова за нормалност в политиката, която минава през диалога, за да бъде преодоляна политическата криза. Макар че диалог с предварително начертани разделителни линии няма как да има, убеден е председателят на ДПС. Независимо, че най-вероятно ще отидем на едни ненужни предсрочни избори, отсега трябва да създадем условията и предпоставките за диалог след тях, посочи той.

Според Карадайъ, когато на партийните конгреси се приемат решения "никога с другите", в един момент идват и такива ситуации, в които има по-висши цели от партийните, както и по-висши приоритети в името на държавата.

Правилният подход е диалог, диалог и пак диалог, смятат от "Български възход"

Без диалог и взаимодействие не сме в състояние да предложим решения, които са необходими, едно от тях е съставянето на правителство. Това заяви председателят на "Български възход" Стефан Янев. Той определи срещата като важна, но малко закъсняла. Дори да отидем на избори, този диалог е необходим, посочи той. И отбеляза, че към диалога би добавил и взаимодействие.

Янев отбеляза, че за всички български домакинства инфлацията и високите цени на енергията са предизвикателството, но за много са сериозен проблем. Извинявайки се как не можем да намерим решение, заставайки пред съда на българския избирател утре на едни предсрочни избори, ние всъщност нямаме аргументи за пред хората, коментира той и призова останалите политически сили да търсят пресечна точка. По думите му правилният подход е диалог, диалог и пак диалог.

В отговор на изказването на лидера на ГЕРБ, Нинова коментира, че е задал един интересен въпрос - за модела "Радев" и с какво е по-различен. По-различен е, защото ние с Вас водехме парламентарни битки на парламентарно представени партии, тук, въпреки че Вие не идвахте много често, обърна се тя към Борисов. Сега сме изправени пред друга опасност - парламентарната република се руши, посочи Нинова. Чрез постоянните служебни правителства и едноличното управление на президента е под заплаха парламентарната република, заяви тя.

Корнелия Нинова каза, че БСП няма да промени позицията си по отношение на въоръжаването на Украйна. Що се отнася до нашите конгреси, вие имате решение на вашия конгрес - не с БСП, ние имаме на нашия за ГЕРБ, това са си наши вътрешнопартийни неща, ние ще си ги решим, коментира още тя. 

По повод изказването на Мустафа Карадайъ, Нинова отбеляза, че ДПС е последователна партия. Подкрепяме Ви за тезата, че съдебната реформа не трябва да е просто битка за кадрова подмяна, тази реформа е дълбока и съществена, заяви тя. 

Корнелия Нинова отбеляза също, че Стефан Янев е прав, че последиците от кризата ги понасят най-вече българските домакинства. Виждам решаване на тези въпроси през бюджета, добави тя. Нинова отбеляза, че от липсата на бюджет за 2023 г. най-много ще пострадат хората, а очевидно от днешния разговор няма подкрепа за съставяне на правителство. Т.е. ще отидем на избори и до юни-юли ще оставим държавата без бюджет, коментира тя.

В заключение лидерът на БСП благодари на присъстващите на срещата, че са тук, че говорят и спокойно и разумно споделят вижданията си, въпреки различията.

След лидерската среща на политическите сили

Нинова покани партиите на лидерска среща, Борисов прие

Борисов: Ще присъствам на лидерската среща, но кабинет на БСП няма да подкрепим

Съпруга крещи на мъжа си: - Какъв е тоя сив косъм на сакото ти? Пак си ходил при майка си да се оплакваш!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

Свят Преди 2 часа

Полицията ще работи по установяване на мотивите за вандалския акт

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Свят Преди 2 часа

Този уикенд в цялата страна бяха планирани над 1000 прояви в знак на протест срещу усилията на федералното правителство за депортиране на нелегални имигранти и срещу извършеното в сряда убийството на 37-годишната Рене Гуд.

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Свят Преди 6 часа

Ведомството го определя като недопустимо посегателство срещу статута на дипломатическата мисия

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 7 часа

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Свят Преди 7 часа

Сред неговите най-известни твърдения е, че пирамидите в Египет са построени с помощта на същества от друга планета

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 8 часа

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Свят Преди 8 часа

Тръмп добави, че в тази страна, обхваната от тежка криза, "изглежда, всичко се разпада"

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

България Преди 8 часа

Освен наднормено тегло, той има извънредно тежко чернодробно увреждане, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Свят Преди 8 часа

Полицията не назова името на задържания, но израелски медии съобщиха, че става дума за Цахи Браверман – настоящ началник на кабинета на Нетаняху

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Свят Преди 9 часа

Джан Яман бе задържан с още 6 души

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 9 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 9 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 10 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

България Преди 10 часа

Движението в района на ВЕЦ "Пасарел" временно се осъществява двупосочно в една лента

<p>Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия</p>

Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия

Свят Преди 11 часа

От средата на седмицата Югоизточна Австралия е в плен на гореща вълна, довела до избухването на горски пожари

<p>София се дави в боклук: Трифонов обвини кмета Терзиев в &quot;некадърност&quot;</p>

София се дави в боклук: Слави Трифонов обвини кмета Васил Терзиев в "некадърност"

България Преди 11 часа

Лидерът на ИТН обвинява кмета Васил Терзиев за кризата с отпадъците, хаоса в движението и лошото почистване на снега