Т емата "Боташ" отново беше на дневен ред в Народното събрание. Договорът с турската газова компания беше първа точка в дневния ред на депутатите. Изслушани бяха енергийният министър Жечо Станков, бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов, както и ръководството на "Булгартрансгаз" Деница Златева и Владимир Малинов.
Договорът с "Боташ", подписан през 2023 година, позволява на България да разтоварва кораби с втечнен природен газ на терминалите на турската газова компания, след което ние получаваме обратно това синьо гориво по тръби. Впоследствие обаче се оказа, че този газ не просто го разтоварваме, но го и продаваме на „Боташ”. След това турската компания ни го препродава, което допълнително оскъпява цената. Това е тезата, която поддържат народните представители. Според настоящото правителство, договорът също е неизгоден за България. Разчетите на енергийния министър Жечо Станков показват, че без да ползва услугата на редовни доставки, страната ни плаща по 1 млн. лв. дневно.
Според бившите управляващи в лицето на служебния енергиен министър Росен Христов и бившия шеф на "Булгаргаз" Деница Златева, които подписаха този договор, той е изгоден за държавата, но просто не се ползва в пълния си капацитет. Независимо дали се ползва в пълния си капацитет договора или не - България плаща около милиард лева на година, просто защото може да се възползва от услугата, ако прецени.
"Договорът на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ" не е изгоден за България и за него няма икономическа логика". Това каза Красен Кръстев, народен представител от "ГЕРБ-СДС" и попита бившия енергиен служебен министър Росен Христов дали отново би сключил този договор.
Росен Христов нарече изслушването "политически фарс" и каза, че този договор е част от цялостна стратегия за доставка на неруски газ в страната.
"Твърдя, че това е най-доброто, ако искаме България да е независима от руски доставки на газ и отново бих подкрепил подобен договор", каза той. Христов заяви, че България не трябва да се отказва от този договор, защото е стратегически сключен правилно.
Бившият служебен министър на енергетиката поиска информация за други договори за доставка на енергия и анализи за тях.
Деница Златева, директор на "Булгаргаз" по времето, когато е сключен договорът през 2022 година, също заяви, че той е стратегически важен за България.
"Вече пет месеца не се транзитира природен газ през Украйна, но капацитетът за пренос не се използва", каза Радослав Рибарски, народен представител от "ПП-ДБ".
"Договорът не се използва, защото не предлагаме на хората да го използват", каза Румен Христов. "Унгарците заявиха интерес при визита на президента Румен Радев в Будапеща, но предходното редовно правителство не направи нищо. Договорът не се използва съвсем умишлено и целенасочено", каза още Христов.
"Информацията за договора е предоставена на заседание на Министерския съвет и одобрена от правителството", каза Росен Христов, запитан от Радослав Рибарски защо не е имало в министерствата информация за него.
"Право за прекратяване на договор няма нито на този за доставките през терминала в Александруполис, нито на този с Азербайджан - това е нормална търговска практика и защита именно от хрумвания на политици", каза бившият служебен енергиен министър.
Той призова да се видят цените на други подобни договори, които ще покажат, че няма злоупотреби.
"През 2022 година, когато е сключен договорът с "Боташ", е видно, че "Булгаргаз" има огромен излишък на природен газ", каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на изслушването.
"След 2021 година "Булгаргаз" е загубил 50 процента от пазара си от предишни периоди, уточни той. Този договор води до допълнително и значително "финансово обезкървяване" на "Булгаргаз", посочи министърът.
"Имал съм разговори за доставка на газ чрез този капацитет с колегите си в Унгария и Молдова, Словакия и Австрия. Тези страни обаче ни показват калкулация, че доставка на природен газ през Германия е много по-евтина от тази, която предлага България през договора с "Боташ" и дори когато сваляме цената с 30 процента", добави Жечо Станков.
"Договорът на "Булгаргаз" с "Боташ“ за доставка на природен газ е или най-аматьорско изпълнен в страната от абсолютно некомпетентни хора, или най-голямата корупционна сделка, защото ние си поръчваме нещо, което не ни трябва", каза в НС народният представител от "ГЕРБ - СДС" Делян Добрев.
"Оказва се, че без България да е водила война с Турция, нашата енергетика капитулира и плащаме репарации на Турция", посочи Делян Добрев.
