П ред NOVA гръцкият бизнесмен Йоаким Каламарис разказа подробности за случай на изнудване, рекет и преследване от страна на група, гравитираща около застреляния Мартин Божанов-Нотариуса.

"Бях посредник в сделка за имоти. Едната от заинтересованите страни е гръцки бизнесмен, който купува имот за 25 млн. евро, а другата би трябвало да има парите, за да се включи в покупката. Когато договорът беше сключен, аз се оттеглих. В един момент недобронамерен виден бизнесмен, занимаващ се с горива, се опита да саботира проекта. Започна да преговаря със съинвеститорите на имота и успя да обърне нещата. Мислеха си, че вместо гръцките бизнесмени да се откажат, може да се сключи предварителен договор и те да бъдат изнудени", заяви той. 

Прокурор Зартова пред NOVA: Нотариуса е имал влияние в съдебната система

По думите му хората, замесени в криминалната сделка, са с арабски произход, живеят от 25 години в България и са с български паспорти.

„Вместо да има търговски дела, явно е по-евтино да се подават сигнали до прокуратурата, чийто заплати се плащат от българския данъкоплатец. Тези араби се включват в групировката на Мартин Божанов. Според мен те са близки до бизнесмена, занимаващ се с горива, тъй като Божанов и Петьо Петров по прякор Еврото, са в един лагер. Така, който иска да създаде проблем на здрав бизнес, може да се обърне към техните адвокати. Такива като Велимир Атанасов. Той започна да подава сигнали срещу гръцката страна по сделката и срещу мен”, разказа Каламарис.

И допълни: „Велимир Атанасов и неговата адска машина нямаше как да криминализират дейността на посредниците в България, какъвто бях аз”.

Районният прокурор на София и четирима нейни заместници подадоха оставки

Каламарис разбрал, че става дума за рекет, когато „били повдигнати обвинения и се разбрало, че взетите мерки са по-тежки от тези срещу хора, извършили убийство”.

„Имахме две мерки – парична гаранция от 100 000 лева, друга за 50 000 лева, както и забрана да напускаме страната. Това беше дело на дясната ръка на лицето Невена Зартова – Борислав Георгиев, който е заместник районен прокурор”, подчерта бизнесменът.

На въпрос дали смята, че адвокат Атанасов е използвал контактите си със Зартова, за да може прокуратурата да окаже натиск срещу гръцките бизнесмени, Каламарис посочи: ”Прокуратурата може да подава сигнали и към други институции, каквито са КПКОНПИ и ДАНС. Обратното също важи. Разбира се, че Велимир Атанасов е правил това. Виждах лицето Зартова да обикаля телевизионни студиа по време, когато българският данъкоплатец ѝ плащаше заплатата. По-хубаво е тази дама да седи и да очаква правосъдието. И да не се крие зад имунитета си”.

Борислав Сарафов разпореди проверка в СРП

Каламарис беше категоричен, че Зартова и Атанасов са били „в любовни отношения”, за каквито прокурорът отрича.

„Тя опровергава думите на мой партньор и колега. Но искам да я попитам била ли е заедно с лицето Велимир Атанасов на 22 януари 2022 г. във вила „Чинка” в една стая? И ако иска, може да ме съди за клевета или да се провери от регистрацията в хотела. Време е тези хора да престанат да се крият. Цялата съдебна гилдия знаят за аферата между Зартова и Атанасов. Може да се провери колко въведени жалби има от адвоката и колко са успешни. Става дума за 110% успеваемост на подадените жалби от него”, категоричен бе Каламарис.

Вижте повече във видеото горе.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
СОС одобри споразумение с БАН за парк „Кукуряк“ в „Овча купел“

СОС одобри споразумение с БАН за парк „Кукуряк“ в „Овча купел“

България Преди 5 минути

Решението проправя пътя към изграждането на парка

Смъртта на "Ел Менчо" окупира вестникарските заглавия в Мексико

Еротичен модел отрича да е виновна за смъртта на "Ел Менчо"

Свят Преди 36 минути

„Искам да заявя абсолютно ясно: нямам нищо общо с тази ситуация“, написа Мария Хулиса

КЗП влезе в трите електроснабдителни дружества

КЗП влезе в трите електроснабдителни дружества

България Преди 1 час

КЗП ще бъде безкомпромисна в прилагането на закона

Спрете да правите това с лицето си, много е вредно

Спрете да правите това с лицето си, много е вредно

Любопитно Преди 1 час

Черните точки може да изглеждат като незначителен проблем, но те са най-честата причина за увреждане на кожата

Професор от Оксфорд обясни защо интернет не спира да плаче за маймунката Пънч

Професор от Оксфорд обясни защо интернет не спира да плаче за маймунката Пънч

Свят Преди 1 час

От майчиното отхвърляне при раждането до намирането на утеха в плюшена играчка, чиято мека текстура стана негова емоционална опора, Панчи-кун – бебе макак в зоопарка Ичикава близо до Токио – се превърна от просто поредното уязвимо животно в глобален емоционален феномен

ЕЦБ отчете загуба от 1,3 млрд. евро за 2025 г.

ЕЦБ отчете загуба от 1,3 млрд. евро за 2025 г.

Свят Преди 1 час

Поради това няма да бъде извършено разпределение на печалба към националните централни банки

Народът е уморен, но управляващите в Скопие търсят външен враг: Тежък доклад за РСМ в ЕП

Народът е уморен, но управляващите в Скопие търсят външен враг: Тежък доклад за РСМ в ЕП

Свят Преди 1 час

Докладчикът на ЕП за Северна Македония се надява правителството в Скопие да не пропуска възможността за напредък в преговорите с ЕС

Доналд Тръмп

Колко време може да говори Тръмп, без да обиди някого - отговорът изненада всички

Свят Преди 2 часа

Вашингтонски бар предложи безплатна бира до първата хаплива реплика на президента – резултатът изненада всички

<p>61% от американците смятат, че Иран &quot;е враг&quot; за САЩ</p>

Проучване: Повечето американци смятат Иран за враг

Свят Преди 2 часа

Около 30% от запитаните са „умерено“ обезпокоени, а едва 20% са „неособено“ обезпокоени или „изобщо не са обезпокоени“

Битка за имоти – две семейства в невиждано състезание

Битка за имоти – две семейства в невиждано състезание

Любопитно Преди 2 часа

Не пропускайте старта на „Борба до ключ: Home2U срещу INclusive“ тази събота от 20:00 ч. по NOVA

Римската гробница, открита край Свищов, разкрива уникална практика

Римската гробница, открита край Свищов, разкрива уникална практика

България Преди 2 часа

Проучването започнало в края на ноември, след като жител на Свищов подал сигнал, че при премахване на старо дърво в двора на вилата си открил надгробна плоча

Затвор за мъж, давал алкохол на защитен ястреб

Затвор за мъж, давал алкохол на защитен ястреб

Свят Преди 2 часа

Освен лишаване от свобода, съдът наложи пробация, глоби и дългосрочни забрани за притежание на животни и оръжие

<p>Огнище на птичи грип близо до България</p>

Огнище на птичи грип в Румъния

Свят Преди 2 часа

След откриването на мъртви лебеди в района на Клуж са наложени строги ограничения за отглеждането и търговията с домашни птици

Vivacom започна предварителните поръчки на серията Samsung Galaxy S26

Vivacom започна предварителните поръчки на серията Samsung Galaxy S26

Любопитно Преди 2 часа

Телекомът предлага и новите безжични слушалки Galaxy Buds4 и Buds4 Pro с до 10% отстъпка и специален бонус при покупка със серията Galaxy S26