И маме съвпадение в икономическата и финансовата част на програмите. Основно разговорът беше по отношение на предстоящите краткосрочни и дългосрочни решения, които трябва да вземе парламентът по отношение на най-уязвимите групи.

Това каза пред журналисти председателят на ПГ "Изправи се БГ! Ние идваме!" Мая Манолова след експертна среща с " Има такъв народ".

"Коментирахме преизчисляване на пенсиите в две стъпки - от 1 октомври в резултат на актуализация на бюджета, която ще бъде направена през следващия месец, и от 1 януари промените за пенсиите да продължат, както и подкрепата за най-уязвимите групи", съобщи тя.

"Нашето настояване е минималната пенсия да стане 369 лева, да стигне прага на бедност, и да бъдат повишени всички останали пенсии или на база осигурителен доход от някоя от последните години, или с повишаване на коефициента на всяка година осигурителен стаж", посочи Манолова.

"Със сигурност ще има промени от 1 октомври, продължаваме да уточняваме детайлите", коментира тя и заяви, че няма да отстъпят да има преизчисляване от 1 октомври и минималната пенсия да е 369 лева, както и подкрепа за семействата с деца и за хората с увреждания.

"Няма никакви намерения за приватизация на ББР, нито за въвеждане на концесиониране на магистралите, заяви Манолова. Това е ясно, така че не сме го и коментирали", добави тя.

Мария Капон каза, че напълно имат съвпадение с данъчната политика, която ИТН иска да води, т.е. запазване на 10% корпоративен данък, запазване на плоския данък и включване на необлагаем минимум, което от "Изправи се БГ! Ние идваме!" са обещали, и повишаване на прага за регистрация на ДДС. Тук е въпрос също на изчисления, при тях в програмата е 100 хиляди лева, при нас е 200 хиляди, ние ще настояваме поне да стигнем до европейската директива от 165 хиляди, добави тя.

Капон посочи, че са коментирали и децентрализацията - определен процент от данъка на физическите лица да остава в общината. Тя каза, че са се разбрали за данък "уикенд", данък "дивидент" да стане е нула и да бъде намален данъкът на едноличните търговци.

По тема "Правосъдие" с "Има такъв народ" /ИТН/ гледаме в една посока,

заяви по-рано днес пред медиите Надежда Йорданова от "Демократична България" след среща на експертно ниво за правосъдната реформа с представилите на ИТН.

Тя отбеляза, че с колегите си от ИТН имат не разлики, а нюанси в някои позиции по правосъдната тема, като например по някои елементи на Висшия съдебен съвет, прокурорската колегия, както и детайли относно избора на главния прокурор, какъв да бъде механизмът. Също и при закриване на спецправосъдието, как да се уреди статутът на магистратите. Йорданова добави, че разговорите по различни въпроси с "Има такъв народ" ще продължат.

"Обсъдихме нашето виждане за обхвата на конституционните промени, които очакваме да се случат. За нас са важни измененията в ЗСВ и НПК, които сме внесли, но сме готови на евентуални прецизирания и промени в рамките на парламентарната процедура", каза още Йорданова.

Самоцелно прекратяване на мандата на ВСС поставя много въпроси и проблеми, включително конституционни, каза Йорданова и добави, че от "Демократична България" по-скоро гледат с притеснение към един такъв подход.

Започна вторият кръг от преговорите за сформиране на ново правителство.

След като през почивните дни от "Има такъв народ" седнаха на масата за разговори с другите парламентарно представени партии без ГЕРБ, сега консултациите продължават на експертно ниво. Председателят на парламента Ива Митева съобщи, че днес темата е правосъдие. Когато минат отделните кръгове от преговори по всички теми, ще стане ясно и дали партиите ще подкрепят правителство на Слави Трифонов.

 

"Предполагам, че до края на седмицата би трябвало да има готов кабинет с имена".

Това каза пред медиите Радостин Василев от "Има такъв народ". Той добави, че е решение на политическото ръководство дали отново ще му бъде предложен министерски пост, като добави, че не знае доверието от него да е снето.

На въпрос дали очаква мандатът за съставяне на правителство да бъде връчен до края на седмицата от президента, Василев отговори, че това е в прерогативите на президента.

