В аляха сигнали за купуване на гласове, за корпоративен вот. Това заяви Димитър Делчев, председател на "Движение България на гражданите" веднага след края на балотажа. Мая Манолова първоначално бе посочено, че остава с 10 на сто зад Йорданка Фандъкова, но после тази разлика намаля.  

Манолова заяви, че е дала всичко от себе си. Не е отговорила на вандалски актове, на агресията, на купуването на гласове. "Ако ме питате от какво ме е страх - не ме е страх от загубата, от принудата", а от това, че един от кандидатите за районни кметове, който й казал, че купуват пред очите му гласове. Полицаите казали, че нищо не могат да направят. Това е ситуацията в страната - безнаказано купуване на гласове, посочи Манолова няколко часа след края на изборния ден. 

БСП обаче няма да имат изказване. 

Видяхме как силово се склоняват хора да гласуват. Органите не реагираха на сигналите за конкретни секции, каза тя. 

Фандъкова печели в София, изненади и резултати от балотажа

Каква е избирателната активност в деня на балотажа

Властта няма страх от закона, смята бившият омбудсман. 

Тя изброи три важни неща: 

Първо спечелиха гражданите. За първи път от 14 години гражданите поискаха истински дебат за проблемите на столицата. Хората повярваха, че промяната е възможна. Между първия и втория тур за мен гласуваха още 50 хиляди души. И трето, София показа, че може да се обедини. Всички демократично настроени граждани си подадоха ръка и показаха, че могат да преодолеят партийните различния”, каза още Манолова. Тази нощ видяхме и друго - как може да бъде преодолян моделът на еднопартийната власт.

Манолова посочи, че ще изчака официалните данни и тогава ще обяви как ще запази тази енергия на гласувалите. Не отговори дали ще направи партия.

"Ще намеря начина и формата гражданската енергия да не бъде пропиляна. Промяната на модела в София и в България. Как ще направя това, ще обявя след като чуем окончателните резултати от днешното гласуване. Едно е ясно, че повече не трябва да допускаме хората, които ще ни управляват да бъдат избирани със силов и купен вот. Мисля, че всички се убедиха в това. Всеки човек е важен и смятам, че заедно можем и ще продължим да работим за промяната. Ще коментирам подробно след като станат ясни окончателните резултати, защото картината е много различна", подчерта Мая Манолова.

Първите данни сочат, че голяма част от десните са гласували за Манолова, а не за Фандъкова. Това заяви Евелина Славкова от "Тренд". 

Над 41 на сто от електората на Борислав Игнатов е дал гласа си за Мая Манолова. Той на първия тур бе на трето място. 

Борисов: Да биеш 15 пъти подред, кое е отстъпление

50 на сто от електората на Борис Бонев, който бе четвърти на първоя тур, и 55 на сто от електората на Ангел Джамбазки са дали вода си за нея. и 75 на сто от този на Волен Сидеров и над 80 на сто от електората на Десислава Иванчева също са я избрали. 

Според "Галъп" 98,1 на сто от електората на БСП е подкрепил Манолова, 44,4 на сто от "Демократична България", 57,3 от привържениците на Борис Бонев, 55,1 на сто от електората на ВМРО и 76,2 на сто от електората на "Атака". 

За Фандъкова са гласували основно електоратът на ГЕРБ. 26 на сто от почитателите на Бонев са гласували за Фандъкова. 

Резултатите показват, че за Йорданка Фандъкова на днешния балотаж в София са гласували основно привърженици на ГЕРБ, докато Мая Манолова събира много различен вот. Това заяви Първан Симеон от социологическата агенция "Галъп".

"Задължително е да се каже, че онези избиратели, които останаха без свои кандидати на втория тур на местните избори, са подкрепили днес Мая Манолова, но не са излезли толкова масово да гласуват", коментира Първан Симеонов. Той каза, че по-голямата част от избирателите на Борис Бонев и на Борислав Игнатов в София са гласували за Мая Манолова. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Магията на българската музика завладя сцената на “Като две капки вода”

Магията на българската музика завладя сцената на “Като две капки вода”

Любопитно Преди 3 часа

Иво Димчев трогна всички в образа на Емил Димитров и завоюва втора поредна победа

Странен обрив се забелязва по врата на американския президент Доналд Тръмп

Какво е това? Странен обрив по врата на Тръмп разтревожи САЩ

Свят Преди 4 часа

В изявление личният лекар на Тръмп заяви, че обривът е причинен от крем, който президентът е използвал като „превантивно кожно лечение“. Не се уточнява какъв е кремът или защо Тръмп се е нуждаел от кожното лечение

Ормузкият проток

Иран: Ормузкият проток е затворен! Ще запалим всеки кораб

Свят Преди 4 часа

През протока преминава около една пета от ежедневните доставки на петрол в света

Мелания Тръмп председателства Съвета за сигурност в ООН

Мелания Тръмп влезе в историята: Първата дама, която оглави Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Нейните изказвания бяха съсредоточени върху ролята на образованието за деца за „напредъка на толерантността и световния мир“

Иран удари американски посолства в Близкия изток

Иран удари американски посолства в Близкия изток

Свят Преди 5 часа

Министерството на отбраната на Саудитска Арабия потвърди атаката, заявявайки, че е причинила „ограничен пожар и незначителни материални щети“

Почитаме трима мъченици! Ето как да предпазим дома си от злото

Почитаме трима мъченици! Ето как да предпазим дома си от злото

България Преди 6 часа

По църковния календар днес се почита и паметта на светите мъченици Евтропий, Клеоник и Василиск

ЕК с позиция за смъртта на Али Хаменей

ЕК с позиция за смъртта на Али Хаменей

Свят Преди 13 часа

Хаменей ще бъде запомнен с управление на потисничество

Тръмп бил “силно разочарован“ от Стармър

Тръмп бил “силно разочарован“ от Стармър

Свят Преди 13 часа

Великобритания първоначално отказа да даде разрешение на САЩ

САЩ: Ударихме над 1250 цели в Иран

САЩ: Ударихме над 1250 цели в Иран

Свят Преди 14 часа

Списъкът с използвани средства включва бомбардировачи B-1, изтребители F-16, самолетоносачи с ядрена енергия и разрушители

<p>Снимки показват разрушения в бази на САЩ</p>

Сателитни снимки показват разрушения в бази на САЩ

Свят Преди 15 часа

Два самолетни хангара са разрушени, а други два са повредени при скорошни удари

Иран заплаши с атаки в САЩ: Няма да бъдат в безопасност и в собствените си домове

Иран заплаши с атаки в САЩ: Няма да бъдат в безопасност и в собствените си домове

Свят Преди 16 часа

Корпусът на гвардейците на Ислямската революция блокира Ормузкия проток

Осем държави влизат под „ядрения чадър“ на Франция

Осем държави влизат под „ядрения чадър“ на Франция

Свят Преди 18 часа

По думите на Макрон тези страни ще могат да приемат френски „стратегически военновъздушни сили“

Катар свали два ирански самолета

Катар свали два ирански самолета

Свят Преди 18 часа

Също така бяха прехванати седем балистични ракети