"Никой никога няма да ползва този договор, защото това е четири и дори пет пъти по-скъпа услуга от подобна в Гърция", коментира още депутатът.
"По тази сделка България още 13 години ще плаща репарации. Този договор не може да бъде прекратен от никого", заяви Добрев. "Булгаргаз" е фалирал още преди години - компанията е абсолютно декапитализирана", смята депутатът.
"Надявам се това изслушване да се слуша от служители на ДАНС и прокуратурата и те да дойдат да чакат тези, които са подписали договора", каза Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.
"Договорът не е бил подписан от директора на "Булгаргаз", а от служебния министър Росен Христов, защото Деница Златева, директор на "Булгаргаз" по това време, бързала да не си изпусне самолета", припомни Мирчев.
"Това според мен е чисто аматьорска корупция. Как е възможно този договор да бъде подписан в Министерския съвет, без никой да го е виждал", попита Мирчев.
Според него има и "друго предателство" - това достъпът на "Боташ" до българската енергийна мрежа.
"Ние предоставяме на Русия възможност да вкарва природен газ в България, защото Турция се превърна в хъб за метан от Русия", каза още Ивайло Мирчев.
От "Възраждане" определиха поведението на бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов, бившия изпълнителен директор на "Булгаргаз" Деница Златева и настоящия изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов по време на изслушването в пленарна зала за сделката с "Боташ" като "нагло" и "арогантно". Това обяви пред медиите в парламента депутатът Йордан Тодоров.
Той коментира, че най-лошото е, че всъщност "тези хора по никакъв начин не съжаляват, дори не се опитват да направят така, че тази сделка да бъде предоговорена, а най-лошото е, че хората ще плащат пет милиарда лева в следващите 12 години и въпросната сделка не може да бъде предоговорена".
"Ние много пъти сме казвали по тази тема, че сделката не може да бъде предоговорена. Вече официално беше признато от другите политически сили, включително от министъра на енергетиката, който заяви, че са правени няколко опита, но за момента те са безуспешни. Турската страна категорично отказва, каквото и да е предоговаряне на тази сделка", коменитира депутатът.
По думите му в същото време министърът на енергетиката Жечо Станков е върнал Владимир Малинов, който е един от хората, подписали сделката за "Боташ", начело на "Булгартрансгаз".
"Става въпрос за корупционен договор, който ощетява българските граждани", каза пред журналисти в кулоарите на парламента лидерът на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) Радостин Василев, който коментира днешното изслушване в парламента, посветено на договора на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ".
„Заради такива договори българските граждани остават бедни. Правителство с мандат от два месеца е сключило 13-годишен договор. Има невъзможност за реализация на капацитет по този договор. Без клауза за прекратяване, без възможност за предоговаряне“, каза Радостин Василев.
"Ако преди една година във временната комисия за договора с "Боташ", изпълнителният директор на "Булгаргаз" твърдеше, че няма оказан политически натиск, днес вече имаме признание, че договорът е бил одобрен на политическо ниво", коментира пред журналисти в парламента Радослав Рибарски след изслушването в НС.
Той заяви, че без да бъде изпратен до съответните министерства, без да бъдат разгледани клаузите от съответните министерства, е поискано становище, след което служебният кабинет е гласувал и одобрил този договор, без нито едно министерство, освен Министерство на енергетиката, да го е видяло.
Рибарски посочи, че е станало ясно, че първо се е подписало споразумение на ниво министър, което след това отива в "Булгаргаз". Въпреки че техните условия са отхвърлени, те решават да подпишат договора, ако има решение на Министерския съвет, допълни той.
Рибарски уточни, че решение на Министерския съвет е взето, без реално никой да е прегледал договора.
"Така, че един служебен кабинет задължи България с четири милиарда за 12 години, без никой да е виждал договора и да може да вземе отношение по него", добави той.
На въпрос за подкрепата за договора, изразена от страна на "Величие", депутатът отговори, че който подкрепя този договор, явно не е наясно с щетите, които той нанася всеки ден на България. "Опитахме се да разберем каква е точно ролята на президента Румен Радев по време на тези срещи с Ердоган, опитахме се да разберем какво се е обсъждало на тези срещи, как са протекли, но виждаме само документи, които са подписани от Росен Христов и "Булгаргаз", коментира Рибарски относно ролята на държавния глава за договора с "Боташ".