"Когато го връчи, ние сме готови, сигурно сме готови, предполагам, че сме готови", допълни той, цитиран от БТА.

"Има такъв народ" разговаря с "Демократична България"

"Има такъв народ" проведе разговори с ДПС

ИТН: Проведохме конструктивни разговори

Започнаха консултациите при президента

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Днес е празник на верността и семейството, кой има имен ден

Днес е празник на верността и семейството, кой има имен ден

Любопитно Преди 15 минути

На 26 август православната църква почита паметта на светите мъченици Адриан и Наталия

Apple пуска два нови процесора и освежи Mac Mini

Apple пуска два нови процесора и освежи Mac Mini

Технологии Преди 15 минути

Компанията представи новото поколение чипове М6, както и най-мощния M5 Ultra, които дебютират съответно в компактния Mac Mini и професионалния Mac Studio и обещават голям скок в производителността и изчислителната мощност

В памет на Доли Партън: Тръмп разпореди знамената в САЩ да бъдат свалени наполовина

В памет на Доли Партън: Тръмп разпореди знамената в САЩ да бъдат свалени наполовина

Свят Преди 1 час

Президентът отдаде почит на легендарната кънтри певица, която почина на 80 години след кратка битка с рак

Кристалина Георгиева: Световната икономика устоява на енергийния шок от войната с Иран по-добре от очакваното

Кристалина Георгиева: Световната икономика устоява на енергийния шок от войната с Иран по-добре от очакваното

Свят Преди 1 час

Шефът на МВФ говори пред репортери във Вашингтон преди предстоящата среща на министрите на финансите и на управителите на централните банки на държавите от Г-20

Иран и Оман търсят начин да отворят Ормузкия проток

Иран и Оман търсят начин да отворят Ормузкия проток

Свят Преди 1 час

Техеран и Мускат обсъждат временен корабен коридор и разминиране на стратегическия воден път

ООН: Светът е опасно близо до ера на "роботи убийци"

ООН: Светът е опасно близо до ера на "роботи убийци"

Свят Преди 1 час

Гутериш и Червеният кръст призоваха държавите спешно да приемат международни правила за автономните оръжия

Първо редовно заседание на НС след ваканцията

Първо редовно заседание на НС след ваканцията

България Преди 2 часа

Депутатите ще обсъждат промени в закона за оръжията и пиротехниката

Китайският президент Си Дзинпин

Сателитни снимки разкриват китайска островна база, която Си обещаваше, че няма да бъде построена

Свят Преди 2 часа

Антилоуп Рийф се превръща в изкуствен остров с пристанище и вероятна писта с дължина около 3050 метра

3 „червени флагa“ в разговора, които могат да разкрият предателя за минути

3 „червени флагa“ в разговора, които могат да разкрият предателя за минути

Любопитно Преди 2 часа

Три поведенчески белега, които разкриват хората, на които не бива да се доверявате

26 август: Денят, в който Земята изгуби гласа си

26 август: Денят, в който Земята изгуби гласа си

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Зеленски вижда край на войната с Русия следващото лято

Зеленски вижда край на войната с Русия следващото лято

Свят Преди 10 часа

Зеленски посочи, че Украйна е предала на американските преговарящи план за прекратяване на войната

Ловеч остава без вода заради авария

Ловеч остава без вода заради авария

България Преди 10 часа

Водоподаването за града ще бъде възстановено в 6:00 ч. в сряда

Отркиха 53 невзривени боеприпаса край Белица

Отркиха 53 невзривени боеприпаса край Белица

България Преди 11 часа

Общата площ за прочистване е 566 дка, като до днес са прочистени 398 дка

ЦИК прие граница от малко над милион евро за партия за президентските избори

ЦИК прие граница от малко над милион евро за партия за президентските избори

България Преди 11 часа

В Сметната палата ще бъде създаден единен публичен регистър на партиите, коалициите и инициативните комитети

Почина музикалната легенда Доли Партън

Почина музикалната легенда Доли Партън

Свят Преди 12 часа

Тръмп: В нейна памет свалям американското знаме в Съединените щати за период от една седмица

Румънски сенатор гол до кръста на заседание

Румънски сенатор гол до кръста на заседание

Свят Преди 12 часа

Случката предизвика смях сред колегите му